W dniu 30 kwietnia 2024 r., we Wspomnienie urszulańskiej świętej Marii od Wcielenia, do naszej wspólnoty dołączyła nowa siostra, która rozpoczęła postulat.
W domu generalnym w Rzymie, zakończono renowację figury Matki Bożej Pocieszenia, liczącej 377 lat.
Choć czas rekolekcji może głównie kojarzyć się z adwentem albo wielkim postem, to krótkie zatrzymanie się w codziennym biegu, by posłuchać uważniej Słowa Bożego i własnego serca zawsze jest dobrym pomysłem. Na taki krok zdecydowały się uczestniczki rekolekcji weekendowych „Ja jestem”, które odbyły się w Częstochowie w dniach 26-28 kwietnia 2024 r.
26 kwietnia przeżywamy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady. Od 1467 r. kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest z niewielkim freskiem, który znajduje się w kościele Augustianów w Genazzano (środkowe Włochy)- światowym centrum tego kultu.
W Tygodniu Modlitw o Powołania dzielimy się muzycznymi inspiracjami, które towarzyszyły nam w wędrówce rozpoznawania woli Boga. Z nutą szaleństwa, ale też i głębszej refleksji utwory te zapraszają nas do wsłuchania się w pragnienia naszego serca i dotknięcia Żywego Boga, który w nim mieszka.
„Co u nas w Senegalu? Dzień po dniu służba chorym… Ale najpierw…” – dzieli się s. Ksawera Michalska – „trwanie, trwanie, trwanie przed PANEM. Wraz z upływem lat, człowiek coraz bardziej to rozumie i tego potrzebuje!”.
W nocy z 19 na 20 kwietnia 2024 r., w sanktuarium Matki Bożej z góry Karmel w Berdyczowie, odbyło się czuwanie młodzieży pod hasłem „Któż jak Bóg”.
Na Niedzielę Dobrego Pasterza święta Aniela daje nam mądrą radę dotyczącą naszej codzienności i życia wspólnego: „Im bardziej będziecie zjednoczone, tym pełniej Jezus Chrystus będzie przebywał wśród was jako Ojciec i Dobry Pasterz. Nie ma bowiem innego znaku, że się jest w łasce Pana, jak miłość wzajemna i zjednoczenie…”
W sobotę, 13 kwietnia 2024 r., w naszym klasztorze w Kołomyi odbyło się kolejne spotkanie dla kobiet, w którym wzięło udział 25 osób. Tym razem, zgodnie z tematem: „W objęciach Św. Józefa”, uwaga zebranych skoncentrowana była na osobie tego niezwykłego Świętego.
13 kwietnia 2024 r. odbyła się kolejna wyprawa formacyjno-turystyczna dla rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Tym razem celem rozważań uczestników było życie św. brata Alberta. Refleksja ta pomogła głębiej zrozumieć znaczenie urszulańskiego Serviam.
15 kwietnia 2024 r. wspólnota urszulanek w Limie, razem z nauczycielami i pracownikami szkoły Santa Ursula, świętowała jubileusz 60. lat życia zakonnego siostry Any Marii Yari.
W weekend, 12-14 kwietnia 2024 r., w Kokotku koło Lublińca, miało miejsce spotkanie przełożonych i ekonomek wspólnot urszulańskich. Jaki był jego cel? Tym razem akcent położony został na sprawę formacji osobistej, co w praktyce przekłada się na jakość bycia razem i współpracy. Pomagała nam w tym pani Urszula Kotas, która poprowadziła warsztaty Od integracji do komunii(kacji).
Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.
Szukajcie najpierw Królestwa Bożego.
św. Aniela Merici