11 listopada 2021 r. przeżywamy 103. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji wspominamy słowa św. Jana Pawła II, Wielkiego Polaka.
W Internecie od kilku dni krąży „Wiadomość z wczorajszej nocy: Arcybiskup Dzięga prosi o szturm modlitewny do nieba za Ojczyznę i cały świat. Wczoraj w Częstochowie w bocznej kaplicy w wąskim gronie pielgrzymów, zawierzył Polskę i cały świat wszystkim bytom Anielskim...
W dniach 25-28 października 2021 r. w Berdyczowie (Ukraina), w domu sióstr honoratek, odbyło się zebranie Konsulty Wyższych Przełożonych Zgromadzeń Żeńskich. Wzięła w nim udział również s. Tetiana Lesiuk, która od trzech lat jest jej członkinią.
3 listopada 1946 roku po raz pierwszy we Wrocławiu podwoje otworzyła szkoła średnia prowadzona przez Siostry Urszulanki. W podnoszącym się powoli powojennym Wrocławiu siostry dokonały rzeczy wielkiej – nadludzkim wysiłkiem, dzielnym stawianiem czoła piętrzącym się problemom, sprawiły, że Liceum zaistniało na mapie Wrocławia.
W ramach cyklu filmów dokumentalnych A to historia!, prezentowanych przez Marcina Tomaszewskiego, w dniu 25 października, można było obejrzeć reportaż dotyczący Jadwiga Barthel de Weydenthal (1884-1961), ps. „Brzeska”. Jadwiga była rodzoną siostrą dwóch urszulanek – M. Beaty i M. Remigii.
Nasze licea (Wrocław, Poznań i Rybnik) wraz z 50 szkołami urszulańskimi z całego świata. 100 uczniów, 18 krajów, 50 szkół, uczestniczą w międzynarodowym projekcie Ursuline Global Education.
W dniach 15-17 października w Ośrodku Rekolekcyjnym Świętego Ojca Pio w Skomielnej Czarnej odbywały się rekolekcje dla rodzin z naszej krakowskiej szkoły. Tematyka tych dni dotyczyła uświadomienia sobie współczesnych zagrożeń związanych z mediami, takimi jak Internet, gry komputerowe itp. oraz tego, jak im zapobiegać i szukać sposobów właściwego korzystania, które nie uzależnia.
Urszulanki na całym świecie i ich współpracownicy, 21 października, obchodzą swoje patronalne święto. Z okazji święta św. Urszuli i jej Towarzyszek s. Susan Flood, przełożona generalna skierowała do sióstr okolicznościowy list.
18.10. łączyliśmy się we wspólnej modlitwie z dziećmi całego świata o pokój i jedność.
S. Barbara po dłuższym pobycie w Polsce - spowodowanym śmiercią mamy oraz problemami zdrowotnymi - powróciła na swoją placówkę w Peru. I tu spotykała ją niespodzianka. Przekonała się, że na nią czekano, że jest tam potrzebna.
Zapraszamy do wypłynięcia, razem ze św. Urszulą, męczennicą, na głębiny własnej duszy. Tak jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, Urszula towarzyszyła i przewodziła innym w wierze i w życiu oddanym Bogu, tak i dziś chce nam towarzyszyć w naszej duchowej wędrówce.
Występ scholi ''Sierczańskie Nutki" w ramach spotkania Klubu Przyjaciół Wieliczki: „Wieliczka – Wieliczanie”.
Niedziela Gaudete, trzecia niedziela Adwentu, przypomina nam, że radość jest nieodłącznym elementem życia chrześcijańskiego. To wyjątkowy moment w liturgii Adwentu, który wyłania się jako przedsmak nadchodzącej pełni radości – Bożego Narodzenia. Wyraz „Gaudete” pochodzi z łacińskiego wezwania: „Gaudete in Domino semper” – „Radujcie się zawsze w Panu” (Flp 4,4). Radość, o której mówi Biblia, to coś więcej niż chwilowe zadowolenie. Jest głęboko zakorzeniona w Bożej obecności i Jego obietnicach. Warto przyjrzeć się biblijnym i historycznym znaczeniom tej cnoty oraz zastanowić się, jak możemy ją przeżywać w codziennym życiu.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia