S. Lubov początek wojny i ponad rok jej trwania przeżyła w Kijowie. Od sierpnia jest na zachodzie Ukrainy, w Kołomyi, gdzie razem z s. Eriką, z pomocą osób świeckich, prowadzą przedszkole. Ostatnio napisała: U nas w miarę spokojnie. Nawet drony tu nie dolatują. Alarmy najczęściej są w nocy.
Wspólnoty urszulańskie i prowadzone przez nie placówki wychowawcze pamiętają o kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Większe, mniejsze akcenty patriotyczne pojawiają się wszędzie tam, gdzie żyjemy i pracujemy.
Jeśli chcesz bliżej poznać Maryję i to, jak Bóg ją prowadził, zapraszamy 25 listopada 2023 r. do Klasztoru Sióstr Urszulanek UR, w Krakowie.
Z wiarą w „Świętych obcowanie” przeżywamy listopad, a zwłaszcza pierwszy tydzień tego miesiąca. Bo tak naprawdę to nie śmierć jest główną treścią listopadowych dni.
W ostatnim czasie udało nam się z s. Oleną wyjechać do Lwowa. Chciałyśmy m.in. zobaczyć naszą dawną urszulańską szkołę i odnowić znajomość z dyrektorem, p. Ivanem Lozenko, który w 2013 r. złożył wizytę w naszym wrocławskim liceum, gdzie poszukiwał śladów szkoły lwowskiej… Wykonał wówczas zdjęcia sztandaru szkolnego przywiezionego przez siostry ze Lwowa pragnąc, by zostały one wyeksponowane w obecnej placówce, czyli Liceum nr 28.
W dniach 24-26 listopada 2023 roku, zapraszamy na weekendowe skupienie do Sióstr Urszulanek UR, tym razem do Częstochowy. Będą to rekolekcje skierowane szczególnie do dziewczyn i młodych kobiet, które szukają swojej drogi życia i chcą podjąć ścieżkę rozeznawania powołania do życia konsekrowanego. Naszym przewodnikiem będzie Słowo Boże, a tym razem zatrzymamy się przy obrazie Jezusa, który powołuje pierwszych uczniów słowami: Wypłyń na głębię!
Papież Franciszek ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Do włączenia się w inicjatywę zaprosił wszystkich wiernych, zarówno katolików, jak i wyznawców innych religii.
Święta Urszula w Pokrzywnie w 2023? Jak przystało na największą wspólnotę w Prowincji: hucznie, radośnie, wielowymiarowo i … przez trzy dni!
W okolicach 21 października placówki wychowawcze prowadzone przez urszulanki obchodzą swoje patronalne święto. Urszulańskim dziełom apostolskim patronuje bowiem św. Urszula, męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa. U nas „na Sierczy” – jak mówią miejscowi – nie mogło być inaczej.
„Jeśli stosownie do czasów i potrzeb wypadnie coś nowego rozporządzić lub wprowadzić pewne zmiany, czyńcie to roztropnie, zaciągając dobrej rady. I zawsze nich głównym waszym ratunkiem będzie ucieczka do stóp Jezusa Chrystusa”.
(św. Aniela Merici, Legat Ostatni, 2)
Każdego roku, 21 października, powraca w kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Urszuli i jej Towarzyszek, patronki urszulanek i prowadzonych przez nie placówek wychowawczo-dydaktycznych. Zbliżając się do tego dnia, mamy okazję zastanowić się, do czego dziś inspirują nas Urszula i grupa kobiet odważnie stawiających czoła realiom codzienności przeżywanej zgodnie z wyznawaną wiarą.
W dniach 22-28 września, w Gdańsku-Oliwie odbyły się rekolekcje z pisaniem ikony krzyża. Przez sześć dni, grupa osób w klimacie modlitwy podejmowała trud pisania ikony krzyża, którą każdy w jakiejś mierze, mógł sam zaprojektować.
Dzisiejsze czytania prowadzą nas ku głębokiemu doświadczeniu miłości Boga, który objawia się jako nasz Ojciec, przyjmuje nas jako swoje dzieci i nadaje sens naszemu życiu, włączając nas w misję Jego Syna. Przez sakrament chrztu stajemy się uczestnikami tego objawienia i przemieniającej mocy Boga.
Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.
św. Aniela Merici