W nocy z piątku na sobotę 23 marca 2024 r., grupa ośmiu pielgrzymów ze społeczności LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, wyruszyła na Ekstremalną Drogę Krzyżową.
Po Mszy o godz. 19:30 w kościele pw. NMP Fatimskiej na Maślicach wędrowcy ruszyli w kierunku Brzegu Dolnego, po drodze mijając lasy, pola i wioski (Wilkszyn, Mrozów, Brzezinka Średzka, Księgienice).
Po kilkunastu godzinach wędrówki, o świcie, pielgrzymi dotarli do wyznaczonego przez siebie celu w Księgienicach (troje z nich kontynuowało wędrówkę do Brzegu Dolnego). Tegoroczne rozważania poświęcone są osobie Karola Wojtyły i jego drodze, od dzieciństwa, do pontyfikatu. Nocna pielgrzymka stała się dla uczestników nie tylko wyzwaniem fizycznym, ale przede wszystkim przeżyciem duchowym, które na długo pozostanie w ich pamięci.
Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyjątkowa forma modlitwy. Polega na wędrówce nocą, w ciszy i skupieniu, rozważając mękę Pańską. Trasa wiedzie przez różne tereny, często wymagające wysiłku fizycznego i pokonania własnych słabości.
Podobną formę modlitwy, poprzez przejście Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, podjęła grupa ze społeczności ZSU w Poznaniu, o czym można przeczytać na stronie szkoły poznańskiej.
Więcej zdjęć na stronie LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.
św. Aniela Merici