Salò – malownicze miasteczko położone nad zachodnim brzegiem jeziora Garda, w regionie Lombardia – było ważnym miejscem w życiu św. Anieli Merici. To tutaj, po śmierci rodziców i siostry, Aniela znalazła schronienie i wsparcie u krewnych. Choć doświadczała osobistego bólu, w Salò zaczęła rozpoznawać, jak wielką siłą jest wspólnota – obecność ludzi, którzy niosą pomoc, słuchają i towarzyszą.
„Pragnę zwrócić się do was z radosną i dodającą otuchy zachętą, abyście byli pielgrzymami nadziei ofiarując z hojnością swoje życie” – te słowa papieża Franciszka z Orędzia na 62. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, które zdążył nam jeszcze zostawić, są nie tylko wezwaniem, ale i drogowskazem dla każdego z nas.
Dnia 7 maja 2025 s. Emmanuela Klich OSU uczestniczyła niecodziennej uroczystości, która odbyła się w Złoczewie (woj. Łódzkie, diecezja Kaliska) - mieście, w którym urodziła się nasza bł. Klemensa Staszewska OSU. Z inicjatywy dyrekcji i grona pedagogicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. M. Kopernika w Złoczewie bł. Klemensa Staszewska została włączona do grona „Wielkich Złoczewian”.
We wtorek, 6 maja 2025 r., we wspólnocie krakowskiej, odbyło się „ostatnie pożegnanie” naszej s.Alodii Sobolewskiej, która odeszła do Pana 29 kwietnia 2025 r. w Pokrzywnie, w Infirmerii Prowincjalnej, gdzie przebywała od 18 kwietnia 2024 r. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła zarówno rodzinę s.Alodii oraz zaprzyjaźnione osoby, a także duże grono Sióstr z różnych naszych wspólnot (z Lublina, Częstochowy, Tarnowa, Sierczy, Kosarzysk, Rybnika) i oczywiście siostry krakowskiej wspólnoty.
30 kwietnia 2025 roku nasza wspólnota w Tarnowie przeżywała radość przyjęcia Siostry Agnieszki do postulatu. Postulat jest pierwszym etapem formacji zakonnej. Uroczystość odbyła się po nieszporach i miała wyjątkowy, duchowy charakter.
Z inicjatywy siostry prowincjalnej, Iwony Skorupy i jej rady, przełożone urszulańskich domów razem z członkiniami rady, w dniach 26 kwietnia - 4 maja 2025 r., pielgrzymowały do miejsc związanych z życiem św. Anieli Merici, naszej Założycielki.
Tegoroczny koncert charytatywny zorganizowany w auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez fundację Redemptoris missio był pięknym wydarzeniem artystycznym. Zgromadzona publiczność mogła wysłuchać wielu utworów muzycznych w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych Wojska Polskiego.
U Urszulanek w Lublinie, po powrocie do szkoły po przerwie świątecznej, uczniowie mówili niemal wyłącznie o jednym – o śmierci Papieża Franciszka. Dla dzieci należących do Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci to szczególnie bolesna wiadomość. Papież był dla nich nie tylko autorytetem, ale przede wszystkim duchowym przewodnikiem – doceniał ich zaangażowanie, zachęcał do modlitwy i podejmowania działań na rzecz najbardziej potrzebujących.
W Poniedziałek Wielkanocny, 21 kwietnia 2025 roku, Ojciec Święty Franciszek odszedł do Pana. Media prześcigają się w podawaniu szczegółów z jego życia, pontyfikatu, choroby i odchodzenia. My natomiast łączymy się z Kościołem, dziękując Bogu za papieża, który „lubił dostrzegać świętość w cierpliwym ludzie Bożym (..) świętość z sąsiedztwa” (Gaudete et exsultate, 7) i do tej świętości nas nie tylko zachęcał, ale niemal popychał, mówiąc:
"Tutaj w Peru, podobnie jak w Polsce w czasie Wielkiego Postu przez różne formy pokutne przygotowywaliśmy się do Paschy. W szkole Św. Urszuli i Św. Józefa w Limie dzieci uczestniczyły w ceremonii poświecenia palemek, była również na terenie szkoły droga krzyżowa i Ostatnia Wieczerza, którą przygotowali rodzice dzieci z przedszkola" - piszą do nas s. Maria Wacława Witek i s. Barbara Żaba.
W liturgii dzień ten nazywany jest Dies Passionis Domini – Dzień Męki Pana. W Polsce przyjęła się nazwa „Wielki Piątek”, podkreślająca wyjątkowość i doniosłość tego dnia – pełnego bólu, ale i cichej nadziei. To jedyny dzień w roku, gdy Kościół nie sprawuje Eucharystii – nie dlatego, że nie ma Ofiary, lecz dlatego, że jest ona sprawowana na Krzyżu, w sposób realny, cielesny, ostateczny.
W tradycji łacińskiej Wielki Czwartek nosił nazwę Dies Mandati – Dzień Przykazania, od słów Chrystusa: Mandatum novum do vobis… – „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali” (J 13,34). W Polsce nazywano go także Zielonym Czwartkiem.
Być może najtrudniejszą rzeczą dla ucznia Jezusa nie jest samo pójście za Nim — ale pozostanie Jego uczniem, kiedy wszystko wokół się zmienia, rozpada, przemija. Dzisiejsza liturgia stawia przed nami obraz Kościoła rodzącego się w trudach (Dz 14), obraz nowego nieba i nowej ziemi (Ap 21), oraz jedno krótkie przykazanie, które może zmienić świat: „Miłujcie się wzajemnie, tak jak Ja was umiłowałem” (J 13,34).
Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.
św. Aniela Merici