15 listopada odeszła do Pana siostra Teresa Bartnicka, która przez ostatnie lata przebywała we wspólnocie w Poznaniu-Pokrzywnie. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 21.11.2024 r. w kaplicy Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
w Poznaniu-Pokrzywnie.
Otaczamy Siostrę modlitwą, dziękując Bogu za dobro, które wnosiła przez 96 lat swojego życia, i prosząc dla niej o radość przebywania z Panem na wieki.
Szkoły urszulańskie w Polsce, zakładane i prowadzone przez siostry od XIX wieku, były miejscami, gdzie szczególnie dbano o rozwój intelektualny, moralny i duchowy uczennic. Celem urszulanek było przygotowanie dziewcząt do pełnienia aktywnej roli w społeczeństwie, co wyraźnie kontrastowało z ograniczoną rolą kobiety w tamtych czasach.
W dniach od 8 do 10 listopada odbywała się w Siedlcu konferencja prowincjalna pod znamiennym hasłem: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Wzięło w niej udział prawie siedemdziesiąt sióstr, które prezentowały wspólnoty z Polski, Ukrainy i Niderlandów.
Od początku istnienia klasztorów i szkół urszulańskich w Polsce przyświecały im zakorzenione w etosie rycerskim hasła: Bóg, honor i Ojczyzna. Odzyskanie niepodległości więc to ważne wydarzenie świętowane i we wspólnotach, i w prowadzonych przez nie dziełach.
W dniu 21 października 2024 r., przy parafii w Nałęczowie, rozpoczęła się formacja kobiet „Ezer Kenegdo”. Na pierwszy poziom zgłosiło się 15 kobiet. W tym roku będziemy odkrywać wartość kobiecego serca i powołania kobiety, stąd temat „Drogocenna perła”. Dla mnie, jako urszulanki, było to mocne przeżycie, temat roku łączy się tak bardzo z perłami św. Urszuli.
W dniach 26- 27 października 2024 r. mogłam uczestniczyć, z uczennicami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, w Kongresie „Obecni w Kościele”. Miał on miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku – pisze s. Małgorzata Bilińska OSU.
„40 lat minęło” – trudno powiedzieć, że „jak jeden dzień”…, ponieważ trzy dni było nam zbyt mało, aby ogarnąć ten czas pamięcią, wspomnieniem, a przede wszystkim wdzięcznością.
W dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza przypominamy o jego wyjątkowej więzi z urszulankami i głębokim wpływie, jaki wywarł na historię naszego zakonu. Oto 10 ciekawostek, które przybliżą relację św. Karola z urszulankami.
15 października 2024, korzystając z pięknej październikowej pogody i uprzejmości ks. Jana Fecko, mogłyśmy, prawie całą wspólnotą, nawiedzić cmentarz w miejscowości Bila Voda.
Listopad to wyjątkowy czas w naszej wspólnocie – czas zadumy i modlitwy, który rozpoczynamy w Kościele od Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Te dwa dni pięknie się dopełniają: po chwale, którą oddajemy świętym w niebie, zanurzamy się w modlitwie za naszych bliskich zmarłych - chociaż odeszli, to przecież są wciąż obecni w naszych sercach i w naszej nadziei, że kiedyś również oni dołączą do grona świętych.
W dniu 29 października 2024 roku, miała miejsce uroczysta inauguracja kolejnego roku formacyjnego i akademickiego w Międzyzakonnym Formacyjnym Studium Teologicznym w Krakowie.
W szkole urszulańskiej w Limie, 28 października 2024 r., w liturgiczne święto Señor de los Milagros, czyli Pana Cudów, odbyła się procesja ku Jego czci. Nasze uroczystości wpisują się długą tradycję żywo kultywowaną przez Peruwiańczyków.
Czas Adwentu dobiega końca. IV Niedziela to moment, w którym nasze serca przyspieszają, bo widać już blask zbliżających się Świąt. Wkrótce będziemy świętować przyjście na świat Zbawiciela – wypełnienie obietnicy, którą Bóg złożył ludzkości. Dzisiejsze czytania prowadzą nas głębiej w tajemnicę Bożego działania i przygotowują do spotkania z Chrystusem, naszym Królem narodów i Kamieniem węgielnym, na którym możemy oprzeć całe nasze życie. W tym czasie refleksji warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: Czy moje serce jest gotowe, by przyjąć Tego, który przychodzi?
Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.
św. Maria od Wcielenia