Zapraszamy Was wyjątkowej podróży przez Adwent z Ojcami Pustyni – ludźmi, którzy wybrali pustkowie, by uczyć się prawdziwego słuchania. Właśnie na pustyni zmagali się ze sobą, karmili się Słowem Bożym i odkrywali, co to znaczy być w pełni otwartym na Boga.
28 listopada, siostry urszulanki obchodzą rocznicę założenia Unii Rzymskiej, która miała miejsce w 1900 roku w Rzymie. To wyjątkowy dzień, w którym wyrażamy Bogu naszą głęboką wdzięczność za każdą siostrę, za dar wspólnoty i jedności, która łączy nas na wszystkich kontynentach.
25 listopada 1535 roku św. Aniela Merici, kierowana wiarą, odwagą i głęboką nadzieją, powołała do życia Towarzystwo św. Urszuli. W tamtych czasach jej wizja była nowatorska – wspólnota kobiet, które, żyjąc w świecie, miały służyć Chrystusowi przez modlitwę, wychowanie i przykład życia. Nie miały klasztornych murów, ale ich serca były ufortyfikowane zbroją wiary, miłości i nadziei.
W sobotę, 23 listopada 2024 r., urszulanki w Tajlandii dziękowały Bogu za 100 lat ich obecności w tym kraju.
W Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata Kościół zaprasza nas do głębszego zrozumienia królewskiej godności Jezusa. Co jednak oznacza być królem w Bożym zamyśle? Biblia daje nam wgląd w ideał Bożego władcy poprzez postać Dawida – króla, pasterza, sługi, który w swojej pokorze, łagodności i oddaniu dla ludu staje się zapowiedzią doskonałego Króla, jakim jest Chrystus.
W listopadowy weekend 15-17 listopada 2024 roku, siostry i rodziny z rybnickiej szkoły, w tym rodziny zaangażowane w spotkania wspólnoty „Zadomowieni w Bogu”, przeżyły wyjątkowy czas rekolekcji w malowniczym ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Były to dni przepełnione refleksją, modlitwą, pięknymi spotkaniami i wspólną radością.
W 2024 r. przypada 25. rocznica beatyfikacji polskiej urszulanki, bł. Klemensy Staszewskiej OSU, męczenniczki II wojny światowej. S. Emmanuela Klich OSU przygotowała studium dotyczące jej specyficznego charyzmatu, aktualnego dla osób konsekrowanych i świeckich, jakim jest udział ochrzczonych w kapłańskiej misji Chrystusa.
15 listopada odeszła do Pana siostra Teresa Bartnicka, która przez ostatnie lata przebywała we wspólnocie w Poznaniu-Pokrzywnie. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 21.11.2024 r. w kaplicy Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej
w Poznaniu-Pokrzywnie.
Otaczamy Siostrę modlitwą, dziękując Bogu za dobro, które wnosiła przez 96 lat swojego życia, i prosząc dla niej o radość przebywania z Panem na wieki.
Szkoły urszulańskie w Polsce, zakładane i prowadzone przez siostry od XIX wieku, były miejscami, gdzie szczególnie dbano o rozwój intelektualny, moralny i duchowy uczennic. Celem urszulanek było przygotowanie dziewcząt do pełnienia aktywnej roli w społeczeństwie, co wyraźnie kontrastowało z ograniczoną rolą kobiety w tamtych czasach.
W dniach od 8 do 10 listopada odbywała się w Siedlcu konferencja prowincjalna pod znamiennym hasłem: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Wzięło w niej udział prawie siedemdziesiąt sióstr, które prezentowały wspólnoty z Polski, Ukrainy i Niderlandów.
Od początku istnienia klasztorów i szkół urszulańskich w Polsce przyświecały im zakorzenione w etosie rycerskim hasła: Bóg, honor i Ojczyzna. Odzyskanie niepodległości więc to ważne wydarzenie świętowane i we wspólnotach, i w prowadzonych przez nie dziełach.
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici