W dniach od 8 do 10 listopada odbywała się w Siedlcu konferencja prowincjalna pod znamiennym hasłem: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem”. Wzięło w niej udział prawie siedemdziesiąt sióstr, które prezentowały wspólnoty z Polski, Ukrainy i Niderlandów.
Od początku istnienia klasztorów i szkół urszulańskich w Polsce przyświecały im zakorzenione w etosie rycerskim hasła: Bóg, honor i Ojczyzna. Odzyskanie niepodległości więc to ważne wydarzenie świętowane i we wspólnotach, i w prowadzonych przez nie dziełach.
W dniu 21 października 2024 r., przy parafii w Nałęczowie, rozpoczęła się formacja kobiet „Ezer Kenegdo”. Na pierwszy poziom zgłosiło się 15 kobiet. W tym roku będziemy odkrywać wartość kobiecego serca i powołania kobiety, stąd temat „Drogocenna perła”. Dla mnie, jako urszulanki, było to mocne przeżycie, temat roku łączy się tak bardzo z perłami św. Urszuli.
W dniach 26- 27 października 2024 r. mogłam uczestniczyć, z uczennicami z Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie, w Kongresie „Obecni w Kościele”. Miał on miejsce w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku – pisze s. Małgorzata Bilińska OSU.
„40 lat minęło” – trudno powiedzieć, że „jak jeden dzień”…, ponieważ trzy dni było nam zbyt mało, aby ogarnąć ten czas pamięcią, wspomnieniem, a przede wszystkim wdzięcznością.
W dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza przypominamy o jego wyjątkowej więzi z urszulankami i głębokim wpływie, jaki wywarł na historię naszego zakonu. Oto 10 ciekawostek, które przybliżą relację św. Karola z urszulankami.
15 października 2024, korzystając z pięknej październikowej pogody i uprzejmości ks. Jana Fecko, mogłyśmy, prawie całą wspólnotą, nawiedzić cmentarz w miejscowości Bila Voda.
Listopad to wyjątkowy czas w naszej wspólnocie – czas zadumy i modlitwy, który rozpoczynamy w Kościele od Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Te dwa dni pięknie się dopełniają: po chwale, którą oddajemy świętym w niebie, zanurzamy się w modlitwie za naszych bliskich zmarłych - chociaż odeszli, to przecież są wciąż obecni w naszych sercach i w naszej nadziei, że kiedyś również oni dołączą do grona świętych.
W dniu 29 października 2024 roku, miała miejsce uroczysta inauguracja kolejnego roku formacyjnego i akademickiego w Międzyzakonnym Formacyjnym Studium Teologicznym w Krakowie.
W szkole urszulańskiej w Limie, 28 października 2024 r., w liturgiczne święto Señor de los Milagros, czyli Pana Cudów, odbyła się procesja ku Jego czci. Nasze uroczystości wpisują się długą tradycję żywo kultywowaną przez Peruwiańczyków.
W czwartek, 24 października 2024 r., w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się gala wręczenia nagród Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za zasługi w dziele misyjnym kościoła, medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Miło zakomunikować, że jedną z osób uhonorowanych tym odznaczeniem jest nasza siostra – Urszula Kupczyk.
27 października 2024 wspólnota wrocławska z radością i wdzięcznością świętowała niecodzienny jubileusz – 70. rocznicę ślubów zakonnych s. Rafaeli Husson. Dla całej wspólnoty była to okazja dziękczynienia Bogu za życie i urszulańskie powołanie s. Rafaeli, za bogate owoce jej pracy pedagogicznej. Był to zarazem dzień pożegnania z Siostrą, która wyjeżdża do infirmerii w Pokrzywnie.
Pierwsza Niedziela Adwentu zaprasza nas do czuwania – uważnego, pełnego nadziei oczekiwania na przyjście Pana. W dzisiejszej Ewangelii ( Łk 21, 25-28. 34-36 ) Jezus mówi o znakach, które poprzedzą Jego powrót: o poruszeniu nieba i ziemi, o trwodze ogarniającej narody. Ale te znaki nie mają nas przytłoczyć. Dla wierzących są przypomnieniem, że Pan jest blisko – że nadchodzi Ten, który przynosi zbawienie.
Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici