Listopad to wyjątkowy czas w naszej wspólnocie – czas zadumy i modlitwy, który rozpoczynamy w Kościele od Uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Te dwa dni pięknie się dopełniają: po chwale, którą oddajemy świętym w niebie, zanurzamy się w modlitwie za naszych bliskich zmarłych - chociaż odeszli, to przecież są wciąż obecni w naszych sercach i w naszej nadziei, że kiedyś również oni dołączą do grona świętych.
W dniu 29 października 2024 roku, miała miejsce uroczysta inauguracja kolejnego roku formacyjnego i akademickiego w Międzyzakonnym Formacyjnym Studium Teologicznym w Krakowie.
W szkole urszulańskiej w Limie, 28 października 2024 r., w liturgiczne święto Señor de los Milagros, czyli Pana Cudów, odbyła się procesja ku Jego czci. Nasze uroczystości wpisują się długą tradycję żywo kultywowaną przez Peruwiańczyków.
W czwartek, 24 października 2024 r., w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie odbyła się gala wręczenia nagród Komisji Episkopatu Polski ds. Misji za zasługi w dziele misyjnym kościoła, medali „Benemerenti in Opere Evangelizationis”. Miło zakomunikować, że jedną z osób uhonorowanych tym odznaczeniem jest nasza siostra – Urszula Kupczyk.
27 października 2024 wspólnota wrocławska z radością i wdzięcznością świętowała niecodzienny jubileusz – 70. rocznicę ślubów zakonnych s. Rafaeli Husson. Dla całej wspólnoty była to okazja dziękczynienia Bogu za życie i urszulańskie powołanie s. Rafaeli, za bogate owoce jej pracy pedagogicznej. Był to zarazem dzień pożegnania z Siostrą, która wyjeżdża do infirmerii w Pokrzywnie.
Dziś przenosimy się do czasów Rewolucji Francuskiej, gdzie odwaga i wierność Bogu stały się drogą do męczeństwa. W październiku 1794 roku, w mieście Valenciennes, 8 urszulanek, 2 brygidki i 1 klaryska oddały życie za wiarę, stając się ofiarami antykatolickich prześladowań. Zginęły na gilotynie, ale zanim to nastąpiło, wybaczyły swoim oprawcom i pocałowały ich dłonie.
Siostra Rosana Margarita Viellegas Argumedo, w czasie pobytu w Polsce, dzięki pomocy sióstr ze wspólnoty krakowskiej, otrzymała relikwie Jana Pawła II. Siostra przyjęła je z przeznaczeniem dla parafii w Limie pod wezwaniem tego świętego Papieża.
W ostatnią sobotę, 19 października 2024 r, urszulanki w Słowacji obchodziły 300. rocznicę obecności w Trnawie. W uroczystości jubileuszowej wzięli udział prezydent miasta oraz przedstawiciele władz lokalnych, społeczność placówek wychowawczych - przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum - prowadzonych przez siostry w tym mieście, licznie przybyli absolwenci tych placówek oraz związani z urszulankami mieszkańcy Trnawy.
W sobotę, 19 października 2024 r. w Kijowie u księży pallotynów odbyło się, spotkanie kobiet, zatytułowane Perła w dłoniach Boga. Poprowadziły je s. Oksana OSU oraz s. Alina, honoratka. Eucharystię sprawował ks. Wiaczesław.
Dziś z radością obchodzimy uroczystość naszej szczególnej patronki, świętej Urszuli! To wyjątkowy dzień dla wspólnoty Urszulanek na całym świecie. Wybrana przez samą św. Anielę Merici, św. Urszula stała się nie tylko naszą patronką, ale także wzorem do naśladowania dla każdej z nas.
W dniach 3-4 października 2024 r. w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się ogólnopolska konferencja historyków zajmujących się dziejami zakonów żeńskich. Tegoroczna sesja koncentrowała się wokół 70. rocznicy akcji o kryptonimie „X-2”, dotyczącej wywożenia sióstr zakonnych do komunistycznych obozów pracy. Wśród prelegentów znajdowali się znani badacze historii Kościoła XX w., a także Siostry ze zgromadzeń, które w różnorodny sposób były objęte tą operacją aparatu bezpieczeństwa PRL.
Po zakończeniu Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej, 28 września 2024, większość sióstr delegatek udała się w drogę powrotną do swoich prowincji i krajów. Niektóre jednak skorzystały ze sposobności, by odwiedzić prowincje, w których nigdy dotąd nie były. W naszym międzynarodowym Zgromadzeniu bardzo ważne jest poznawanie życia sióstr, realizujących wspólny nam charyzmat urszulański, w różnym od naszego kontekście kulturowym. I tak prowincję polską odwiedziły siostry Rosana ze wspólnoty w Peru i Jeannie z prowincji wschodniej USA.
W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o znakach czasów ostatecznych i wzywa nas do czuwania (Mk 13, 24-32). Przypowieść o drzewie figowym zachęca do duchowej czujności i gotowości na Jego przyjście, które nastąpi w nieznanym dniu i godzinie.
Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.
św. Maria od Wcielenia