Wędrowanie szlakami św. Jakuba stało się już tradycją kilkunastoosobowej grupy pielgrzymów związanej z Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu. Głównym organizatorem, pomysłodawcą i „motorem” tych wypraw jest pan Piotr Sołodyna, nauczyciel i wychowawca w naszym liceum.
S. Bożena Lubocka OSU została zaproszona do udziału w sesji organizowanej przez Uniwersytet Ignatianum w Krakowie na temat arteterapii, czyli terapii przez sztukę.
Przed nami Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jako przygotowanie do tego wielkiego święta, proponujemy nowennę do Ducha Świętego ze św. Anielą Merici. W redakcji nowenny korzystałyśmy z artykułu s. Emmanueli Klich OSU „Kobieta posłuszna Duchowi Świętemu – św. Aniela Merici. Całość opracowała s. Ewa Pyzik OSU.
Siostry pracujące w Ukrainie dzielą się z nami ważnymi wydarzeniami, w których w ostatnim czasie uczestniczyły.
27 kwietnia 2024 r. nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu odbył się III Bieg Urszulański. Impreza sportowa połączona była z akcją charytatywną i zbieraniem funduszy na leczenie chorego Stasia.
W dniu 30 kwietnia 2024 r., we Wspomnienie urszulańskiej świętej Marii od Wcielenia, do naszej wspólnoty dołączyła nowa siostra, która rozpoczęła postulat.
W domu generalnym w Rzymie, zakończono renowację figury Matki Bożej Pocieszenia, liczącej 377 lat.
Choć czas rekolekcji może głównie kojarzyć się z adwentem albo wielkim postem, to krótkie zatrzymanie się w codziennym biegu, by posłuchać uważniej Słowa Bożego i własnego serca zawsze jest dobrym pomysłem. Na taki krok zdecydowały się uczestniczki rekolekcji weekendowych „Ja jestem”, które odbyły się w Częstochowie w dniach 26-28 kwietnia 2024 r.
26 kwietnia przeżywamy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady. Od 1467 r. kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest z niewielkim freskiem, który znajduje się w kościele Augustianów w Genazzano (środkowe Włochy)- światowym centrum tego kultu.
W Tygodniu Modlitw o Powołania dzielimy się muzycznymi inspiracjami, które towarzyszyły nam w wędrówce rozpoznawania woli Boga. Z nutą szaleństwa, ale też i głębszej refleksji utwory te zapraszają nas do wsłuchania się w pragnienia naszego serca i dotknięcia Żywego Boga, który w nim mieszka.
„Co u nas w Senegalu? Dzień po dniu służba chorym… Ale najpierw…” – dzieli się s. Ksawera Michalska – „trwanie, trwanie, trwanie przed PANEM. Wraz z upływem lat, człowiek coraz bardziej to rozumie i tego potrzebuje!”.
W nocy z 19 na 20 kwietnia 2024 r., w sanktuarium Matki Bożej z góry Karmel w Berdyczowie, odbyło się czuwanie młodzieży pod hasłem „Któż jak Bóg”.
Czas Adwentu dobiega końca. IV Niedziela to moment, w którym nasze serca przyspieszają, bo widać już blask zbliżających się Świąt. Wkrótce będziemy świętować przyjście na świat Zbawiciela – wypełnienie obietnicy, którą Bóg złożył ludzkości. Dzisiejsze czytania prowadzą nas głębiej w tajemnicę Bożego działania i przygotowują do spotkania z Chrystusem, naszym Królem narodów i Kamieniem węgielnym, na którym możemy oprzeć całe nasze życie. W tym czasie refleksji warto zatrzymać się na chwilę i zadać sobie pytanie: Czy moje serce jest gotowe, by przyjąć Tego, który przychodzi?
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici