logo
Aktualności
„BOGU, OJCZYŹNIE, NAUCE” – hasło szkoły lwowskiej aktualne wczoraj i dziś
30.10.2023

W ostatnim czasie udało nam się z s. Oleną wyjechać do Lwowa. Chciałyśmy m.in. zobaczyć naszą dawną urszulańską szkołę i odnowić znajomość z dyrektorem, p. Ivanem Lozenko, który w 2013 r. złożył wizytę w naszym wrocławskim liceum, gdzie poszukiwał śladów szkoły lwowskiej… Wykonał wówczas zdjęcia sztandaru szkolnego przywiezionego przez siostry ze Lwowa pragnąc, by zostały one wyeksponowane w obecnej placówce, czyli Liceum nr 28.

Słowem powołani
26.10.2023

W dniach 24-26 listopada 2023 roku, zapraszamy na weekendowe skupienie do Sióstr Urszulanek UR, tym razem do Częstochowy. Będą to rekolekcje skierowane szczególnie do dziewczyn i młodych kobiet, które szukają swojej drogi życia i chcą podjąć ścieżkę rozeznawania powołania do życia konsekrowanego. Naszym przewodnikiem będzie Słowo Boże, a tym razem zatrzymamy się przy obrazie Jezusa, który powołuje pierwszych uczniów słowami: Wypłyń na głębię!

Proście o pokój dla Jeruzalem… (Ps. 122,6)
26.10.2023

Papież Franciszek ogłosił 27 października dniem postu, modlitwy i pokuty w intencji pokoju na świecie. Do włączenia się w inicjatywę zaprosił wszystkich wiernych, zarówno katolików, jak i wyznawców innych religii.

Poznań – Pokrzywno. Jak świętować, to… trzy dni!
23.10.2023

Święta Urszula w Pokrzywnie w 2023? Jak przystało na największą wspólnotę w Prowincji: hucznie, radośnie, wielowymiarowo i … przez trzy dni!

U nas „na Sierczy”…
20.10.2023

W okolicach 21 października placówki wychowawcze prowadzone przez urszulanki obchodzą swoje patronalne święto. Urszulańskim dziełom apostolskim patronuje bowiem św. Urszula, męczennica z pierwszych wieków chrześcijaństwa. U nas „na Sierczy” –  jak mówią miejscowi  – nie mogło być inaczej.

NADZWYCZAJNA KAPITUŁA PROWINCJALNA
12.10.2023

„Jeśli stosownie do czasów i potrzeb wypadnie coś nowego rozporządzić lub wprowadzić pewne zmiany, czyńcie to roztropnie, zaciągając dobrej rady. I zawsze nich głównym waszym ratunkiem będzie ucieczka do stóp Jezusa Chrystusa”.

(św. Aniela Merici, Legat Ostatni, 2)

9 dni przed świętem Urszuli i jej Towarzyszek
12.10.2023

Każdego roku, 21 października, powraca w kalendarzu liturgicznym wspomnienie św. Urszuli i jej Towarzyszek, patronki urszulanek i prowadzonych przez nie placówek wychowawczo-dydaktycznych. Zbliżając się do tego dnia, mamy okazję zastanowić się, do czego dziś inspirują nas Urszula i grupa kobiet odważnie stawiających czoła realiom codzienności przeżywanej zgodnie z wyznawaną wiarą.

Rekolekcje z pisaniem ikony krzyża
09.10.2023

W dniach 22-28 września, w Gdańsku-Oliwie odbyły się rekolekcje z pisaniem ikony krzyża. Przez sześć dni, grupa osób w klimacie modlitwy podejmowała trud pisania ikony krzyża, którą każdy w jakiejś mierze, mógł sam zaprojektować.

"Mężczyzną i kobietą stworzył ich Pan Bóg" – spotkanie młodych w Kijowie
06.10.2023

1 października 2023 r. w naszym domu w Kijowie odbył się dzień skupienia dla młodych osób. Temat wydarzenia brzmiał: Mężczyzną i kobietą stworzył ich Pan Bóg. To pierwsze spotkanie z przewidzianego cyklu miało charakter wprowadzający w  ten temat. W rozważaniach pomagał nam ks. Wiktor Matuszewski SAC.

Urszulanka na medal
04.10.2023

Podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu nasza siostra, Anna Kalecińska, odebrała z rąk Pani Rektor Bogumiły Kaniewskiej medal Sapere Aude przyznawany co roku wybitnym absolwentom za ich wyniki w nauce i zaangażowanie w życie uniwersyteckie.

Wędrówka "Q" urszulańskiej edukacji
03.10.2023

Na przełomie września i października, w dniach 29.09 - 01.10.2023 r , w niezwykle urokliwym miejscu, w oblackim centrum młodzieżowym NINIWA, pod hasłem Wędrówka "Q" urszulańskiej edukacji spotkali się przedstawiciele wszystkich urszulańskich placówek dydaktycznych.

Czas odnowy duchowej dla 14 sióstr
21.09.2023

15 września 2023 r. kolejna grupa sióstr rozpoczęła w Rzymie czas probacji, czyli odnowy duchowej. Potrwa ona do 15 kwietnia 2024 roku. Tym razem bierze w niej udział 14 sióstr z 8 krajów - Tajlandii, Indonezji, Kenii, Kamerunu, Indii, Polski, Słowacji i Słowenii.

Uroczystość Bożego Ciała

Eucharystia jest szczególnym darem miłości. Jest darem, który może zaspokoić duchowy głód każdego człowieka. Jest chlebem z nieba, który daje życie światu (por. J 6,33). Eucharystia jest nie tylko darem, jest przede wszystkim chlebem życia, jest Bogiem, który wychodzi na spotkanie człowieka, przychodzi aby nas nawiedzić.

Na dziś

Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.

św. Aniela Merici