"Oprócz obfitości rekolekcji w naszym Zespole Szkół Urszulańskich, miałyśmy też okazję skorzystać z zaproszenia poprowadzenia rekolekcji w dwóch rybnickich parafiach" - piszą do nas siostry z Rybnika.
Gdy współcześni faraonowie prześcigają się w dokonywaniu cudów, mających przyciągnąć naszą uwagę i zagarnąć w niewolę, Bóg nie przestaje „mówić do nas przez Syna” (por. Hbr 1,1). Czyni to przez znaki, które stawia przed nasze oczy: żłób – krzyż – ołtarz! W nich objawia swoją istotę… Istotę Boga, który w Synu „uniżył samego siebie, ogołocił… stał się posłusznym aż do śmierci krzyżowej…” (por. Flp 2, 5-11), by dokonać największego z cudów – zmartwychwstania!
W nocy z piątku na sobotę 23 marca 2024 r., grupa ośmiu pielgrzymów ze społeczności LO Sióstr Urszulanek we Wrocławiu, wyruszyła na Ekstremalną Drogę Krzyżową.
Czas Wielkiego Postu pozwala na dosłowne kroczenie śladami Zbawiciela przez nabożeństwo drogi krzyżowej.
Do najpiękniejszych widoków, którymi zachwyca się osoba przyjeżdżająca do Ziemi Świętej zaliczyć można panoramę Jerozolimy. Daje ona jednak wciąż nikłe wyobrażenie o tym, jak wyglądało Jeruszalaim (יְרוּשָׁלַם) - ”miasto pokoju” w czasach Jezusa. Choć do Ziemi Świętej nam daleko, Wielki Tydzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego najmłodsi uczniowie ZSU w Rybniku, przez specjalne skonstruowaną makietę, zapoznają się niemalże namacalnie z miejscami ostatnich dni Zbawiciela na ziemi.
Wielki Post jest również czasem, gdy nauczyciele i pracownicy szkół urszulańskich mają możliwość przeżycia swojego dnia skupienia, będącego czasem refleksji i zatrzymania się nad życiem.
Rozpoczęła się rejestracja uczestników III Marszobiegu Urszulańskiego, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu.
Nasza wielkopostna propozycja indywidualnego, duchowego wstawiennictwa nabrała zaskakujących rozmiarów. Ponad 80 sióstr stało się osobistymi orędownikami w sprawach i intencjach, które do nas przesyłaliście. Cieszymy się z tego, że przez pamięć modlitewną, stawanie przed Panem w Waszym imieniu możemy świadomie pogłębiać relacje między nami jako christianoi – należącymi do Chrystusa siostrami i braćmi.
Święta Wielkiej Nocy coraz bliżej. Początkiem marca, w Przedszkolu im. Św. Anieli Merici Sióstr Urszulanek UR w Sierczy odbyły się warsztaty artystyczne prowadzone przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chorągwicy.
„Kim jesteś Ty, Panie, a kim jestem ja?” Podobno św. Franciszek często modlił się tymi słowami, a my chcemy zatrzymać się nad nimi w ostatni weekend kwietnia. Zapraszamy na weekendowe skupienie do Sióstr Urszulanek UR w Częstochowie, które odbędzie się w dniach 26-28 kwietnia 2024.
S. Bernadeta Guzy zmarła nagle 28 lutego 2024 r. Od niespełna dwóch lat należała do nowo powstałej placówki urszulańskiej w Koszalinie. W "Gościu Niedzielnym" napisano o niej: „Zagościła tu na krótko, lecz owocnie” .
Kościół – napisał w Liście apostolskim „Mulieris dignitatem” Jan Paweł II – „pragnie złożyć dzięki Najświętszej Trójcy za «tajemnicę kobiety» i za każdą kobietę – za to, co stanowi odwieczną miarę jej godności kobiecej, za «wielkie dzieła Boże», jakie w niej i przez nią dokonały się w historii ludzkości” (n. 31).
W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi o znakach czasów ostatecznych i wzywa nas do czuwania (Mk 13, 24-32). Przypowieść o drzewie figowym zachęca do duchowej czujności i gotowości na Jego przyjście, które nastąpi w nieznanym dniu i godzinie.
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici