logo
Aktualności
Z Archiwum urszulanek: Matka Bożena Szerwentke – wychowawczyni serc
24.03.2025

Matka Bożena Szerwentke (1902-1982), urszulanka Unii Rzymskiej, całe swoje życie poświęciła edukacji i formacji młodych kobiet w duchu urszulańskim. Wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, gdzie szybko dostrzeżono jej charyzmat i zdolności organizacyjne. Była biologiem z wykształcenia, a jej szeroka wiedza z zakresu filozofii i teologii, połączona z wyjątkowym talentem pedagogicznym, pozwalała jej skutecznie podejmować tematy nurtujące młodzież.

Decyzje: Biblijny Tutorial
21.03.2025

Każdy człowiek staje w życiu przed momentem podjęcia ważnych decyzji. W języku hebrajskim słowo mishpat (מִשְׁפָּט) oznacza zarówno osąd, jak i sprawiedliwe rozstrzygnięcie, podkreślając odpowiedzialność i Boże prowadzenie w rozeznawaniu. W grece natomiast krisis (κρίσις) odnosi się do punktu zwrotnego, wyboru, który decyduje o dalszej drodze. Te dwa pojęcia doskonale oddają istotę decyzji, przed jakimi stawali bohaterowie biblijni – i przed jakimi stajemy my sami.

Decyzje: Biblijny tutorial – Abraham
21.03.2025

Abraham to postać, która uczy nas podejmowania decyzji w ciemno – bez pełnej wiedzy, ale z zaufaniem. Bóg wezwał go do opuszczenia wszystkiego, co znał: kraju, rodziny, dotychczasowego życia. Nie dostał szczegółowego planu ani obietnicy komfortu, a mimo to poszedł. Jak podejmować decyzje, gdy nie widzisz całego planu?

Vestigia Dei: Boże ślady w świecie
21.03.2025

Gdy wiosna budzi się do życia, ziemia pokrywa się drobnymi kwiatami, które niczym małe, ciche zwiastuny nowego życia przynoszą nadzieję i radość. Wśród nich dwa wyróżniają się szczególnie: fiołek i krokus. Te niepozorne rośliny od wieków skrywają w sobie bogatą symbolikę, która może stać się inspiracją na drodze wiary. Jeden uosabia pokorę, drugi cierpliwą miłość – obie te cnoty prowadzą człowieka do głębszego spotkania z Bogiem.

Wieczór Skupienia dla Rodziców i Dzieci Przygotowujących się do Pierwszej Komunii Świętej
19.03.2025

W piątkowy wieczór 14 marca 2025 r. w Rybniku miał miejsce wyjątkowy czas skupienia dla dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii Świętej. Towarzyszył nam niezastąpiony ks. Konrad Nowak, który dopiero co zakończył rekolekcje dla uczniów klas 4-7, a także rodzice z grupy Zadomowionych w Bogu. Do wspólnego czasu dołączyły też inne chętne rodziny – zaproszenie było otwarte

Stille Omgang 2025 – cicha procesja ulicami Amsterdamu
18.03.2025

"W sobotę, 15 marca 2025 r., dołączyłyśmy do grupy ludzi z naszej parafii katedralnej, udającej się do Amsterdamu, by wziąć udział w Stille Omgang – cichej procesji" - piszą Siostry pracujące w Holandii.

Vestigia Dei – ślady Boga w świecie: MRÓWKA
18.03.2025

Święty Bonawentura, wielki teolog i mistyk, nauczał, że całe stworzenie jest księgą, w której zapisane są ślady Boga. W swojej myśli odwoływał się do idei trzech stopni poznania Trójjedynego Boga w świecie: cienia (umbra) w rzeczach martwych, śladów (vestigia) w istotach żyjących oraz obrazu (imago) w człowieku, który zawiera w sobie wszystkie te stopnie. To właśnie w stworzeniu, które wyszło z rąk Stwórcy, możemy dostrzec Jego obecność, harmonię, mądrość i piękno.

Wiara i nauczanie bł. Natalii Tułasiewicz
11.03.2025

W sobotni dzień, 22 lutego 2025 r., w urszulańskich murach klasztoru i szkoły przy ulicy Starowiślnej w Krakowie, odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie: „Płomień Ducha – wiara i nauczanie bł. Natalii Tułasiewicz”. 

Pielgrzymowanie nadziei ze św. Anielą Merici - przystanek trzeci: Brescia
06.03.2025

Brescia to miasto w północnych Włoszech, w regionie Lombardia, położone u podnóża Alp, między Mediolanem a Weroną. W czasach św. Anieli Merici, miasto to było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, znanym m.in. z produkcji broni i tkanin. Miasto znajdowało się pod panowaniem Republiki Weneckiej, co zapewniało mu rozwój gospodarczy, ale również wystawiało na zagrożenia i konflikty zbrojne.

Karnawał po holendersku
04.03.2025

Po kilku miesiącach pobytu  w Niderlandach możemy powiedzieć, że dotknęłyśmy nieco tutejszej kultury i obyczajów.

"Gawędy urszulańskie"
04.03.2025

Siostry Urszulanki przybyły do Lublina w 1917 roku. Od tego czasu piszą historię klasztoru, miasta Lublina i całego regionu. W 2024 r. zostały wydane drukiem, nakładem Wydawnictwa Gaudium (Lublin) "Gawędy urszulańskie" napisane przez śp. s. prof. Aleksandrę Witkowską OSU. 

Złoty jubileusz s. Joanny Wawrzynów
03.03.2025

2 lutego 2025 r.  w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego wspólnota wrocławska obchodziła złoty jubileusz s. Joanny Wawrzynów.

III Niedziela Wielkanocna

Ewangelia tej niedzieli (J 21,1–19) przenosi nas nad Jezioro Tyberiadzkie, znane też jako Genezaret albo Galilejskie. Właśnie tam Jezus ukazuje się swoim uczniom po zmartwychwstaniu – po raz trzeci. Wydarzenia nad tym jeziorem mają ogromne znaczenie w historii zbawienia. To tam Jezus powołuje pierwszych uczniów, naucza z łodzi, ucisza burzę, rozmnaża chleb i chodzi po wodzie. Teraz, po swoim zwycięstwie nad śmiercią, wraca tam – do początku ich historii – by odnowić powołanie Piotra i całej wspólnoty.

 

Na dziś

Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.

św. Maria od Wcielenia