Wielki Post jest również czasem, gdy nauczyciele i pracownicy szkół urszulańskich mają możliwość przeżycia swojego dnia skupienia, będącego czasem refleksji i zatrzymania się nad życiem.
17 marca 2024 taki dzień skupienia odprawili nauczyciele i pracownicy ZSU w Rybniku. Duchowym przewodnikiem w tym czasie był ks. bp Andrzej Przybylski z Częstochowy. Głębokie rozważania, okazja do spowiedzi świętej, a przede wszystkim spotkanie z Jezusem w czasie adoracji i wspólnotowej Eucharystii obfitowały w łaski, na które każdy z uczestników mógł otworzyć się i przyjąć miłość najlepszego Ojca i Nauczyciela.
Tydzień wcześniej, w sobotę 9 marca 2024 r. grupa nauczycieli ZSU w Poznaniu również przeżywała swój wielkopostny dzień skupienia. Tym razem miał on miejsce w ośrodku dominikańskim na Polach Lednickich. Prowadzącym spotkanie był o. dr Łukasz Mścisławski, który specjalnie na ten dzień przyjechał z klasztoru we Wrocławiu. W ciągu tych wspólnie spędzonych kilku godzin był czas na wysłuchanie konferencji, na modlitwę w ciszy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, ale również na spacer nad Jezioro Lednickie, zwłaszcza że pogoda dopisała i przez cały czas świeciło piękne słońce. Czas na Lednicy zakończony został Eucharystią. Pokrzepieni na duchu uczestnicy wielkopostnego dnia skupienia, zasiedli do wspólnego stołu i miło spędzili popołudnie.
Więcej informacji na stronie ZSU w Rybniku oraz ZSU w Poznaniu.
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia