Do najpiękniejszych widoków, którymi zachwyca się osoba przyjeżdżająca do Ziemi Świętej zaliczyć można panoramę Jerozolimy. Daje ona jednak wciąż nikłe wyobrażenie o tym, jak wyglądało Jeruszalaim (יְרוּשָׁלַם) - ”miasto pokoju” w czasach Jezusa. Choć do Ziemi Świętej nam daleko, Wielki Tydzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego najmłodsi uczniowie ZSU w Rybniku, przez specjalne skonstruowaną makietę, zapoznają się niemalże namacalnie z miejscami ostatnich dni Zbawiciela na ziemi.
Dzięki modelowi można sprawdzić, gdzie znajdowała się Betania – dom przyjaciół Jezusa oraz zauważyć, którą bramą wjechał Jezus na osiołku do Jerozolimy; dostrzec można położenie wieczernika i – w niedalekiej odległości - pałacu Kajfasza i Annasza. Na makiecie widać również Górę Oliwną, Twierdzę Piłata „Antonia” oraz orientacyjną trasę Drogi Krzyżowej na Golgotę wraz z Grobem Pańskim. Każde dziecko ma możliwość zrobić własny odrys mapy lub samodzielnie sporządzić mini-model Jerozolimy z klocków LEGO, plasteliny czy innych materiałów. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć i utrwalić treści, którymi obficie będzie nas karmić liturgia Wielkiego Tygodnia.
S. Anna Kalecińska OSU
W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.
Szukajcie najpierw Królestwa Bożego.
św. Aniela Merici