logo
Aktualności

JEROZOLIMA 3D dla najmłodszych

Do najpiękniejszych widoków, którymi zachwyca się osoba przyjeżdżająca do Ziemi Świętej zaliczyć można panoramę Jerozolimy. Daje ona jednak wciąż nikłe wyobrażenie o tym, jak wyglądało Jeruszalaim (יְרוּשָׁלַם) - ”miasto pokoju” w czasach Jezusa. Choć do Ziemi Świętej nam daleko, Wielki Tydzień zbliża się wielkimi krokami, dlatego najmłodsi uczniowie ZSU w Rybniku, przez specjalne skonstruowaną makietę, zapoznają się niemalże namacalnie z miejscami ostatnich dni Zbawiciela na ziemi.

Dzięki modelowi można sprawdzić, gdzie znajdowała się Betania – dom przyjaciół Jezusa oraz zauważyć, którą bramą wjechał Jezus na osiołku do Jerozolimy; dostrzec można położenie wieczernika i – w niedalekiej odległości - pałacu Kajfasza i Annasza. Na makiecie widać również Górę Oliwną, Twierdzę Piłata „Antonia” oraz orientacyjną trasę Drogi Krzyżowej na Golgotę wraz z Grobem Pańskim. Każde dziecko ma możliwość zrobić własny odrys mapy lub samodzielnie sporządzić mini-model Jerozolimy z klocków LEGO, plasteliny czy innych materiałów. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć i utrwalić treści, którymi obficie będzie nas karmić liturgia Wielkiego Tygodnia.

S. Anna Kalecińska OSU

III Niedziela Wielkanocna

Słowa i łamanie chleba połączyły dwóch uczniów wracających z Emaus z apostołami w Jerozolimie. Uczniowie z Emaus opowiadają o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym, którego rozpoznali przy łamaniu chleba. 

Na dziś

Szukajcie najpierw Królestwa Bożego.

św. Aniela Merici