logo
Aktualności

S. Lubov o sytuacji w Kijowie i pielgrzymce do Matki Bożej Królowej Pokoju i Pojednania

Kijów, pomimo trwającej wojny, cały czas wraca do życia. Już czwarty miesiąc trwa rozminowywanie okolicy. Zagrożenie atakami rakietowymi pozostaje, chociaż stolica jest dobrze chroniona. 

W tym roku nie było u nas w parafii ani Pierwszej Komunii, ani sakramentu bierzmowania, ponieważ dzieci i młodzież w większości wyjechała z  Kijowa: jedni - za granice, a drudzy – do bezpieczniejszej części Ukrainy. Nasi parafianie powoli, już od kwietnia, wracają do swoich  domów. W tym roku nie było także pieszej pielgrzymki  ani innego rodzaju apostolstwa wakacyjnego.

Ja natomiast, po odwiedzinach rodziny mieszkającej na zachodzie Ukrainy, mogłam dołączyć do grupy pielgrzymów z Kołomyi.  Razem z s. Oksaną Grynchyshyn pielgrzymowałyśmy do sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju i Pojednania w Bołszowcach (woj. Iwano-Frankiwskie).

Nasza grupa bł. Marty Wieckiej wyruszyła 5 lipca 2022r.  ze Śniatynia i wchodziła do Bołszowiec 9 lipca. Intencją pielgrzymki była modlitwa o zakończenie wojny i pokój w Ukrainie. W tym roku pielgrzymi byli bardzo rozmodleni i zdyscyplinowani, cały czas czuwała nad nami policja, drogą towarzyszyły nam, ciesząc oczy i serca, przepiękne widoki uprawnych pól. O trwającej wojnie przypominały nam alarmy trwogi i latające nad nami wojskowe samoloty.

Dziękuję Bogu i Maryi za łaskę pielgrzymowania i doświadczenie "wspólnoty w drodze" .

                                                                                                                s. Lobov Kuspiś 

III Niedziela Wielkanocna

Słowa i łamanie chleba połączyły dwóch uczniów wracających z Emaus z apostołami w Jerozolimie. Uczniowie z Emaus opowiadają o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym, którego rozpoznali przy łamaniu chleba. 

Na dziś

Nie traćcie ducha.

św. Aniela Merici