logo
Aktualności

Iwano-Frankiwsk: Wakacje z Bogiem dla dzieci z parafii

W Ukrainie trwa wojna już ponad 100 dni. Działania wojenne przeniosły się bardziej na wschód i południe, chociaż od czasu do czasu Rosjanie ostrzeliwują rakietami i zachodnie tereny Ukrainy. Jednak w Iwano-Frankiwsku jest względnie spokojnie, dlatego zdecydowaliśmy zorganizować po raz kolejny „Wakacje z Bogiem” dla dzieci z naszej parafii.

W ubiegłym roku dzieci podzielone były na dwie grupy wiekowe – starszą i młodszą, w tym roku z powodu małej liczby dzieci (34 osoby) takiego podziału nie robiliśmy i te półkolonie trwały tylko tydzień, czyli od 6 do 11 czerwca 2022 r.

Kontynuowaliśmy poznawanie postaci Starego Testamentu. W poprzednich latach naszymi głównymi bohaterami byli kolejno Abraham, Mojżesz, Dawid. W tym roku spotykaliśmy się z czterema „wielkimi” prorokami – czyli Izajaszem, Jeremiaszem, Ezechielem i Danielem. Dzieci były podzielone na cztery mniejsze grupki i każda z nich miała za patrona jednego z tych proroków. Pierwszy dzień to było ogólne spojrzenie na proroków, a potem w każdym dniu były katechezy na temat kolejnych postaci.

Zaczynaliśmy dzień zazwyczaj od katechezy prowadzonej przez wikarego – ks. Kazimierza Wawrycza. Codziennie była też Msza z kazaniem. Inne wydarzenia to: spotkanie z przedstawicielami policji poświęcone tematowi bezpieczeństwa w czasie stanu wojennego, gra terenowa, całodzienna wycieczka do wodospadu w Maniawie. Każda grupa na dodatek miała przygotować i nagrać małe przedstawienie o swoim patronie, które pokazaliśmy rodzicom i innym gościom na zakończenie
w sobotę.

Sobota to był dzień wdzięczności dla wszystkich osób, dzięki którym mogliśmy przeżyć ten piękny czas. Oczywiście, dziękowaliśmy księdzu proboszczowi Władysławowi Iwaszczakowi za możliwość zorganizowania tegorocznych wakacji. Nie zabrakło podziękowań dla animatorów grup, a byli nimi zarówno nasi parafianie, jak i osoby tymczasowo mieszkające w naszym domu parafialnym, a pochodzące z terenów objętych wojną. Dużo czasu poświęciła każdej grupie aktorka Margo Balasanian z Charkowa, pomagając im stworzyć i nagrać przedstawienia. Dziękujemy również wszystkim, których praca czy inny wkład w te dni nie był tak widoczny, ale dzięki którym mogliśmy to wszystko zorganizować. I jak też powiedział jeden z chłopców: „Dziękujemy naszym żołnierzom, którzy nas bronią, byśmy mogli spokojnie i radośnie żyć tutaj”.

Niech owoce tegorocznych „Wakacji z Bogiem” trwają w nas. Amen!

s. Olena Nevinska

P.S. Wideo o naszych prorokach można obejrzeć na parafialnej stronie Facebook:

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/videos

XIII Niedziela Zwykła

Pójście za Jezusem domaga się całkowitego oddania i zaangażowania w sprawy królestwa Bożego. Głoszenie Dobre Nowiny staje się głównym celem i zajmuje pierwsze miejsce w życiu ucznia Chrystusowego, który musi porzucić dawne życie, pozostawić wiele, rezygnować z osobistych planów i układów na dobre, wygodne i bezpieczne życie.

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia