logo
Aktualności

Czerniowce: Pomimo wojny …

Pomimo toczącej się wojny, z Ukrainy docierają do nas obrazy jakże odmienne od tych, które widzimy na co dzień w mediach. Siostry w Ivano-Frankiwsku, jak co roku, na przekór wojnie, zorganizowały dla dzieci z parafii półkolonie, o czym wcześniej pisała s. Olena Nevinska. Teraz s. Tetiana Lesiuk dzieli się wydarzeniami z życia parafii w Czerniowcach (Winnica), gdzie posługuje czteroosobowa wspólnota urszulańska.

Czerniowce to duża, malowniczo położona wioska w regionie winnickim. Tu wojna, jak na razie, nie dotarła z całym swoim okrucieństwem, co nie oznacza, że nie odczuwa się jej konsekwencji. Najboleśniejsze były i są pożegnania z mężczyznami  udającymi się na front i pogrzeby tych, którzy giną. Ludzie dziękują im, klęcząc z zapalonymi świecami wzdłuż drogi, którą przewożona jest trumna. Kilka dni temu przeleciały nad naszą wioską dwie rakiety.

W takim kontekście, w dniu 17 czerwca, odbyła się Komunia Święta 34 dzieci, do której przygotowała je s. Teresa Kozak. Uroczystej Eucharystii przewodniczył proboszcz, ks. Siergiej Jakubowski. Gdyby nie to, że w ciągu trwania uroczystości, dwa razy odezwały się komórki obwieszczające alarm przeciwlotniczy, można byłoby przez chwilę zapomnieć o wojnie.

Następnego dnia, w niedzielę 18. czerwca, obchodziliśmy w Ukrainie Boże Ciało. Ludzie licznie przybyli, by uczestniczyć w Eucharystii i tradycyjnej procesji. A więc życie parafii – pomimo wojny - toczy się zgodnie z rokiem liturgicznym.

 

XIII Niedziela Zwykła

Pójście za Jezusem domaga się całkowitego oddania i zaangażowania w sprawy królestwa Bożego. Głoszenie Dobre Nowiny staje się głównym celem i zajmuje pierwsze miejsce w życiu ucznia Chrystusowego, który musi porzucić dawne życie, pozostawić wiele, rezygnować z osobistych planów i układów na dobre, wygodne i bezpieczne życie.

Na dziś

W duchowej radości
przejdźmy przez to nasze krótkie życie.

św. Aniela Merici