Wędrowanie szlakami św. Jakuba stało się już tradycją kilkunastoosobowej grupy pielgrzymów związanej z Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu. Głównym organizatorem, pomysłodawcą i „motorem” tych wypraw jest pan Piotr Sołodyna, nauczyciel i wychowawca w naszym liceum.
S. Bożena Lubocka OSU została zaproszona do udziału w sesji organizowanej przez Uniwersytet Ignatianum w Krakowie na temat arteterapii, czyli terapii przez sztukę.
Przed nami Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Jako przygotowanie do tego wielkiego święta, proponujemy nowennę do Ducha Świętego ze św. Anielą Merici. W redakcji nowenny korzystałyśmy z artykułu s. Emmanueli Klich OSU „Kobieta posłuszna Duchowi Świętemu – św. Aniela Merici. Całość opracowała s. Ewa Pyzik OSU.
Siostry pracujące w Ukrainie dzielą się z nami ważnymi wydarzeniami, w których w ostatnim czasie uczestniczyły.
27 kwietnia 2024 r. nad Jeziorem Maltańskim w Poznaniu odbył się III Bieg Urszulański. Impreza sportowa połączona była z akcją charytatywną i zbieraniem funduszy na leczenie chorego Stasia.
W dniu 30 kwietnia 2024 r., we Wspomnienie urszulańskiej świętej Marii od Wcielenia, do naszej wspólnoty dołączyła nowa siostra, która rozpoczęła postulat.
W domu generalnym w Rzymie, zakończono renowację figury Matki Bożej Pocieszenia, liczącej 377 lat.
Choć czas rekolekcji może głównie kojarzyć się z adwentem albo wielkim postem, to krótkie zatrzymanie się w codziennym biegu, by posłuchać uważniej Słowa Bożego i własnego serca zawsze jest dobrym pomysłem. Na taki krok zdecydowały się uczestniczki rekolekcji weekendowych „Ja jestem”, które odbyły się w Częstochowie w dniach 26-28 kwietnia 2024 r.
26 kwietnia przeżywamy liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Dobrej Rady. Od 1467 r. kult Matki Bożej Dobrej Rady związany jest z niewielkim freskiem, który znajduje się w kościele Augustianów w Genazzano (środkowe Włochy)- światowym centrum tego kultu.
W Tygodniu Modlitw o Powołania dzielimy się muzycznymi inspiracjami, które towarzyszyły nam w wędrówce rozpoznawania woli Boga. Z nutą szaleństwa, ale też i głębszej refleksji utwory te zapraszają nas do wsłuchania się w pragnienia naszego serca i dotknięcia Żywego Boga, który w nim mieszka.
„Co u nas w Senegalu? Dzień po dniu służba chorym… Ale najpierw…” – dzieli się s. Ksawera Michalska – „trwanie, trwanie, trwanie przed PANEM. Wraz z upływem lat, człowiek coraz bardziej to rozumie i tego potrzebuje!”.
W nocy z 19 na 20 kwietnia 2024 r., w sanktuarium Matki Bożej z góry Karmel w Berdyczowie, odbyło się czuwanie młodzieży pod hasłem „Któż jak Bóg”.
Pokój Chrystusa nie jest zakończeniem, lecz początkiem. Nie jest ciszą dla ciszy, lecz wewnętrzną siłą, która uzdalnia do podjęcia drogi. Do życia Ewangelią w świecie, który nie rozumie pokoju odkupionego przez krzyż. Pokój, który daje Jezus, nie usypia – ale budzi i posyła. Nie zatrzymuje w bezpiecznym wieczerniku, lecz prowadzi ku Górze Oliwnej, ku Getsemani, ku światu potrzebującemu świadków nadziei.
Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.
św. Maria od Wcielenia