Rozpoczynamy Nowy Rok pod czułym spojrzeniem Bożej Rodzicielki Maryi, która przypomina nam, że każdy początek niesie w sobie dar i nadzieję. Niech nowy rok stanie się dla nas przestrzenią odważnego zawierzenia Bogu, który prowadzi historię świata i każdego z nas ku wieczności.
Kolęda misyjna to jedna z największych inicjatyw ewangelizacyjnych. Już ponad od 30 lat, w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, mali kolędnicy wyruszają w drogę do naszych domów, by dzielić się radością z narodzin Jezusa i przynosić Jego pokój.
Każdego dnia Adwentu dzielimy się z Wami inspiracją zaczerpniętą z mądrości tych wielkich duchowych przewodników. Przyjrzymy się, jak ich życie może pomóc nam odnaleźć Chrystusa – Tego, który często przychodzi tam, gdzie się tego najmniej spodziewamy. Razem z nimi wejdźmy w ciszę serca, by w zgiełku codzienności nie przeoczyć Najważniejszego. Stańmy się pustynią gotową przyjąć Pana.
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy Wam najserdecznie życzenia.
W tym roku obchodzimy stulecie niezwykłego wydarzenia – nawrócenia norweskiej pisarki Sigrid Undset, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nazywanej przez biografów „pół-wikingiem, pół-chrześcijanką”. Jej historia to dowód na to, że nigdy nie jest za późno, by odnaleźć sens życia, wyprostować swoje ścieżki i odpowiedzieć na głębokie pragnienie prawdy, które kryje się w sercu człowieka. Kończący się Adwent to również czas oczekiwania i refleksji oraz zachęty do spojrzenia w głąb siebie. Nawet ostatnie chwile Adwentu mogą stać się radykalnym zwrotem ku światłu Bożej obecności.
„Zobaczymy się wszystkie w niebie, gdyż chce tego Ten, który nas miłuje” – wskazywała św. Aniela. Do grona jej córek, które przeszły do wieczności, 16 grudnia dołączyła śp. s. Renata Mazur. Wdzięczni za dar jej życia i powołania otoczmy ją modlitwą. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 21 grudnia, w Poznaniu. Szczegóły w nekrologu.
W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2024 r., odbyła się druga konferencja prowincjalna, która tym razem miała miejsce w Gnieźnie. Wszystkie nas cieszyła obecność sióstr z tak wielu wspólnot, łącznie z reprezentantkami Niderlandów, Ukrainy oraz Generalatu.
Zapraszamy Was wyjątkowej podróży przez Adwent z Ojcami Pustyni – ludźmi, którzy wybrali pustkowie, by uczyć się prawdziwego słuchania. Właśnie na pustyni zmagali się ze sobą, karmili się Słowem Bożym i odkrywali, co to znaczy być w pełni otwartym na Boga.
28 listopada, siostry urszulanki obchodzą rocznicę założenia Unii Rzymskiej, która miała miejsce w 1900 roku w Rzymie. To wyjątkowy dzień, w którym wyrażamy Bogu naszą głęboką wdzięczność za każdą siostrę, za dar wspólnoty i jedności, która łączy nas na wszystkich kontynentach.
25 listopada 1535 roku św. Aniela Merici, kierowana wiarą, odwagą i głęboką nadzieją, powołała do życia Towarzystwo św. Urszuli. W tamtych czasach jej wizja była nowatorska – wspólnota kobiet, które, żyjąc w świecie, miały służyć Chrystusowi przez modlitwę, wychowanie i przykład życia. Nie miały klasztornych murów, ale ich serca były ufortyfikowane zbroją wiary, miłości i nadziei.
W sobotę, 23 listopada 2024 r., urszulanki w Tajlandii dziękowały Bogu za 100 lat ich obecności w tym kraju.
W dzisiejszych czytaniach przeplata się jedno wielkie orędzie: Miłosierdzie Żyjącego dotyka wspólnoty uczniów, każdego chorego i wątpiącego.
Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.
św. Aniela Merici