Przedszkole w Sierczy na różne sposoby przygotowuje się do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Atmosferę przedświąteczną daje się już w nim odczuć i zauważyć. Nasze przedszkole włączyło się też w strojenie jednej z choinek, które w ramach projektu Choinka z klasą pojawiają się każdego roku na płycie wielickiego rynku.
W sobotę 9 grudnia 2023 r. grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Krakowie, zagrała przedstawienie jasełkowe dla Podopiecznych i ich Rodzin z Krakowskiego Hospicjum dla Dzieci im. ks. Tischnera.
Ktoś kiedyś słusznie zauważał, że Adwent wzbudza w nas uczucia i nadzieje, których sobie nie uświadamiamy w innym okresie. Teraźniejszość, w której żyjemy, jest ciemna i trudna; być może wydaje nam się bez wyjścia. Adwent oznacza przyszłość. Historia się jeszcze nie skończyła.
W sobotę 18 listopada Siostry ze wspólnoty w Częstochowie udały się z pielgrzymką do miejscowości Krępa k/Radomska do kościoła pod wezwaniem Patronki naszego Zakonu św. Urszuli, męczennicy z III/IV wieku.
„W jubileuszowy rok 2017, w którym hucznie świętowano 700-lecie miasta Lublina i 100- lecie naszej Alma Mater Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, wpisuje się jeszcze jedno jubileuszowe wydarzenie: 100 lat obecności Urszulanek w mieście nad Bystrzycą” – czytamy we wstępie do Urszlańskich gawęd, których autorką jest siostra prof. dr hab. Aleskandra Witkowska, emerytowany pracownik Instytutu Historii KUL.
Trwa listopad – miesiąc pamięci o zmarłych, ale i o świętych – tych kanonizowanych i tych „z sąsiedztwa”, jak mówi papież Franciszek. W szkołach – nie tylko w Polsce - nadal przywołuje się postacie świętych. Tak też było w szkole nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Grybowie, gdzie katechizuje s. Anna oraz w parafii Chrystusa Króla w Kijowie, gdzie katechizuje s. Oksana.
S. Paulina od kilku miesięcy należy do wspólnoty w Jiřetín w Czechach. Od czasu do czasu dzieli się swoimi przeżyciami i spostrzeżeniami.
S. Lubov początek wojny i ponad rok jej trwania przeżyła w Kijowie. Od sierpnia jest na zachodzie Ukrainy, w Kołomyi, gdzie razem z s. Eriką, z pomocą osób świeckich, prowadzą przedszkole. Ostatnio napisała: U nas w miarę spokojnie. Nawet drony tu nie dolatują. Alarmy najczęściej są w nocy.
Wspólnoty urszulańskie i prowadzone przez nie placówki wychowawcze pamiętają o kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości. Większe, mniejsze akcenty patriotyczne pojawiają się wszędzie tam, gdzie żyjemy i pracujemy.
Jeśli chcesz bliżej poznać Maryję i to, jak Bóg ją prowadził, zapraszamy 25 listopada 2023 r. do Klasztoru Sióstr Urszulanek UR, w Krakowie.
Z wiarą w „Świętych obcowanie” przeżywamy listopad, a zwłaszcza pierwszy tydzień tego miesiąca. Bo tak naprawdę to nie śmierć jest główną treścią listopadowych dni.
W ostatnim czasie udało nam się z s. Oleną wyjechać do Lwowa. Chciałyśmy m.in. zobaczyć naszą dawną urszulańską szkołę i odnowić znajomość z dyrektorem, p. Ivanem Lozenko, który w 2013 r. złożył wizytę w naszym wrocławskim liceum, gdzie poszukiwał śladów szkoły lwowskiej… Wykonał wówczas zdjęcia sztandaru szkolnego przywiezionego przez siostry ze Lwowa pragnąc, by zostały one wyeksponowane w obecnej placówce, czyli Liceum nr 28.
Pokój Chrystusa nie jest zakończeniem, lecz początkiem. Nie jest ciszą dla ciszy, lecz wewnętrzną siłą, która uzdalnia do podjęcia drogi. Do życia Ewangelią w świecie, który nie rozumie pokoju odkupionego przez krzyż. Pokój, który daje Jezus, nie usypia – ale budzi i posyła. Nie zatrzymuje w bezpiecznym wieczerniku, lecz prowadzi ku Górze Oliwnej, ku Getsemani, ku światu potrzebującemu świadków nadziei.
Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.
św. Aniela Merici