W tym roku obchodzimy stulecie niezwykłego wydarzenia – nawrócenia norweskiej pisarki Sigrid Undset, laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, nazywanej przez biografów „pół-wikingiem, pół-chrześcijanką”. Jej historia to dowód na to, że nigdy nie jest za późno, by odnaleźć sens życia, wyprostować swoje ścieżki i odpowiedzieć na głębokie pragnienie prawdy, które kryje się w sercu człowieka. Kończący się Adwent to również czas oczekiwania i refleksji oraz zachęty do spojrzenia w głąb siebie. Nawet ostatnie chwile Adwentu mogą stać się radykalnym zwrotem ku światłu Bożej obecności.
„Zobaczymy się wszystkie w niebie, gdyż chce tego Ten, który nas miłuje” – wskazywała św. Aniela. Do grona jej córek, które przeszły do wieczności, 16 grudnia dołączyła śp. s. Renata Mazur. Wdzięczni za dar jej życia i powołania otoczmy ją modlitwą. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w najbliższą sobotę, 21 grudnia, w Poznaniu. Szczegóły w nekrologu.
W dniach 29 listopada - 1 grudnia 2024 r., odbyła się druga konferencja prowincjalna, która tym razem miała miejsce w Gnieźnie. Wszystkie nas cieszyła obecność sióstr z tak wielu wspólnot, łącznie z reprezentantkami Niderlandów, Ukrainy oraz Generalatu.
Zapraszamy Was wyjątkowej podróży przez Adwent z Ojcami Pustyni – ludźmi, którzy wybrali pustkowie, by uczyć się prawdziwego słuchania. Właśnie na pustyni zmagali się ze sobą, karmili się Słowem Bożym i odkrywali, co to znaczy być w pełni otwartym na Boga.
28 listopada, siostry urszulanki obchodzą rocznicę założenia Unii Rzymskiej, która miała miejsce w 1900 roku w Rzymie. To wyjątkowy dzień, w którym wyrażamy Bogu naszą głęboką wdzięczność za każdą siostrę, za dar wspólnoty i jedności, która łączy nas na wszystkich kontynentach.
25 listopada 1535 roku św. Aniela Merici, kierowana wiarą, odwagą i głęboką nadzieją, powołała do życia Towarzystwo św. Urszuli. W tamtych czasach jej wizja była nowatorska – wspólnota kobiet, które, żyjąc w świecie, miały służyć Chrystusowi przez modlitwę, wychowanie i przykład życia. Nie miały klasztornych murów, ale ich serca były ufortyfikowane zbroją wiary, miłości i nadziei.
W sobotę, 23 listopada 2024 r., urszulanki w Tajlandii dziękowały Bogu za 100 lat ich obecności w tym kraju.
W Niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata Kościół zaprasza nas do głębszego zrozumienia królewskiej godności Jezusa. Co jednak oznacza być królem w Bożym zamyśle? Biblia daje nam wgląd w ideał Bożego władcy poprzez postać Dawida – króla, pasterza, sługi, który w swojej pokorze, łagodności i oddaniu dla ludu staje się zapowiedzią doskonałego Króla, jakim jest Chrystus.
W listopadowy weekend 15-17 listopada 2024 roku, siostry i rodziny z rybnickiej szkoły, w tym rodziny zaangażowane w spotkania wspólnoty „Zadomowieni w Bogu”, przeżyły wyjątkowy czas rekolekcji w malowniczym ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Były to dni przepełnione refleksją, modlitwą, pięknymi spotkaniami i wspólną radością.
W 2024 r. przypada 25. rocznica beatyfikacji polskiej urszulanki, bł. Klemensy Staszewskiej OSU, męczenniczki II wojny światowej. S. Emmanuela Klich OSU przygotowała studium dotyczące jej specyficznego charyzmatu, aktualnego dla osób konsekrowanych i świeckich, jakim jest udział ochrzczonych w kapłańskiej misji Chrystusa.
Pokój Chrystusa nie jest zakończeniem, lecz początkiem. Nie jest ciszą dla ciszy, lecz wewnętrzną siłą, która uzdalnia do podjęcia drogi. Do życia Ewangelią w świecie, który nie rozumie pokoju odkupionego przez krzyż. Pokój, który daje Jezus, nie usypia – ale budzi i posyła. Nie zatrzymuje w bezpiecznym wieczerniku, lecz prowadzi ku Górze Oliwnej, ku Getsemani, ku światu potrzebującemu świadków nadziei.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia