28 listopada, siostry urszulanki obchodzą rocznicę założenia Unii Rzymskiej, która miała miejsce w 1900 roku w Rzymie. To wyjątkowy dzień, w którym wyrażamy Bogu naszą głęboką wdzięczność za każdą siostrę, za dar wspólnoty i jedności, która łączy nas na wszystkich kontynentach.
Historia Unii Rzymskiej sięga początków XX wieku, kiedy to w odpowiedzi na potrzeby ówczesnego Kościoła i świata, podjęto decyzję o zjednoczeniu różnych wspólnot urszulańskich. W 1900 roku, z inicjatywy papieża Leona XIII, została powołana Unia Rzymska Urszulanek, której celem było zjednoczenie i wzmocnienie współpracy między poszczególnymi wspólnotami. Przedstawicielki 71 klasztorów z rożnych zakątków świata, zebrane na kapitule generalnej w Rzymie 15 listopada 1900 roku zdecydowały się wówczas zawiązać Unię Rzymską Zakonu św. Urszuli. Przystąpiły wtedy do niej 63 wspólnoty.
Pierwszą przełożoną generalną Unii Rzymskiej została siostra St Julien Aubry, która z oddaniem i wielką ofiarnością przewodziła nowo powstałej wspólnocie międzynarodowej, kierując się duchem i charyzmatem św. Anieli Merici, założycielki urszulanek. Św. Aniela, żyjąca na przełomie XV i XVI wieku, zainspirowała niezliczone pokolenia kobiet do życia w jedności serc, kontynuując Boże dzieło poprzez edukację i posługę na rzecz bliźnich.
Dziś, jako siostry urszulanki Unii Rzymskiej, dziękujemy Bogu za nasze zjednoczenie, za dar jedności, który pozwala nam wspólnie realizować misję św. Anieli na całym świecie. Nasze serca przepełnia wdzięczność za każdą siostrę, która przyczynia się do kontynuacji tego świętego dzieła, niosąc światło i nadzieję tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne.
Niech ten szczególny dzień będzie dla nas wszystkich okazją do refleksji nad naszym powołaniem i odnowienia zaangażowania w służbę Bogu i bliźnim. Niech będzie dziękczynieniem za dar jedności, pokoju i zgody, której dzisiaj tak bardzo brakuje we współczesnym świecie.
„Niech was wiąże węzeł miłości”. Św. Aniela Merici
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.
św. Aniela Merici