Gdy wiosna budzi się do życia, ziemia pokrywa się drobnymi kwiatami, które niczym małe, ciche zwiastuny nowego życia przynoszą nadzieję i radość. Wśród nich dwa wyróżniają się szczególnie: fiołek i krokus. Te niepozorne rośliny od wieków skrywają w sobie bogatą symbolikę, która może stać się inspiracją na drodze wiary. Jeden uosabia pokorę, drugi cierpliwą miłość – obie te cnoty prowadzą człowieka do głębszego spotkania z Bogiem.
W piątkowy wieczór 14 marca 2025 r. w Rybniku miał miejsce wyjątkowy czas skupienia dla dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii Świętej. Towarzyszył nam niezastąpiony ks. Konrad Nowak, który dopiero co zakończył rekolekcje dla uczniów klas 4-7, a także rodzice z grupy Zadomowionych w Bogu. Do wspólnego czasu dołączyły też inne chętne rodziny – zaproszenie było otwarte
"W sobotę, 15 marca 2025 r., dołączyłyśmy do grupy ludzi z naszej parafii katedralnej, udającej się do Amsterdamu, by wziąć udział w Stille Omgang – cichej procesji" - piszą Siostry pracujące w Holandii.
Święty Bonawentura, wielki teolog i mistyk, nauczał, że całe stworzenie jest księgą, w której zapisane są ślady Boga. W swojej myśli odwoływał się do idei trzech stopni poznania Trójjedynego Boga w świecie: cienia (umbra) w rzeczach martwych, śladów (vestigia) w istotach żyjących oraz obrazu (imago) w człowieku, który zawiera w sobie wszystkie te stopnie. To właśnie w stworzeniu, które wyszło z rąk Stwórcy, możemy dostrzec Jego obecność, harmonię, mądrość i piękno.
W sobotni dzień, 22 lutego 2025 r., w urszulańskich murach klasztoru i szkoły przy ulicy Starowiślnej w Krakowie, odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie: „Płomień Ducha – wiara i nauczanie bł. Natalii Tułasiewicz”.
Brescia to miasto w północnych Włoszech, w regionie Lombardia, położone u podnóża Alp, między Mediolanem a Weroną. W czasach św. Anieli Merici, miasto to było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, znanym m.in. z produkcji broni i tkanin. Miasto znajdowało się pod panowaniem Republiki Weneckiej, co zapewniało mu rozwój gospodarczy, ale również wystawiało na zagrożenia i konflikty zbrojne.
Po kilku miesiącach pobytu w Niderlandach możemy powiedzieć, że dotknęłyśmy nieco tutejszej kultury i obyczajów.
Siostry Urszulanki przybyły do Lublina w 1917 roku. Od tego czasu piszą historię klasztoru, miasta Lublina i całego regionu. W 2024 r. zostały wydane drukiem, nakładem Wydawnictwa Gaudium (Lublin) "Gawędy urszulańskie" napisane przez śp. s. prof. Aleksandrę Witkowską OSU.
2 lutego 2025 r. w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego wspólnota wrocławska obchodziła złoty jubileusz s. Joanny Wawrzynów.
W poniedziałek, 24 lutego 2025 r., ruszyła czwarta już edycja Kawiarenki Urszulańskiej 2025 organizowanej przez krakowskie przedszkole i szkołę podstawową na rzecz potrzebujących rodzin, którym posługują nasze Siostry misjonarki w Peru.
„W lutym 2022 wszyscy mówili, że Ukraina nie przetrwa nawet trzech dni, a my trwamy już trzy lata i będziemy nadal bronić naszej Ojczyzny”. To cytat z postu na FB, niestety, nie wiem, kto jest jego autorem, ale to jest odczucie wielu obywateli naszego państwa.
Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, rok szkolny 2024/ 2025 przeżywa jako rok jubileuszowy jej reaktywacji w 1994 r.
W dzisiejszych czytaniach przeplata się jedno wielkie orędzie: Miłosierdzie Żyjącego dotyka wspólnoty uczniów, każdego chorego i wątpiącego.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia