Święty Bonawentura, wielki teolog i mistyk, nauczał, że całe stworzenie jest księgą, w której zapisane są ślady Boga. W swojej myśli odwoływał się do idei trzech stopni poznania Trójjedynego Boga w świecie: cienia (umbra) w rzeczach martwych, śladów (vestigia) w istotach żyjących oraz obrazu (imago) w człowieku, który zawiera w sobie wszystkie te stopnie. To właśnie w stworzeniu, które wyszło z rąk Stwórcy, możemy dostrzec Jego obecność, harmonię, mądrość i piękno.
W sobotni dzień, 22 lutego 2025 r., w urszulańskich murach klasztoru i szkoły przy ulicy Starowiślnej w Krakowie, odbyło się zapowiadane wcześniej spotkanie: „Płomień Ducha – wiara i nauczanie bł. Natalii Tułasiewicz”.
Brescia to miasto w północnych Włoszech, w regionie Lombardia, położone u podnóża Alp, między Mediolanem a Weroną. W czasach św. Anieli Merici, miasto to było ważnym ośrodkiem handlowym i rzemieślniczym, znanym m.in. z produkcji broni i tkanin. Miasto znajdowało się pod panowaniem Republiki Weneckiej, co zapewniało mu rozwój gospodarczy, ale również wystawiało na zagrożenia i konflikty zbrojne.
Po kilku miesiącach pobytu w Niderlandach możemy powiedzieć, że dotknęłyśmy nieco tutejszej kultury i obyczajów.
Siostry Urszulanki przybyły do Lublina w 1917 roku. Od tego czasu piszą historię klasztoru, miasta Lublina i całego regionu. W 2024 r. zostały wydane drukiem, nakładem Wydawnictwa Gaudium (Lublin) "Gawędy urszulańskie" napisane przez śp. s. prof. Aleksandrę Witkowską OSU.
2 lutego 2025 r. w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego wspólnota wrocławska obchodziła złoty jubileusz s. Joanny Wawrzynów.
W poniedziałek, 24 lutego 2025 r., ruszyła czwarta już edycja Kawiarenki Urszulańskiej 2025 organizowanej przez krakowskie przedszkole i szkołę podstawową na rzecz potrzebujących rodzin, którym posługują nasze Siostry misjonarki w Peru.
„W lutym 2022 wszyscy mówili, że Ukraina nie przetrwa nawet trzech dni, a my trwamy już trzy lata i będziemy nadal bronić naszej Ojczyzny”. To cytat z postu na FB, niestety, nie wiem, kto jest jego autorem, ale to jest odczucie wielu obywateli naszego państwa.
Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, rok szkolny 2024/ 2025 przeżywa jako rok jubileuszowy jej reaktywacji w 1994 r.
S. Agnieszka Pięta, po dłuższym pobycie w Polsce spowodowanym chorobą, powróciła do Senegalu, skąd dzieli się swoimi przeżyciami.
Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy śmierci bł. Natalii Tułasiewicz, Patronki Nauczycieli w Polsce oraz 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie o niezwykłych kobietach, nauczycielkach, które, pośród całego okrucieństwa wojny, troszczyły się o rozwój młodego pokolenia. Wnosiły światło, dawały nadzieję na myśl o przyszłości.
Niewielka wioska Le Grezze, położona niedaleko Desenzano nad jeziorem Garda – tam spędziła swoje dzieciństwo św. Aniela Merici. Tam, w otoczeniu natury i rodzinnego domu, kształtowała się jej duchowość, która z czasem rozkwitła w wyjątkową misję.
Pokój Chrystusa nie jest zakończeniem, lecz początkiem. Nie jest ciszą dla ciszy, lecz wewnętrzną siłą, która uzdalnia do podjęcia drogi. Do życia Ewangelią w świecie, który nie rozumie pokoju odkupionego przez krzyż. Pokój, który daje Jezus, nie usypia – ale budzi i posyła. Nie zatrzymuje w bezpiecznym wieczerniku, lecz prowadzi ku Górze Oliwnej, ku Getsemani, ku światu potrzebującemu świadków nadziei.
Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici