W listopadowy weekend 15-17 listopada 2024 roku, siostry i rodziny z rybnickiej szkoły, w tym rodziny zaangażowane w spotkania wspólnoty „Zadomowieni w Bogu”, przeżyły wyjątkowy czas rekolekcji w malowniczym ośrodku rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Były to dni przepełnione refleksją, modlitwą, pięknymi spotkaniami i wspólną radością.
Centralnym punktem weekendowego spotkania były konferencje ks. Dawida Wasilewskiego (z diecezji toruńskiej), który podjął inspirujący temat: „Ubogaceni człowieczeństwem”. Motywem przewodnim były słowa św. Pawła: „Albowiem znacie łaskę Pana naszego, Jezusa Chrystusa, że dla was stał się ubogim, będąc bogatym, abyście wy ubóstwem jego byli ubogaceni” (2Kor, 8,9). Ksiądz Dawid w prosty, a zarazem nieszablonowy sposób ukazał, jak możemy być w pełni ludźmi – w naszym ciele, duszy i duchu. Choć poruszane treści były dobrze znane, sposób ich przedstawienia otwierał zupełnie nowe perspektywy i pozwalał w twórczy sposób i z większą głębią spojrzeć na siebie i na innych.
Dopełnieniem konferencji i wielkim ubogaceniem były warsztaty pani Magdaleny Stasiak „Jestem człowiekiem – wybieram empatię”. Państwo Stasiak mają dzieci w naszej rybnickiej szkole i na co dzień spotykamy się z nimi w inny sposób, skupieni bardziej na potrzebach dzieci, w rzeczywistości szkolnej i wychowawczej. Natomiast w czasie rekolekcji rodziny mogły się bardziej poznać, porozmawiać ze sobą, miały możliwość i czas, żeby wymieniać się i podzielić codziennymi doświadczeniami z życia rodzinnego. Dzięki warsztatom prowadzonym przez panią Magdalenę, rodziny mogły ponadto zgłębić tajniki komunikacji bez przemocy, zarówno w teorii, jak i w praktyce. Zajęcia te dały przestrzeń do nauki słuchania empatycznego, rozumienia i otwierania się na siebie nawzajem, co buduje prawdziwą bliskość i jedność w rodzinie. Pani Magda z wielką pasją dzieliła się zdobytą wiedzą i umiejętnością, zaś jej mąż wspierał ją przykładami z „rodzinnego podwórka” i świadectwem.
Nie zabrakło oczywiście czasu na wspólny relaks również dla dzieci, które spędziły radosne chwile na grach, zabawach i rozgrywkach piłki nożnej, która cieszyła się ogromnym powodzeniem. Dzieci były pod opieką s. Małgorzaty, s. Anny i Martyny, uczennicy z urszulańskiego Liceum. Rodziny miały także okazję odetchnąć świeżym powietrzem w pięknym otoczeniu lasu, gdzie znajdował się nasz ośrodek rekolekcyjny. Był też wspólny spacer, w czasie którego mogliśmy podziwiać piękne, jesienne widoki i wspinać się na rozsiane w okolicy skałki jurajskie.
To był czas, który uczył nas, że życie w pełni po ludzku oznacza jednocześnie życie bliżej Boga i bliżej siebie nawzajem. Wróciliśmy odnowieni, radośni, wdzięczni za wspólnotę, wdzięczni za inspirujące treści i nowe siły do budowania naszej codzienności. Bogu chwała!
s. Anna OSU, s. Jana OSU
Pierwsza Niedziela Adwentu zaprasza nas do czuwania – uważnego, pełnego nadziei oczekiwania na przyjście Pana. W dzisiejszej Ewangelii ( Łk 21, 25-28. 34-36 ) Jezus mówi o znakach, które poprzedzą Jego powrót: o poruszeniu nieba i ziemi, o trwodze ogarniającej narody. Ale te znaki nie mają nas przytłoczyć. Dla wierzących są przypomnieniem, że Pan jest blisko – że nadchodzi Ten, który przynosi zbawienie.
Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.
św. Aniela Merici