Po kilku miesiącach pobytu w Niderlandach możemy powiedzieć, że dotknęłyśmy nieco tutejszej kultury i obyczajów.
Siostry Urszulanki przybyły do Lublina w 1917 roku. Od tego czasu piszą historię klasztoru, miasta Lublina i całego regionu. W 2024 r. zostały wydane drukiem, nakładem Wydawnictwa Gaudium (Lublin) "Gawędy urszulańskie" napisane przez śp. s. prof. Aleksandrę Witkowską OSU.
2 lutego 2025 r. w święto Ofiarowania Pańskiego i Dzień Życia Konsekrowanego wspólnota wrocławska obchodziła złoty jubileusz s. Joanny Wawrzynów.
W poniedziałek, 24 lutego 2025 r., ruszyła czwarta już edycja Kawiarenki Urszulańskiej 2025 organizowanej przez krakowskie przedszkole i szkołę podstawową na rzecz potrzebujących rodzin, którym posługują nasze Siostry misjonarki w Peru.
„W lutym 2022 wszyscy mówili, że Ukraina nie przetrwa nawet trzech dni, a my trwamy już trzy lata i będziemy nadal bronić naszej Ojczyzny”. To cytat z postu na FB, niestety, nie wiem, kto jest jego autorem, ale to jest odczucie wielu obywateli naszego państwa.
Szkoła Podstawowa nr 159 Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej, rok szkolny 2024/ 2025 przeżywa jako rok jubileuszowy jej reaktywacji w 1994 r.
S. Agnieszka Pięta, po dłuższym pobycie w Polsce spowodowanym chorobą, powróciła do Senegalu, skąd dzieli się swoimi przeżyciami.
Z okazji zbliżającej się 80. rocznicy śmierci bł. Natalii Tułasiewicz, Patronki Nauczycieli w Polsce oraz 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, serdecznie zapraszamy na wyjątkowe spotkanie o niezwykłych kobietach, nauczycielkach, które, pośród całego okrucieństwa wojny, troszczyły się o rozwój młodego pokolenia. Wnosiły światło, dawały nadzieję na myśl o przyszłości.
Niewielka wioska Le Grezze, położona niedaleko Desenzano nad jeziorem Garda – tam spędziła swoje dzieciństwo św. Aniela Merici. Tam, w otoczeniu natury i rodzinnego domu, kształtowała się jej duchowość, która z czasem rozkwitła w wyjątkową misję.
Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego (2 lutego) składamy najserdeczniejsze życzenia obfitości Bożych łask, nieustannej radości w służbie i głębokiej więzi z Jezusem Chrystusem. Niech życie wszystkich powołanych do całkowitego oddania się Bogu, będzie jasnym świadectwem Jego miłości dla świata. Niech każdy dzień będzie na nowo odkrywaniem piękna powołania i przynosi pokój płynący z doświadczenia bliskości Boga.
W uroczystość Św. Anieli, przypadającą 27 stycznia, Urszulanki na całym świecie łączą się zawsze w modlitwie i świętowaniu. A że żyją one, jak mówią słowa urszulańskiej pieśni, „od równika żarów w śnieg Alaski”, różnice czasowe sprawiają, że świętowanie trwa niemal cała dobę.
A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? (Łk 1, 46) Okrzyk zdziwienia, jakim św. Elżbieta przywitała swoją krewną, wyrywał się z naszych serc wielokrotnie, kiedy gościłyśmy Maryję w Znaku Jasnogórskiej Ikony w naszym domu.
Jak mamy jednak usłyszeć głos Jezusa? Wskazówkę możemy znaleźć w „Pismach” św. Anieli Merici. Być posłusznym według niej to kierować się Bożymi przykazaniami, nauczaniem Magisterium Kościoła, respektować zależności, o ile nie sprzeciwia się to Bożemu prawu i własnej godności. To także dbać o czystość sumienia, aby móc usłyszeć rady i natchnienia, które Duch Święty, nauczyciel wszelkiej prawdy, nieustannie wzbudza w naszych sercach.
Nie traćcie ducha.
św. Aniela Merici