logo

Św. Maria od Wcielenia

Oprac. prezentacji s. Daria Klich OSU


Św. Maria od Wcielenia Martin-Guyart (1599-1672)

Urszulanka z Tours, mistyczka i autorka pism duchowych oraz misjonarka Kanady. Przybyła do Quebec 1 sierpnia 1639, aby tam założyć pierwszy w Ameryce klasztor Urszulanek. Wybitna wychowawczyni i nauczycielka, wywierała wpływ zarówno na francuskich osadników jak i na Indian, stając się wszystkim dla wszystkich w nowo powstającej kolonii. Jej bardzo liczne listy wysyłane do Francji stanowią ważne dokumenty dla dziejów Kanady. Nazwana przez J.B. Bossueta (1627-1704) "Teresą Nowego Świata", Maria od Wcielenia jest czczona w Kanadzie jako "Matka Kościoła Kanadyjskiego" i jako "Matka Ojczyzny".

Papież Jan Paweł II wyniósł ją do grona błogosławionych 22 czerwca 1980 r. Dnia 3 kwietnia 2014 r. Ojciec Święty Franciszek podpisał dekret, którym ogłosił Marię od Wcielenia  świętą (kaninizacja równoważna). Wspomnienie świętej obchodzi się 30 kwietnia.

Oprac. Urszula Borkowska OSU

Panie Boże, Ty doprowadziłeś świętą Marię od Wcielenia do kontemplacji tajemnicy Trójcy Świętej i uczyniłeś z niej apostoła o gorejącym sercu, przez jej wstawiennictwo i przykład daj nam życiem świadczyć o Twojej miłości, aby wzrastała liczba tych, którzy pragną Cię poznać, Ciebie kochać i Tobie służyć. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

(z tekstów liturgii wspomnienia)

 

Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny

Uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest naszą nadzieją. Matka Chrystusa osiągnęła już cel ostateczny – wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba, gdzie cieszy się wiecznym szczęściem i chwałą.

 

Na dziś

Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.

św. Maria od Wcielenia