2024-06-02 IX Niedziela Zwykła
IX NIEDZIELA ZWYKŁA B Mk 2, 23- 3,6
Kochaj i czyń co chcesz
Szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu, powiedział Jezus. To znaczy - prawo jest dla dobra człowieka, a nie człowiek dla prawa. Sprawiedliwe i mądre prawo jest potrzebne w każdej ludzkiej społeczności.
W miejsce obszernej listy różnych nakazów i zakazów zawartych w Starym Prawie, Jezus podaje jedno Pierwsze i Najważniejsze Przykazanie: Będziesz miłował.
Miłość jest wyznacznikiem dla reguł i praw jakimi należy kierować się w życiu społecznym i religijnym. Gdy w prawie zabraknie miłości – jest ono martwe. Dla właściwego zrozumienia prawa miłości, trzeba poznawać, przyjmować i realizować Chrystusowe zasady i reguły postępowania. Szkoła Jezusa jest szkołą miłości. Ustanawia dobre, sprawiedliwe prawa i pożyteczne reguły oraz uczy jak kierować się nimi w życiu społecznym i religijnym.
Słowo Boże uwalnia od ciasnej interpretacji Prawa. Aby pełnić wolę Bożą wyrażoną w Prawie, trzeba słuchać Jezusa, żyć wiarą, nadzieją i miłością. Chrystus podaje nową interpretację Prawa: nie litera, ale duch. Na przepisy Prawa trzeba patrzeć oczami Jezusa i kierować się sercem.
S. Boguchwała Kuras OSU
Jeśli jednak pozwolicie się prowadzić duchowi,
nie znajdziecie się w niewoli Prawa
Ga 5,18
W Niedzielę Palmową Kościół daje nam do medytacji cztery wyjątkowe teksty: opis triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy (Mt 21, 1-11), proroczy fragment z Izajasza (Iz 50,4–7), hymn o uniżeniu Chrystusa z Listu do Filipian (Flp 2,6–11) oraz opowiadanie o Męce Pańskiej według św. Łukasza (Łk 22,14 – 23,56). Każdy z tych tekstów nosi w sobie głęboki ładunek symboliczny i teologiczny – zwłaszcza, gdy spojrzymy na nie w świetle oryginalnych języków Biblii.
Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim,
jest twoją jedyną Miłością.
św. Maria od Wcielenia