logo
Aktualności

Znowu w szkole - siedemdziesiąta rocznica matury

W dniu  20 października  2019 roku w  klasztorze krakowskim odbyła się niecodzienna uroczystość: świętowanie siedemdziesiątej  rocznicy matury jednej z klas,  rocznika  1949. 

Spotkanie zostało zorganizowane przez  panie, które uczęszczały do urszulańskej szkoły w trudnych  latach 1937-1949.  Począwszy od obchodów trzydziestolecia  w 1979 r., co dziesięć lat wychowanki szkoły krakowskiej wracały na  ul. Starowiślną, by zacieśniać swoje -   i tak mocne  – więzy. W obecnym roku na wspólne świętowanie  mogło już ich przybyć tylko osiem. Inne łączyły się  duchowo. 

Mszę św.  sprawował  w ich intencjach  ks. Adam  Borowski CM. Cieszyły się obecnością  sióstr  i wspólnym śpiewem podczas Eucharystii.  Drugim ważnym  dla uczestniczek spotkania wydarzeniem było zwiedzanie szkoły pod kierunkiem  siostry  dyrektor. Były – jak to określiły -  „pod  ogromnym wrażeniem  tej nowoczesnej, kolorowej, wręcz bajkowej szkoły, w której każdy szczegół starannie  przemyślano”. Zauważyły też „rewolucyjną  zmianę „  -  koedukacyjny charakter szkoły oraz  niektóre zmiany posoborowe w strukturze  Zakonu.

Potem czekała na nie  w rozmównicy kruszonka urszulańska, kawa i herbata. Serdeczne rozmowy  zdawały się nie mieć końca,  chociaż  uczestniczki - jak to podkreśliły – „dobiegają już dziewięćdziesiątki.” 

To, co emanuje z tych osób różnych profesji, często piastujących w przeszłości wysokie stanowiska, to ich niesamowita pasja życia. Rozmawiając z nimi, słuchając ich historii nieraz pełnych dramatycznych zwrotów, odnosi się wrażenie, że ich hobby było i jest po prostu … ŻYCIE!

s. Alma Kotowska osu 

II Niedziela Zwykła

Co jest priorytetem w moim życiu? Czy szczerze szukam Boga, który jest największym wiecznie trwającym dobrem? Czy zauważam człowieka, który potrzebuje pomocy i dostrzegam  obecnego w nim Chrystusa? Jakie skarby gromadzę dla siebie w niebie, gdzie mól nie niszczy ani złodziej nie włamuje się i kradnie?

Na dziś

Boże jesteś moim Życiem, bo mnie wypełniasz.

św. Maria od Wcielenia