logo
Aktualności

Z nowej wspólnoty w Koszalinie

Z dniem 1. września rozpoczęła swoją działalność nowa wspólnota urszulańska w Koszalinie. Jej główną misją będzie współpraca z parafią pw. Ducha Świętego.

Wspólnotę koszalińską tworzą cztery siostry: s. Bernadeta Guzy, s. Leonia Marczak, s. Magdalena Siwiec i s. Izabela Wasiak. Siostry dzielą się doświadczeniem związanym z udziałem w Diecezjalnym Spotkaniu Młodych.

Dnia 17 września /sobota/ S. Izabela, S. Leonia, S. Bernadeta miały możliwość uczestniczenia w Diecezjalnym Spotkaniu Młodych pod hasłem: „Przyjaciele Jezusa”, które odbyło się w diecezjalnym Sanktuarium w Skrzatuszu oddalonym od Koszalina 150 km. Uczestniczyło w nim ok.2,5 tys. wspaniałej młodzieży.

Była to odpowiedź na bardzo serdeczne i ciepłe zaproszenie Ks. Biskupa Ordynariusza Edwarda Dajczaka, który razem z Ks. Biskupem Koadiutorem Zbigniewem Zielińskim oraz z Ks. Biskupem Krzysztofem Zadarko przewodniczyli temu spotkaniu. Poprzedzało ono mającą się odbyć 18 września /niedziela/ rekoronację Skrzatuskiej Piety, koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Franciszka.

Całość spotkania odbywała się w olbrzymim namiocie bardzo dobrze dostosowanym do tak dużej liczby uczestników.

To młodzieżowe czuwanie rozpoczął koncert zespołu „Tau”, a następnie świadectwo pana Grzegorza Miecznikowskiego, mówiące o jego powrocie do Pana Boga i bardzo bliskiej relacji z Jezusem. Następnie uroczyście wniesiono Pietę i rozpoczęło się nabożeństwo Słowa prowadzone przez Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Opierając się na biblijnym opisie wesela w Kanie Galilejskiej Ks. Biskup Zieliński mówił do młodych o wielkim pragnieniu Jezusa… który chce być z nimi w bardzo bliskiej – przyjacielskiej relacji i towarzyszenia im w różnych sytuacjach ich życia.

Około  godz. 17:00 rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Po krótkiej konferencji Ks. Biskupa Edwarda Dajczaka, kapłan z Najświętszym Sakramentem, przeszedł przez cały namiot, błogosławiąc zgromadzoną i modlącą się w tym czasie młodzież. Po tym nabożeństwie nadszedł czas na szczytowy punkt tego spotkania - czyli Eucharystię. Była ona celebrowana przez wszystkich trzech obecnych Księży Biskupów Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, a całość liturgii była animowana przez Diakonię Muzyczną diecezji. Słowo Boże do młodzieży skierował  Ks. Biskup Dajczak, któremu udało się nawiązać bardzo serdeczny i ciepły kontakt ze zgromadzoną młodzieżą. Prawdziwą emanacją Bożego Ducha było pełne zaangażowania uwielbienie Jezusa po przyjęciu Komunii Świętej. Bardzo wymowną i śpiewaną z wielkim zapałem i sercem była pieśń na zakończenie Eucharystii, której słowa brzmiały : „ Tu jest mój dom, tu jest mój Kościół, moja diecezja”. Wyczuwało się wielką i serdeczną więź tych młodych ludzi z Kościołem hierarchicznym – ich pasterzami, co dzisiaj jest tak trudne do osiągniecia. Spotkanie to było bardzo dobrze przygotowane. Mimo upływającego czasu ci młodzi ludzie nie odczuwali nudy lecz byli zaangażowani w proponowane im formy modlitwy.

            Polecałyśmy Skrzatuskiej Pani – Matce Zranionej Miłości i Naszej Nadziei, naszą Urszulańską młodzież, nasze Wspólnoty i dzieła które prowadzimy, prosząc o dar nowych powołań.

 

oprac. S. Bernadeta Guzy    

fot. S. Leonia Marczak

III Niedziela Wielkanocna

Słowa i łamanie chleba połączyły dwóch uczniów wracających z Emaus z apostołami w Jerozolimie. Uczniowie z Emaus opowiadają o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym, którego rozpoznali przy łamaniu chleba. 

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici