logo
Aktualności

Z nowej wspólnoty w Koszalinie

Z dniem 1. września rozpoczęła swoją działalność nowa wspólnota urszulańska w Koszalinie. Jej główną misją będzie współpraca z parafią pw. Ducha Świętego.

Wspólnotę koszalińską tworzą cztery siostry: s. Bernadeta Guzy, s. Leonia Marczak, s. Magdalena Siwiec i s. Izabela Wasiak. Siostry dzielą się doświadczeniem związanym z udziałem w Diecezjalnym Spotkaniu Młodych.

Dnia 17 września /sobota/ S. Izabela, S. Leonia, S. Bernadeta miały możliwość uczestniczenia w Diecezjalnym Spotkaniu Młodych pod hasłem: „Przyjaciele Jezusa”, które odbyło się w diecezjalnym Sanktuarium w Skrzatuszu oddalonym od Koszalina 150 km. Uczestniczyło w nim ok.2,5 tys. wspaniałej młodzieży.

Była to odpowiedź na bardzo serdeczne i ciepłe zaproszenie Ks. Biskupa Ordynariusza Edwarda Dajczaka, który razem z Ks. Biskupem Koadiutorem Zbigniewem Zielińskim oraz z Ks. Biskupem Krzysztofem Zadarko przewodniczyli temu spotkaniu. Poprzedzało ono mającą się odbyć 18 września /niedziela/ rekoronację Skrzatuskiej Piety, koronami pobłogosławionymi przez Ojca Świętego Franciszka.

Całość spotkania odbywała się w olbrzymim namiocie bardzo dobrze dostosowanym do tak dużej liczby uczestników.

To młodzieżowe czuwanie rozpoczął koncert zespołu „Tau”, a następnie świadectwo pana Grzegorza Miecznikowskiego, mówiące o jego powrocie do Pana Boga i bardzo bliskiej relacji z Jezusem. Następnie uroczyście wniesiono Pietę i rozpoczęło się nabożeństwo Słowa prowadzone przez Ks. Biskupa Zbigniewa Zielińskiego. Opierając się na biblijnym opisie wesela w Kanie Galilejskiej Ks. Biskup Zieliński mówił do młodych o wielkim pragnieniu Jezusa… który chce być z nimi w bardzo bliskiej – przyjacielskiej relacji i towarzyszenia im w różnych sytuacjach ich życia.

Około  godz. 17:00 rozpoczęła się Adoracja Najświętszego Sakramentu. Po krótkiej konferencji Ks. Biskupa Edwarda Dajczaka, kapłan z Najświętszym Sakramentem, przeszedł przez cały namiot, błogosławiąc zgromadzoną i modlącą się w tym czasie młodzież. Po tym nabożeństwie nadszedł czas na szczytowy punkt tego spotkania - czyli Eucharystię. Była ona celebrowana przez wszystkich trzech obecnych Księży Biskupów Diecezji Koszalińsko – Kołobrzeskiej, a całość liturgii była animowana przez Diakonię Muzyczną diecezji. Słowo Boże do młodzieży skierował  Ks. Biskup Dajczak, któremu udało się nawiązać bardzo serdeczny i ciepły kontakt ze zgromadzoną młodzieżą. Prawdziwą emanacją Bożego Ducha było pełne zaangażowania uwielbienie Jezusa po przyjęciu Komunii Świętej. Bardzo wymowną i śpiewaną z wielkim zapałem i sercem była pieśń na zakończenie Eucharystii, której słowa brzmiały : „ Tu jest mój dom, tu jest mój Kościół, moja diecezja”. Wyczuwało się wielką i serdeczną więź tych młodych ludzi z Kościołem hierarchicznym – ich pasterzami, co dzisiaj jest tak trudne do osiągniecia. Spotkanie to było bardzo dobrze przygotowane. Mimo upływającego czasu ci młodzi ludzie nie odczuwali nudy lecz byli zaangażowani w proponowane im formy modlitwy.

            Polecałyśmy Skrzatuskiej Pani – Matce Zranionej Miłości i Naszej Nadziei, naszą Urszulańską młodzież, nasze Wspólnoty i dzieła które prowadzimy, prosząc o dar nowych powołań.

 

oprac. S. Bernadeta Guzy    

fot. S. Leonia Marczak

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici