logo
Aktualności

Wrzesień w Iwano - Frankiwsku

Tegoroczny wrzesień we Frankiwsku, to mimo trwającej wojny, czas wydarzeń, które przynoszą wytchnienie, nadzieję i przede wszystkim – doświadczenie ludzkiej życzliwości i serdeczności. Siostra Olena pisała o spotkaniach z młodymi, którzy szukają swojego miejsca w Kościele poprzez formację katechetyczną i doświadczenie wspólnoty. Ja chcę podzielić się z Wami trzema wydarzeniami życia parafialnego ostatnich dni.

14 września wieczorem, w strugach deszczu, przyjechali do nas członkowie Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego – oczywiście na motorach. Mimo wojny udaje im się dojeżdżać do miejsc upamiętniających polskie ofiary rzezi wołyńskiej i wojen na terenie zachodniej Ukrainy. Jak opowiadali – co roku porządkują któryś z zapomnianych cmentarzy, stawiają krzyże, spotykają się z mieszkańcami miejsc, w których się zatrzymują. Czas wojny, to oczywiście także czas pomocy humanitarnej mającej często charakter zwykłej fizycznej pracy w miejscach, gdzie przebywają uchodźcy ze wschodu (np. pomoc siostrom Niepokalankom w Jazłowcu, gdzie ciągle mieszka ok. 30 kobiet z dziećmi, przesiedlonych z ośrodków pomocy dla samotnych matek, z terenów objętych bezpośrednimi działaniami wojennymi). Ekipa Rajdu uczestniczyła w piątek 15 września w Mszy św., zwiedziła miasto i ruszyła w dalszą drogę – do Jaremczy, Jazłowca i Lwowa.

16 września 37-osobowa grupa parafian uczestniczyła w zorganizowanym przez ks. Proboszcza wyjeździe pielgrzymkowo-wycieczkowym. W drodze odmawiając różaniec prosiliśmy o siły i bezpieczeństwo dla walczących na wschodzie Ukrainy. Za poległych modliliśmy się podczas Mszy św. w Złoczowie, w kościele, w którym pracował jedyny tajny biskup kościoła rzymsko-katolickiego (od 1967r.) – Jan Cieński (zmarł w 1992r). Wieczorem w Uniwskiej Ławrze prosiliśmy Maryję o dar pokoju dla Ukrainy. Zwiedziliśmy zamki w Swirzu, Podhorcach i Olesku. Spotkanie z historią Polski w tych miejscach jest przejmujące – dzieje Koniecpolskich, Sanguszków, Rzewuskich, narodziny Jana Sobieskiego w Olesku i w końcu rujnacja majątków związana z II wojną światową i przejęciem dóbr przez władzę radziecką. Obecnie zamki są na różnym etapie odnawiania – niestety wojna zatrzymała projekt „Wielka Renowacja” rozpoczęty przez rząd Ukrainy w 2021 roku. Dzięki temu projektowi w Podhorcach zdążono do rozpoczęcia wojny odnowić dach zamkowy. To był piękny dzień, ofiarowany nam przez Boga. Następnego dnia przed 5ą rano we Frankivsku rozległy się syreny alarmowe… W kolejny poranek rosyjski dron zniszczył magazyny CARITAS we Lwowie… Nic się nie zmieniło – wojna trwa nadal…

W niedzielę nasi parafianie mogli wesprzeć walczących datkami zbieranymi podczas koncertu Akademickiej Orkiestry Kameralnej. Prowadząca koncert powiedziała m.in. – „Zaczynamy dzień sprawdzaniem map alarmów, odzyskanych terenów, liczby ofiar… i ufamy, że Maryja wyjedna nam łaskę zwycięstwa i pokoju”. To jest obraz dzisiejszego życia we Frankivsku – mamy świadomość, że możemy chodzić do pracy, do szkoły, pojechać na wycieczkę, wysłuchać koncertu dzięki TYM, którzy są w tym czasie na polu walki…

Na koniec słowa bp Łuczoka OP z Zakarpacia, które są dobrym komentarzem do relacji z życia naszej parafii: „O ile na początku, w pierwszej fazie wojny wszyscy starali się dać z siebie wszystko, aby ta wojna jak najszybciej się skończyła, o tyle potem, już po kilku miesiącach, trzeba było zmienić taktykę, bo zwariowalibyśmy. Nie było już sił żyć w rytmie sprintera, trzeba się było przestawić na maraton, wrócić do pewnej stabilności w tym niestabilnym czasie, jakim jest wojna /.../ To właśnie zmęczenie jest dziś najpoważniejszym problemem, zarówno zmęczenie fizyczne, jak i duchowe. I Kościół stara się na to odpowiadać”.

Módlmy się wytrwale o pokój dla ukraińskiej ziemi!                                                              

   s. Blandyna Boch

 

 

XXVII Niedziela Zwykła

W dzisiejszym fragmencie Ewangelii (Mk 10, 2-16) Jezus przypomina nam o nierozerwalności małżeństwa i wskazuje na prostotę serca dzieci. W odpowiedzi na pytania faryzeuszy podkreśla, że miłość małżeńska jest Bożym zamysłem od stworzenia świata. Zapraszamy do lektury refleksji Ojców Kościoła, którzy, opierając się na Słowie Bożym, pomagają nam zrozumieć, jak budować trwałe więzi oparte na Bożych zasadach.

 

          

Na dziś

Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.

św. Aniela Merici