logo
Aktualności

„Wakacje z Bogiem” w Ivano-Frankivsku

Wakacje w Ukrainie zaczynają się już na początku czerwca. Dlatego już od 10 do 15 czerwca 2024 r., w parafii Chrystusa Króla w Ivano-Frankivsku, po raz kolejny odbyły się „Wakacje z Bogiem”. Uczestniczyło w nich 49 dzieci w wieku od 8 do 16 lat. Z powodu takiej różnicy wieku, dzieci zostały podzielone na pięć grup – dwie starsze i trzy młodsze.

W tym roku poznawaliśmy postacie niektórych przyjaciół Jezusa z Ewangelii, a hasłem wakacji było „Nazwałem was przyjaciółmi”. Pierwszego dnia została przedstawiona sylwetka apostoła Piotra, a potem kolejno – apostoł Jan, Maria Magdalena, Nikodem oraz Maria i Marta. Już w pierwszym dniu grupy wylosowały sobie patronów i miały za zadanie poznać ich jak najlepiej, a potem w twórczy sposób przedstawić na sobotnim wspólnym spotkaniu.

Katechezy dla młodszej grupy prowadził ks. proboszcz Władysław Iwaszczak,
a dla grupy starszej – wikary, ks. Kazimierz Wawrycz. Codziennie też wspólnie uczestniczyliśmy we Mszy św. Natomiast niektóre punkty programu były dostosowane do wieku uczestników.

We wtorek po południu starsza grupa z animatorkami zwiedziła muzeum krajoznawcze znajdujące się w byłym ratuszu, a młodsza odwiedziła „Dziecięce centrum ekologiczne”, gdzie dzieci zapoznały się z różnymi gatunkami roślin i zwierząt. Bardzo ciekawym dla nich było doświadczenie pomiaru poziomu nitratów (związków chemicznych powstających w wyniku stosowania nawozów azotowych) w przyniesionych przez nie owocach i warzywach.

W środę odbyła się wycieczka do Jaremczy z wyjściem na górę Makowyca (984 m n.p.m.). Była to okazja do bliższego poznania się i świadczenia wzajemnej pomocy. Nastolatki bardzo troszczyły się o młodsze dzieci – to było naprawdę piękne. Wracając do domu, wstąpiliśmy do kościoła Wniebowzięcia NMP w Nadwórnej, gdzie odprawiliśmy Mszę św., a ks. Mateusz Świstak, miejscowy proboszcz, opowiedział trochę o historii tej świątyni.

W czwartek młodsze dzieci odwiedziły jednostkę straży pożarnej, poznając zasady bezpieczeństwa, których powinno się przestrzegać, przebywając na wakacjach. Starsza grupa natomiast miała półtoragodzinną wycieczkę po mieście z przewodnikiem i poznała dużo różnych ciekawostek z historii Ivano-Frankivska.

Piątek był dniem kolejnego wyjazdu – tym razem do wsi Pohonia, gdzie znajduje się klasztor bazylianów i cudowny obraz Matki Bożej z XVI wieku. Jeden z ojców opowiedział nam historię tego miejsca i obrazu. Duże zainteresowanie (nie tylko u dzieci) wzbudziły haftowane ikony w górnej cerkwi. Następnym punktem programu był aktywny wypoczynek w parku rozrywki przy hotelu-restauracji „Ekosadyba”, we wsi Chomiakiwka, której właścicielami są rodzice naszej parafianki, Marii Szilak. Dziękujemy im za gościnę!

W sobotę, na zakończenie naszej wspólnej przygody z przyjaciółmi Jezusa, najpierw dziękowaliśmy za ten czas Panu Bogu podczas Mszy św., a potem rodzice i inni goście mogli zapoznać się z wynikami naszej wakacyjnej pracy. Następnie nadszedł czas podziękowań dla wszystkich, którzy mieli udział w zorganizowaniu tego czasu spotkania z Jezusem i Jego przyjaciółmi. I oczywiście – na sam koniec nie zabrakło kiełbasek i innych smakołyków.

Dziękujemy jeszcze raz wszystkim dobroczyńcom i ofiarodawcom, jak również naszym żołnierzom, dzięki którym mogliśmy w miarę spokojnie i bezpiecznie spędzić ten czas „Wakacji z Bogiem”.

S. Olena Nevinska OSU

Więcej zdjęć na stronie Facebook naszej parafii (autor zdjęć Danuta Stefanko):

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/posts/pfbid02662LMTEJuLwa13QzdqaquL8EptoySKBUqEff6qjyLuCthDweJ1PUUdUvbUEDiPLAl

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/posts/pfbid0YnBpThFauGG9GYuB99MbTXNWu4czyuV23CY8nbnU3sHA9LAjrEQczNJU5pxusWhFl

https://www.facebook.com/ChristusRegnat1938/posts/pfbid0XWUGW8Sp6GD8FbzxKu3HcT2k4683bEEVQngRQn8x9dkqvuy7qRBCSoZQZCnTeH5Vl

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.

św. Aniela Merici