logo
Aktualności

W drodze do...

«W szczególności jesteśmy zachęcani do uznania,
że mamy „dokoła siebie mnóstwo świadków”,
którzy nas wspierają,
abyśmy nie zatrzymywali się w drodze,
którzy pobudzają nas
do kontynuowania naszej drogi do celu»

Papież Franciszek, Gaudete et Exsultate

W drodze do...

Kierując się powyższym wezwaniem papieża z ostatniej Adhortacji „O powołaniu do świętości w świecie współczesnym”, w sobotę - 5 maja 2018 r. niemalże całą wspólnotą tarnowską wyruszyłyśmy w drogę śladami dwóch polskich świętych: św. Andrzeja Boboli i św. Jana z Dukli. Towarzyszyli nam dzielnie pan Antonii i nasz kapelan, ks. Ireneusz Stolarczyk. Co gorliwsze Siostry skutecznie wybłagały bezchmurne niebo, choć wszelkie prognozy wskazywały na deszcze i burze.

Strachocin pielgrzymka

Pierwszym przystankiem naszej podróży była Strachocina, gdzie ponad cztery wieki temu przyszedł na świat św. Andrzej Bobola. Olbrzymi teren Sanktuarium, który stanowił niegdyś część folwarku rodziny Bobolów, rozległe pola i lasy wokół, dają wyobrażenie o miejscu, w którym wzrastał ten „łowca dusz”. Do dziś stoją tam jeszcze stare, rozłożyste dęby pamiętające pierwsze kroki Świętego.

Strachocin pielgrzymka

Strachocin pielgrzymka

Strachocin pielgrzymka

O życiu i męczeństwie św. Andrzeja opowiedziała nam Siostra Izabela, Franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej. Z niekrytą ulgą przyjęłyśmy informacje o Jego trudnym i wybuchowym charakterze, który to jednak nie przeszkodził mu w zostaniu świętym. A zatem i dla nas jest nadzieja!

Strachocin pielgrzymka

Strachocin pielgrzymka

Strachocin pielgrzymka

Strachocin pielgrzymka

Strachocin pielgrzymka

Z pewną ociężałością po pysznym obiedzie u sióstr, lecz ochotnym sercem - dotarłyśmy do pustelni św. Jana z Dukli. Opowiedział nam tam o św. Janie współczesny pustelnik, ojciec Bolesław (bernardyn). Jego kunszt oratorski i poczucie humoru (niewątpliwie owoc pustelniczego trybu życia) rozbawiły nas do łez. Warto nadmienić, że jedna Siostra, zapalona przykładem Jana z Dukli, zapragnęła pozostać w pustelni, jednakże w duchu posłuszeństwa pozostała ze Wspólnotą, z zachętą do realizowania pustyni wewnętrznej w życiu codziennym.

Dukla pielgrzymka

Dukla pielgrzymka

Dukla pielgrzymka

Przy niewielkim źródełku zaspokoiłyśmy pragnienie i wyruszyłyśmy w drogę powrotną, zatrzymując się na moment w Sanktuarium św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym.

Miejsce Piastowe pielgrzymka

Dzień był bardzo udany, że aż trudno było powrócić do rzeczywistości. Tymczasem, po drodze szlakiem świętych następuje niemniej fascynująca droga codzienności, która jest przestrzenią świętości każdej z nas. Jak mówi papież Franciszek: „Wszyscy jesteśmy powołani, by być świętymi, żyjąc z miłością i dając swe świadectwo w codziennych zajęciach, tam gdzie każdy się znajduje”.

s. Anna Kalecińska OSU

V Niedziela Wielkanocna

Z Jezusem jesteśmy złączeni przez wiarę, modlitwę oraz przez wypełnianie Jego słowa. Zjednoczenie z NIM wymaga, podobnie jak krzew winny , oczyszczenia i przycinania dla lepszego owocowania. Proces ten dokonuje się przez Słowo Jezusa, które również umacnia w wypełnieniu woli Boga. Oczyszczanie i przycinanie jest procesem bolesnym, ale nie jest czynnością niszczycielską, ponieważ dokonuje tego delikatna ręka kochającego Boga.

 

 

Na dziś

Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.

św. Aniela Merici