logo
Aktualności

VII Urszulańskie Dni Młodych rozpoczęte

Urszulańskie Dni Młodych - już po raz siódmy! 25 maja 2018 r. w Zespole Szkół Urszulańskich w Poznaniu rozpoczęły się VII Urszulańskie Dni Młodych przeżywane w tym roku pod hasłem „Wolę wolność!”.

» udm.osu.pl «

Choć spotkanie rozpoczęło się w piątek, to śpiewający uczestnicy zjeżdżali się do Poznania już od czwartkowego popołudnia, ponieważ właśnie wtedy schola zaczęła swoje próby. W tym roku młodzi ćwiczą razem z p. Agatą Hoduń, p. Kacprem Kubiakiem, p. Arkadiuszem Kozłowskim oraz s. Małgorzatą Niemiec i s. Moniką Tropper.

VII Urszulańskie Dni Młodych

Recepcja spotkania pracowała już od 10:00, a wolontariuszki wraz z s. Małgorzatą Wójciak przyjmowały coraz więcej przejeżdzających osób. Pojawiające się w szkole tłumy młodzieży mogły oznaczać tylko jedno - wystartowały VII Urszulańskie Dni Młodych. Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 16:30. Wszyscy wzajemnie się poznali i przywitali. Obecna w tym roku na spotkaniu Siostra Prowincjalna, s. Benigna Kania, witając młodzież, podkreśliła, że liczba 7, która wyznacza w tym roku kolejne spotkanie UDM, jest symbolem doskonałości, życząc wszystkim dobrego i owocnego spotkania. Na tegoroczne UDM przyjechały grupy młodzieży ze szkół we Wrocławiu, Rybniku, Poznaniu, młodzież z Tarnowa, Polanicy, Strzelec oraz innych miejsc rozstrzelonych na mapie Polski.

VII Urszulańskie Dni Młodych

VII Urszulańskie Dni Młodych

VII Urszulańskie Dni Młodych

Głównym punktem piątkowego programu była oczywiście Eucharystia sprawowana przez ks. Radosława Rafała oraz ks. Grzegorza Godawę. Słowo Boże - mówiące o tym, że Bóg zawsze o nas pamięta, bo wyrył sobie nasze imię na swoich dłoniach - w sposób przejmujący tłumaczył ks. Radek: „To jest potężne szaleństwo Boga” - «Tak Cię kocham» - mówi Jezus, pokazując swoje rany. Prawda o tej miłości wyzwala - „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”.

VII Urszulańskie Dni Młodych

Po Eucharystii był czas na kolację, po której obejrzeliśmy w auli pantomimę „Dar”, przygotowaną przez grupę z Tarnowa pod artystycznym okiem s. Anny Kalecińskiej. W symboliczny sposób ukazane w niej zostało dziecięctwo Boże oraz włączenie w tajemnicę Trójcy Świętej, które stało się naszym udziałem poprzez chrzest święty. Dar ten jednak stara się wydrzeć i zniszczyć szatan, a walka z jego kłamstwami - choć przekracza nasze siły, zawsze będzie wygrana - gdy tylko na pomoc zawołamy naszego Ojca w niebie.

VII Urszulańskie Dni Młodych

Kolejne kilkadziesiąt minut należało do p. Michała Daniela, który podzielił się świadectwem swego życia - tym, jak Bóg wyrwał go z alkoholizmu, a teraz każdego dnia podejmuje walkę o prawdziwą wolność.

VII Urszulańskie Dni Młodych

Na koniec wszyscy spotkaliśmy się w kaplicy na nabożeństwie, gdzie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu mogliśmy oddać Jezusowi wszystkie nasze zniewolenia, więzy, trudy. Gestem symbolizującym to oddanie było złożenie u stóp Pana Jezusa sznurka z zawiązanymi supełkami, przypominającymi o tym, co nam zabiera wolność. Pośród modlitwy i śpiewu był czas, kiedy każdy mógł spojrzeć Jezusowi w oczy i wierzę, że Pan przechodził pośród nas z mocą i dotykał naszych serc. Ku wolności i radości Jego i naszej!

VII Urszulańskie Dni Młodych

A to wszystko... dopiero początek.

Ze strony: www.udm.osu.pl 
Danuta Lipa/ak
fot. A. Kozłowska S. Joanna Żuk OSU

V Niedziela Wielkanocna

Z Jezusem jesteśmy złączeni przez wiarę, modlitwę oraz przez wypełnianie Jego słowa. Zjednoczenie z NIM wymaga, podobnie jak krzew winny , oczyszczenia i przycinania dla lepszego owocowania. Proces ten dokonuje się przez Słowo Jezusa, które również umacnia w wypełnieniu woli Boga. Oczyszczanie i przycinanie jest procesem bolesnym, ale nie jest czynnością niszczycielską, ponieważ dokonuje tego delikatna ręka kochającego Boga.

 

 

Na dziś

Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.

św. Aniela Merici