logo
Aktualności

U stóp Matki Bożej Niezawodnej Nadziei

W słoneczny weekend, na przełomie maja i czerwca, siostry z Rybnika świętowały dni swojej wspólnoty. Idealnym sposobem na dobry odpoczynek i świętowanie, jest wspólna wycieczka, najlepiej na łono natury. Wyjazd ten był jednocześnie wyrazem wdzięczności i szczególnym prezentem dla s. Ewy, przełożonej wspólnoty rybnickiej. Taki sposób świętowania cieszy się coraz większą popularnością również w naszych innych wspólnotach w Polsce i na Ukrainie.

Siostry odwiedziły malowniczą miejscowość, Gródek nad Dunajcem nad Jeziorem Rożnowskim, w województwie małopolskim. Był to czas wspólnej radości, rozmów, modlitwy i przede wszystkim pieszych wędrówek oraz złapania oddechu i nabrania sił przed wirem kończącego się roku szkolnego.

Niespodziewanym i wyjątkowym momentem naszego wyjazdu okazała się pielgrzymka do Matki Bożej Niezawodnej Nadziei w Jamnej. Kto miał dość siły, szedł pieszo w jedną i w drugą stronę, zanosząc Maryi intencje serca. Alternatywą była wyprawa samochodowa. Każda Siostra mogła wybrać coś na swoje możliwości. Również wycieczka po pięknej okolicy Rożnowskiego jeziora była bardzo atrakcyjna i sprzyjająca twórczemu wypoczynkowi i zawiązywaniu siostrzanych relacji.

W niedzielę, w drodze powrotnej, siostry pojechały do Grybowa, gdzie odwiedziły wspólnotę urszulanek, które od kilku lat mieszkają w tym mieście. Większość sióstr z Rbnika nie miała wcześniej okazji odwiedzić tego miejsca i nowej wspólnoty, dlatego radość ze spotkania była ogromna. Z zaciekawieniem i wielką wdzięcznością, siostry dzieliły się nawzajem swoimi doświadczeniami apostolstwa i misji urszulańskiej. Oczywiście nie zabrakło wspólnej modlitwy, w czasie Eucharystii w Bazylice Mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej, gdzie siostry zostały bardzo serdecznie przywitane przez posługujących tam kapłanów. Tam też było drugie spotkanie z Maryją, tym razem w wizerunku Matki Boskiej Przedziwnej, który znajduje się w ołtarzu, w nawie północnej. Przed obrazem Maryi gromadzą się na co dzień tłumy parafian i pątników z okolicy, którzy z wiarą zanoszą swoje intencje Bogu.

Siostry wróciły do Rybnika z odnowionymi siłami, napełnione dobrymi wrażeniami i pozytywnym doświadczeniem wspólnego bycia w innych, niż na co dzień, warunkach. Zapachniało bowiem wakacjami…

Wielkie podziękowania dla inicjatorek wspólnotowej wycieczki, a przede wszystkim dla s. Ewy, która przejęła organizację wyjazdu i zadbała o wszystkie szczegóły. Soli Deo Gloria!

s. JK

 

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici