logo
Aktualności

Spotkanie najmłodszych Sióstr z Przełożoną Generalną

W piątkowy wieczór, 25.11.2022., nasz warszawski klasztor wypełnił się gośćmi po brzegi. Do domu prowincjalnego zawitało 12 najmłodszych stażem sióstr z naszej prowincji (I profesja złożona w latach 2009-2022), które przyjechały na specjalne spotkanie z naszą przełożoną generalną, sr. Susan Flood. Trudno było o lepszą datę, wszak 25 listopada świętowałyśmy 487. rocznicę założenia Towarzystwa św. Urszuli, wspominając moment, gdy grupa młodych kobiet pragnących naśladować Jezusa w sposób, w jaki czyniła to św. Aniela, stworzyło zalążek rozrastającej się przez wieki rodziny urszulańskiej.

Całą wspólnie spędzoną sobotę poświęciłyśmy spotkaniom. Ich celem było przede wszystkim dzielenie się ważnymi dla nas kwestiami dotyczącymi naszych wspólnot, zaangażowania apostolskiego i całej prowincji. Oprócz Przełożonej Generalnej w spotkaniu towarzyszyła nam także s. Benigna Kania z ramienia rady generalnej oraz s. Iwona Skorupa – przełożona prowincjalna. Słuchanie siebie nawzajem pomogło nam z pewnością uaktualnić swój obraz życia prowincji i skonfrontować się na nowo z naszą różnorodnością, a także wieloma bieżącymi wyzwaniami obecnego czasu. Całość naszych spotkań rozpoczęłyśmy rano Eucharystią, a wieczorem domknęłyśmy wspólną modlitwą, wchodząc poprzez nią w otwierający się przed wszystkimi okres adwentu. W ciągu tego krótkiego wspólnego weekendu nie zabrakło nam także okazji do śmiechu i zabawy, jak choćby podczas wieczornej rekreacji, gdzie szczególnie pamiętałyśmy także o siostrach juniorystkach, którym patronuje wspominany 26 listopada św. Jan Berchmans SJ. W tej części naszego programu wzięła także udział nasza nowicjuszka, s. Wiktoria.

Wdzięczne Bogu za dar spotkania, kontynuujemy naszą drogę rozeznawania i budowania wspólnej przyszłości – INSIEME!

s. Monika Pławecka

XXVI Niedziela Zwykła

Pierwszy syn z tej przypowieści robi wrażenie człowieka szczerego, posłusznego, kulturalnego i szanującego swojego ojca. Okazuje się jednak, że takim nie jest. Drugi syn - pozornie niegrzeczny i nietaktowny - opamiętał się i wykonał polecenie ojca. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby z szacunkiem i bez zwłoki odpowiedział na prośbę ojca.

 

 

Na dziś

Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.

św. Maria od Wcielenia