logo
Aktualności

Siostrzane więzi – święci ludzie zawsze jednoczą

W ostatnich miesiącach nasze kontakty z Siostrami Satyaseva z Bydgoszczy jakby przyspieszyły. We wrześniu i październiku spotkałyśmy się wspólnie aż trzykrotnie. Za każdym razem inspiracją i powodem zacieśniania naszych siostrzanych więzi jest osoba M. Reginy Woronieckiej, której obchody Jubileuszu 100-lecia urodzin rozpoczęły się 5 września 2021 roku w katedrze bydgoskiej Mszą św. w intencji Jej beatyfikacji. Jesień tego roku to czas zwieńczenia jubileuszowego świętowania.

Najpierw, w sobotnie popołudnie 10 września br. gościłyśmy w Pokrzywnie obie bydgoskie wspólnoty, czyli sześć Sióstr Satyaseva z Ks. Wojciechem Przybyłą, dyrektorem Caritas Diecezji Bydgoskiej, przyjacielem i opiekunem duchowych córek Matki Reginy w Polsce. Powodem tych odwiedzin była niecodzienna wizyta wracającego do Indii po pobycie w Watykanie hinduskiego Biskupa Antonego Vazhappally. Biskup Antony, który osobiście znał Matkę Reginę Woroniecką, miał pragnienie nawiedzić Jej grób, który znajduje się na naszym pokrzywiańskim cmentarzu zakonnym.

Potem, w sobotę 8 października br., 8 z nas, na czele z Przełożoną, S. Haliną Bobkowską, udało się z rewizytą do Bydgoszczy. Był to bardzo bogaty w doświadczenia dzień spotkań z naszymi Siostrami oraz zaprzyjaźnionymi z nimi Ks. Wojciechem Przybyłą i Ks. Piotrem Bukowskim. Gościłyśmy w Domu Księży Emerytów św. Jana Pawła II, gdzie posługują trzy Siostry Satyaseva, zwiedziłyśmy zabytkowe centrum Bydgoszczy oraz katedrę, a przy okazji dom biskupów bydgoskich, gdzie żyje i służy druga trzyosobowa wspólnota Sióstr Satyaseva w Polsce. Popołudnie zeszło nam w klimatach „anielskich”. Zaczęłyśmy wspaniałym obiadem w Pierogarni „Pod Aniołami” przy ul. Pomorskiej, a potem z Siostrami i Księżmi pojechaliśmy do Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku (Myślęcinek), gdzie Caritas Bydgoska prowadzi Ośrodek Rekreacji Konnej również Pod Aniołami. Po drodze nawiedziłyśmy dwa wspaniałe bydgoskie kościoły: przypominającą architektonicznie rzymski Panteon Bazylikę pw. Św. Wincentego a Paulo przy klasztorze Księży Misjonarzy oraz miejsce ostatniej Mszy św. bł. Księdza Jerzego Popiełuszki, czyli kościół pw. Pierwszych Polskich Braci Męczenników, gdzie właśnie odbywało się ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi. Wróciłyśmy wieczorem pełne wrażeń.

Upłynęło niewiele dni i 31 października br. Ks. Wojciech i Ks. Piotr przywieźli do Pokrzywna nie tylko sześć naszych bydgoskich Sióstr Satyaseva, ale także wyjątkowych gości z Indii: S. Ruth – obecną przełożoną generalną Służebnic Prawdy Bożej, S. Teyamę – wcześniejszą przełożoną generalną, a równocześnie tę, która rozpoczynała polską fundację Zgromadzenia Satyaseva oraz S. Agnes i S. Emilę – obecną i byłą ekonomkę generalną. Dla Sióstr z Indii pielgrzymowanie do grobu Założycielki Zgromadzenia, a naszej dawnej współsiostry, M. Reginy Woronieckiej, było niezwykle poruszającym wydarzeniem. Towarzysząc Siostrom na cmentarzu wspominałyśmy nasze spotkania ze św. Anielą przy Jej relikwiach w Brescii. I dla Sióstr Satyaseva i dla naszej wspólnoty w Pokrzywnie był to naprawdę świąteczny dzień. Jego centrum była wspólna Msza św. w naszej kaplicy będąca zwieńczeniem roku jubileuszowego związanego z 100. rocznicą urodzin M. Reginy Woronieckiej. Wspólna radość przedłużyła się podczas świątecznego obiadu, a potem także w czasie odwiedzin u naszych starszych Sióstr w Infirmerii, zwłaszcza u s. Teresy Bartnickiej.

Razem z Siostrami Satyaseva dziękujemy Bogu za Ich Matkę Założycielkę, naszą Siostrę, mając nadzieję, że Jej ofiarne, odważne, oddane Bogu i ludziom życie zaowocuje wkrótce wyniesieniem Jej na ołtarze dla chwały Bożej i zbawienia dusz.

s. Aleksandra Stachnik OSU

I Niedziela Adwentu

W sposób widzialny, w pełni i w majestacie przybędzie powtórnie w momencie Paruzji. Dlatego trzeba czuwać i przygotowywać się podczas ziemskiego życia na tak ważne wydarzenie, które zadecyduje o naszym wiecznym przeznaczeniu. Najlepszym przygotowaniem jest odpowiedzialne przeżywanie każdego dnia wśród ludzi okazując im życzliwość, miłość, współczucie, pomoc, zrozumienie i przebaczenie. 

Na dziś

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.

św. Aniela Merici