logo
Aktualności

Relacja s. Oksany z Międzynarodowej Konferencji w Bresci

23-25 listopada 2018 r. w Sanktuarium św. Anieli Merici w Bresci, miała miejsce Międzynarodowa Konferencja zorganizowana przez Włoską Konferencję Mericiańską (Conferenza Italiana Mericiana) i Centrum Mericianum. Odbyła się ona z okazji 40. rocznicy założenia C.I.M.

Do Włoskiej Konferencji Mericiańskiej - powstałej 8 sierpnia 1978 roku, w rocznicę zatwierdzenia Reguły św. Anieli - należą zarówno urszulanki, jak i osoby świeckie żyjące w duchu św. Anieli Merici.

konferencja

Dlatego w spotkaniu w Bresci uczestniczyły siostry z różnych kongregacji oraz związane z nimi osoby świeckie. Reprezentowane były: Conferenza Italiana Mericiana (C.I.M), Compagnia di Sant'Orsola Figlie di s. Angela di Brescia, Compagnia di Sant'Orsola, Istituto Secolare di Sant'Angela Merici Federazione, Orsoline dell'Istituto di Santa Maria degli Angeli Brescia, Orsoline del Sacro Cuore di Maria Breganze Vicenza, Orsoline del Sacro Cuore di Gesù Asola, Orsoline della Sacra Famiglia di Siracusa, Orsoline dell'Unione Romana, Orsoline di Maria Vergine Immacolata di Gandino, Orsoline di san Carlo Milano, Orsoline di san Girolamo di Somasca, Orsoline figlie di Maria Immacolata Verona.

Z Unii Rzymskiej w konferencji wzięły udział: s. Grazia Bacco, s. Carmelina Ladanza z Włoch, s. Elisabeth Binet z Francji oraz Sophie Martinez, dyrektor szkoły w Montauban, s. Oksana Grynchysyn z Ukrainy, s. Marie Bénédicte Moyrand z Le Grezze, s. Armida Veglio, sekretarka generalna oraz Antonella Cardini (sekretarka w domu generalnym) i Emanuela Lauro (archiwistka w domu generalnym).

Ważnym punktem programu było dzielenie się doświadczeniem życia w duchu św. Anieli. Siostry rozmawiały o tym, co jest piękne i dobre w życiu naszym charyzmatem, a także o trudach, wyzwaniach i oczekiwaniach w nie wpisanych.

konferencja

S. Anna Maria Murgolo, urszulanka z Werony, mówiła o mieszanej wspólnocie, do której należy. Wspólnota umożliwia chętnym doświadczenie życia wspólnotowego, a przez to przynależności do Kościoła. S. Rita Giaretta, urszulanka z Breganze, opowiedziała o życiu i pracy w Casercie we wspólnocie Casa Rut. Siostry pomagają kobietom z ulicy, ich celem jest ratowanie kobiet - ofiar prostytucji.

S. Oksana Grynchyshyn opowiedziała o obecności urszulanek na Ukrainie, o tym jak Siostry żyją charyzmatem św. Anieli w kraju dotkniętym przez wojnę, znajdującym się w bardzo podobnej sytuacji jak ojczyzna św. Anieli za jej życia. Mówiła także o tym, że źródłem życia dla Sióstr jest oblubieńcza więź z Jezusem, która uzdalnia do duchowego macierzyństwa wobec ludzi.

S. Elisabeth Binet i Sophie Martinez przedstawiły działalność Centrum Anieli Merici. Zapoznały zebranych z inicjatywami podejmowanymi na rzecz formacji świeckich w duchu św. Anieli.

Wieczorem, 24 listopada, głębokich przeżyć dostarczył uczestnikom spektakl, przygotowany przez włoską grupę teatralną, zatytułowany „św. Aniela czyta Pieśń nad Pieśniami”.

To było piękne spotkanie w duchu INSIEME - jedność w różnorodności doświadczona za sprawą Matki Anieli, która nas wokół siebie zgromadziła.

konferencja

„Im bardziej będziecie zjednoczone, tym pełniej Jezus Chrystus będzie przebywał wśród was jako Ojciec i Dobry Pasterz. Nie ma bowiem innego znaku, że się jest w łasce Pana, jak miłość wzajemna i zjednoczenie…”

konferencja

s. Oksana Grynchysyn OSU

X Niedziela Zwykła

Jezus był postacią kontrowersyjną od początku swojej działalności apostolskiej. Do Chrystusa garnęli się ludzie, którzy szczerze słuchali Jego nauczania, chorzy, aby odzyskać zdrowie czy uwolnienie z mocy złego ducha. Oni uwierzyli w boskie posłannictwo Jezusa.

Na dziś

Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.

św. Aniela Merici