logo
Aktualności

Rekolekcje pełne relacji

W weekend 24-26 stycznia 2020 r. grupa młodych dziewczyn wraz z siostrami urszulankami i św. Anielą, zgłębiała temat nawiązywania przyjaźni oraz relacji.

Rekolekcje o przyjaźni i relacjach, które odbywały się w Tarnowie wprowadzały w obszerny temat tworzenia więzi w różnych przestrzeniach życia. Kluczową relacją umacnianą i pielęgnowaną w tym rekolekcyjnym czasie była oczywiście indywidualna relacja z Panem Bogiem. Nie zabrakło jednak rozmów i warsztatów odnoszących się do sfery kontaktów międzyludzkich.

W sobotę, po Mszy Świętej i śniadaniu ks. Łukasz Niepsuj w bardzo ciekawy sposób przekazał najważniejsze tajniki tworzenia więzi z Bogiem i z drugim człowiekiem. Uczestniczki rekolekcji mogły także poznać teorię „5 języków miłości” autorstwa Garego Chapmana, przydatną we wzajemnej komunikacji z innymi ludźmi.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Tuż po obiedzie, podczas wspólnego spaceru można było porozmawiać o przeżywanych w czasie rekolekcji treściach, a także podejmować próby nawiązywania nowych relacji :). Praktykowaniu poznanych zagadnień sprzyjały także popołudniowe warsztaty pt. „Jak budować dobre relacje z innymi”, w czasie których można było bardziej poznać samych siebie, swoje granice, mocne strony czy zbadać poziom wzajemnego zaufania.

Przepięknym czasem była wieczorna modlitwa, w której to sam Pan Jezus uczył każdą z uczestniczek delikatnego procesu tworzenia z Nim więzi. Czas trwania na modlitwie, wpatrywania się w oblicze Boże oraz uwielbiania Go, był bez wątpienia kwintesencją przeżywanych przez cały dzień treści i stanowił doskonałe ich dopełnienie. 

Niedziela była w całym Kościele przeżywana jako Niedziela Słowa Bożego. Tuż po Mszy Świętej i wspólnym śniadaniu mogłyśmy uczcić ten szczególny dzień właśnie spotkaniem z Bogiem w Jego Słowie. Wprowadzenie do medytacji Biblii, milczący czas dialogu ze Słowem, a następnie wspólne dzielenie się nim, było wyjątkowym doświadczeniem, które - mamy nadzieję - zaowocuje regularnym czytaniem Pisma Świętego w codzienności.

Warto wspomnieć, że św. Aniela Merici była wśród nas szczególnie obecna - nie tylko dzięki temu, że poprzez prezentacje i konferencje można było poznać jej życie oraz postawę wobec drugiego człowieka, przyjaźni i relacji, ale również dlatego, że rekolekcje odbywały się w czasie nowenny przed Jej uroczystością.

Mamy nadzieję, że ziarno Bożego Słowa zasiane w nas w tym czasie oraz nić przyjaźni z Bogiem, zawiązana podczas tych rekolekcji wydawać będzie w naszym życiu trwałe i najlepsze owoce.

 

Podsumowaniem naszej krótkiej relacji niech będą myśli, które po rekolekcjach zostawiły ich uczestniczki:

 

Miłość, przyjaźń, zaufanie, wiara i nadzieja. Te wartości umocniły się we mnie przez ten czas tu spędzony.

***

Rekolekcje zbliżyły mnie do Boga. Pokazały, że Bóg stawia na naszej drodze ludzi, którzy pomagają nam Go odnaleźć i razem z nami Go szukają.

***

Rekolekcje pomogły mi otworzyć się na Boga, na nowe znajomości i relacje pomiędzy ludźmi. Dodały mi chęci do udziału  w tego typu spotkaniach.

***

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Bóg trafia do naszej duszy przez swoje słowa. 

***

Rekolekcje były dla mnie twórczym czasem poznawania Boga, siebie samej, swojego wnętrza  i uczenia się relacji z innymi. Nie mogę oczekiwać od innych, że ktoś będzie moim przyjacielem. Ja mogę stawać się przyjacielem dla innych. Prawdziwej przyjaźni uczy mnie Jezus, a św. Aniela jest również wspaniałą przewodniczką w relacjach z innymi. Dziękuję za ten czas.

 

A. Kozłowska

Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Uroczystość Wniebowzięcia Maryi jest naszą nadzieją. Matka Chrystusa osiągnęła już cel ostateczny – wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba, gdzie cieszy się wiecznym szczęściem i chwałą.

 

 

 

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici