logo
Aktualności

Rekolekcje pełne relacji

W weekend 24-26 stycznia 2020 r. grupa młodych dziewczyn wraz z siostrami urszulankami i św. Anielą, zgłębiała temat nawiązywania przyjaźni oraz relacji.

Rekolekcje o przyjaźni i relacjach, które odbywały się w Tarnowie wprowadzały w obszerny temat tworzenia więzi w różnych przestrzeniach życia. Kluczową relacją umacnianą i pielęgnowaną w tym rekolekcyjnym czasie była oczywiście indywidualna relacja z Panem Bogiem. Nie zabrakło jednak rozmów i warsztatów odnoszących się do sfery kontaktów międzyludzkich.

W sobotę, po Mszy Świętej i śniadaniu ks. Łukasz Niepsuj w bardzo ciekawy sposób przekazał najważniejsze tajniki tworzenia więzi z Bogiem i z drugim człowiekiem. Uczestniczki rekolekcji mogły także poznać teorię „5 języków miłości” autorstwa Garego Chapmana, przydatną we wzajemnej komunikacji z innymi ludźmi.

Po teorii przyszedł czas na praktykę. Tuż po obiedzie, podczas wspólnego spaceru można było porozmawiać o przeżywanych w czasie rekolekcji treściach, a także podejmować próby nawiązywania nowych relacji :). Praktykowaniu poznanych zagadnień sprzyjały także popołudniowe warsztaty pt. „Jak budować dobre relacje z innymi”, w czasie których można było bardziej poznać samych siebie, swoje granice, mocne strony czy zbadać poziom wzajemnego zaufania.

Przepięknym czasem była wieczorna modlitwa, w której to sam Pan Jezus uczył każdą z uczestniczek delikatnego procesu tworzenia z Nim więzi. Czas trwania na modlitwie, wpatrywania się w oblicze Boże oraz uwielbiania Go, był bez wątpienia kwintesencją przeżywanych przez cały dzień treści i stanowił doskonałe ich dopełnienie. 

Niedziela była w całym Kościele przeżywana jako Niedziela Słowa Bożego. Tuż po Mszy Świętej i wspólnym śniadaniu mogłyśmy uczcić ten szczególny dzień właśnie spotkaniem z Bogiem w Jego Słowie. Wprowadzenie do medytacji Biblii, milczący czas dialogu ze Słowem, a następnie wspólne dzielenie się nim, było wyjątkowym doświadczeniem, które - mamy nadzieję - zaowocuje regularnym czytaniem Pisma Świętego w codzienności.

Warto wspomnieć, że św. Aniela Merici była wśród nas szczególnie obecna - nie tylko dzięki temu, że poprzez prezentacje i konferencje można było poznać jej życie oraz postawę wobec drugiego człowieka, przyjaźni i relacji, ale również dlatego, że rekolekcje odbywały się w czasie nowenny przed Jej uroczystością.

Mamy nadzieję, że ziarno Bożego Słowa zasiane w nas w tym czasie oraz nić przyjaźni z Bogiem, zawiązana podczas tych rekolekcji wydawać będzie w naszym życiu trwałe i najlepsze owoce.

 

Podsumowaniem naszej krótkiej relacji niech będą myśli, które po rekolekcjach zostawiły ich uczestniczki:

 

Miłość, przyjaźń, zaufanie, wiara i nadzieja. Te wartości umocniły się we mnie przez ten czas tu spędzony.

***

Rekolekcje zbliżyły mnie do Boga. Pokazały, że Bóg stawia na naszej drodze ludzi, którzy pomagają nam Go odnaleźć i razem z nami Go szukają.

***

Rekolekcje pomogły mi otworzyć się na Boga, na nowe znajomości i relacje pomiędzy ludźmi. Dodały mi chęci do udziału  w tego typu spotkaniach.

***

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Bóg trafia do naszej duszy przez swoje słowa. 

***

Rekolekcje były dla mnie twórczym czasem poznawania Boga, siebie samej, swojego wnętrza  i uczenia się relacji z innymi. Nie mogę oczekiwać od innych, że ktoś będzie moim przyjacielem. Ja mogę stawać się przyjacielem dla innych. Prawdziwej przyjaźni uczy mnie Jezus, a św. Aniela jest również wspaniałą przewodniczką w relacjach z innymi. Dziękuję za ten czas.

 

A. Kozłowska

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Wiernie i radośnie
trwajcie w rozpoczętym dziele.

św. Aniela Merici