logo
Aktualności

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE W LICEUM WROCŁAWSKIM

W dniach od 10.03-12.03 w naszym Liceum odbywały się rekolekcje wielkopostne. Prowadzili je diakoni i klerycy z seminarium wrocławskiego. Dwa dni odbywały się online, jeden dzień mieliśmy w Kościele Uniwersyteckim. Był to niezwykły czas , który pokazał nam, że Pan chce działać również przez Internet, ten kto chciał mógł znaleźć dla siebie coś dobrego i pożytecznego duchowo. Błogosławiony czas dla każdego z nas, dla jednych bardziej, dla innych mniej. O tym, co działo się w tym czasie niech świadczą  wypowiedzi naszych uczniów z klasy pierwszej i drugiej liceum czteroletniego, które zamieszczam niżej.

"Wczorajszy dzień rekolekcji jeszcze mocniej utwierdził w przekonaniu, że Bóg kocha mnie bezgranicznie i pomimo moich słabości. Niby jest to takie proste i powinno być oczywiste dla osoby wierzącej, jednak chyba potrzebuję czasem, żeby ktoś mi o tym przypomniał. W kolejnym dniu kiedy przeszliśmy do rozważania w dość nietypowy sposób Męki Pańskiej, bardzo trafiło do mnie to, ile Bóg poświęcił dla mnie i każdego człowieka na świecie - jedynego i ukochanego Syna. Dotarło do mnie jeszcze mocniej, ile dla niego znaczę i nie jestem mu obojętna. Myślę, że w ciągu tych dwóch dni to właśnie Ojciec chciał mi przekazać, że pomimo wszystkich moich upadków, On mnie nie opuszcza i nieustannie trwa, czekając, aż przyjmę jego pomocną dłoń. (Zofia)

"Rekolekcje kojarzą mi się ze spokojem. Na zastanowieniu się nad sobą. W piątek podczas Adoracji wypowiedziane zostały, według mnie piękne słowa, które uświadomiły mi, że Bóg cały czas mnie kocha. Przy śpiewach miałem czas, aby z Nim porozmawiać. Mogłem Go przeprosić za grzechy i dziękować Mu za to, że jest ze mną. Konferencja, którą prowadził ksiądz (diakon) Mateusz pozwolił mi zrozumieć jak, gdzie i kiedy głosić Słowo Boże. Słyszałem wiele konferencji, każda z nich była inna. Ta jednak była pierwszą na temat Boga i wiary. Przykuła ona moją uwagę. Całe rekolekcje pomogły mi pogłębić miłość do Boga oraz dały mi chęć rozumienia Go". (Łukasz)

"Bardzo cieszy mnie to, że miałam szansę wziąć udział w tegorocznych rekolekcjach wielkopostnych. Słuchanie świadectw innych, wspólne przeżywanie i kontemplowanie Męki Pańskiej daje mi większe poczucie przynależności do wspólnoty tej szkoły. Na pewno zapamiętam dzisiejszą historię o małej Teresce, dzięki której wiem, że pomimo tego, że czasem nie udaje mi się nawiązać takiej relacji z Bogiem, jakiej bym chciała, to sam fakt tego, że posiadam takie pragnienie znaczy, że jednak jakoś mi to wychodzi” (Lila)

"Przyjemna atmosfera była zdecydowanie jedną z zalet tych rekolekcji. Bardzo podoba mi się też to, że możemy się spotkać w kościele. Czasami było śmiesznie, czasami poważnie, ale nigdy nie miałem wrażenia, że chce mi się spać’’. ( Janek)

Oba dni rekolekcji wiele mi dały. Były dla mnie dużym umocnieniem, wyciszeniem się, czasem modlitwy i rozwoju duchowego. Dzięki świadectwom kleryków, śpiewom, wykładom księży i Drodze Krzyżowej mogłam te dwa dni rekolekcji dobrze przeżyć. Żałuję, że musiały się one odbyć online, ale mimo to wiele dobrego się dowiedziałam. (Marta)

Podczas rekolekcji najbardziej spodobała mi się część o Małej Teresce, która oddała się z ufnością w ręce Pana Boga, powierzając się Mu całkowicie. Droga dziecięctwa duchowego, której uczy nas św. Teresa z Lisieux  jest bardzo prosta- jako dzieci Wszechmogącego Boga możemy na Nim polegać i Mu zaufać. Ona uczy nas zawierzenia się Bogu w każdej sytuacji. Każdy może podążać małą drogą Teresy. (Ania)

Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w rekolekcjach. Podobały mi się komentarze do czytań nagrywane przez kleryków, bardzo dobrze słuchało mi się świadectwa. Szczególnie dotknęły mnie treści poruszane drugiego dnia. Bardzo ciekawa, ważna i dająca do myślenia była dla mnie druga konferencja o drodze do świętości św. Małej Tereski. Bardzo poruszyła mnie tez droga krzyżowa z fragmentami filmu Pasja. (Zosia P.)

foto relacja klasy 3 >>>

foto relacja klasy 1-2>>>

III Niedziela Wielkanocna

Słowa i łamanie chleba połączyły dwóch uczniów wracających z Emaus z apostołami w Jerozolimie. Uczniowie z Emaus opowiadają o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym, którego rozpoznali przy łamaniu chleba. 

Na dziś

Nie traćcie ducha.

św. Aniela Merici