logo
Aktualności

Projekt Jadalnia Świętej Urszuli

Gdy rozpoczęła się pandemia w Peru, wiele rodzin znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, chciałyśmy im jakoś pomóc. Chciałyśmy rozpoznać, czego Bóg oczekuje od nas w tym momencie i wprowadzić to w życie. Znamy przecież Jezusowe słowa błogosławieństw: „byłem głodny, a daliście mi jeść, byłem nagi, a przyodzialiście mnie, byłem chory, a wy mnie odwiedziliście". Nie mogłyśmy więc tylko siedzieć domu.

Dzięki pomocy nauczycielki Jacky, dowiedziałyśmy się o ubóstwie, w jakim żyją ludzie na wysokich, piaskowych wzgórzach Pachacutec-Ventanilla. W tych miejscach bieda jest największa, bo ludziom brakuje i światła i wody. Najczęściej przybyli oni z dalekiej dżungli lub z gór i nie stać ich było na mieszkanie bliżej Limy. Ubóstwo jest tam ekstremalne.

Po skontaktowaniu się z panem Giraldo, odpowiedzialnym za ludzi w miejscu zwanym Papico, początkowo ofiarowałyśmy każdej rodzinie 3 kg ziemniaków, które s. Erika, w ilości 7 ton, sprowadziła aż z Huancavelica. Potem dzieliliśmy ubrania i zabawki ofiarowane nam przez rodziców z naszej szkoły Santa Ursula w Limie. Następnie, dzięki zbiórce pieniędzy z Polski, udało się nam zawieźć reklamówki z żywnością dla więcej niż  60 najbardziej potrzebujących rodzin.

Docierając z systematyczną pomocą do tej społeczności, zorientowałyśmy się szybko, że ta wspólnota nie chce po prostu sięgać po pomoc, ale jest zdolna stanąć na własnych nogach. Wielu mieszkańców straciło pracę z powodu pandemii i nie miało środków na wyżywienie, ale próbowali temu jakoś zaradzić. Powstała idea utworzenia wspólnej kuchni i jadalni. Potrzebne były materiały do budowy kuchni, jadalni oraz garnki i inne wyposażenie. Zdałyśmy sobie sprawę, że są to ludzie, którzy potrzebują tylko pomocy, aby móc dalej sami działać. Zobaczyłyśmy, że jest to zjednoczona grupa, która wspiera się wzajemnie w dążeniu do osiągnięcia celu.

s. Barbara otrzymała darowiznę pieniężną od rodziców szkoły urszulanek w Krakowie i to właśnie z tych pieniędzy zdecydowaliśmy się wesprzeć projekt jadalni. Przekazałyśmy więc na początku kwotę 1000 nowych soli na zakup garnków, a potem pomagaliśmy w powstawaniu jadalni.

Wdzięczni zdecydowali, że jadalnia powinna otrzymać imię św. Urszuli - naszej patronki. Za każdym razem, gdy odwiedzałyśmy to miejsce, widziałyśmy, że dzięki wspólnej pracy mieszkańców, budowa się posuwa. Wszystko pomalowano na biało, a potem na zielono. W wybudowanym budynku powstała kuchnia, zmywalnia, przechowalnia żywności i jadalnia. Potem zbudowano jeszcze 2 łazienki - dla kobiet i dla mężczyzn. Na koniec mieszkańcy Papico, postarali się o zbiornik na wodę i zasiali trawę, aby pokrywała górę piasku, która znajduje się przed jadalnią.

Na dobry początek jadalni dostarczyliśmy im worek ryżu i innych produktów ofiarowanych przez rodziców uczniów naszej szkoły Santa Ursula. Inauguracja Jadalni Świętej Urszuli odbyła się 4 listopada 2020 r.

s. Barbara Żaba OSU and s. Vicky Vásquez OSU

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.

św. Aniela Merici