logo
Aktualności

Poznań – Pokrzywno. Jak świętować, to… trzy dni!

Święta Urszula w Pokrzywnie w 2023? Jak przystało na największą wspólnotę w Prowincji: hucznie, radośnie, wielowymiarowo i … przez trzy dni!

Piątek – 20 października 2023 roku

Najpierw, o g. 10.00, spotkała się cała społeczność Domu Pomocy Społecznej: Mieszkanki – Panie
i Siostry, pracownicy, s. Halina Bobkowska, przełożona, oraz część sióstr ze wspólnoty. Świętowano
z podwójnej okazji: Św. Łukasza – patrona służby zdrowia i Św. Urszuli. Sercem tego spotkania była wdzięczność i obdarowanie się nawzajem: obecnością i dobrem, a także  przygotowanymi specjalnie na tę okazję prezencikami; oczywiście przy kawie i smakowitych wypiekach, no i – jak zawsze w tym gronie – ze śpiewem na ustach. Soli Deo gloria!

Wieczorem, od 19.30 do 22.00, jak w każdy III piątek miesiąca, PRZYSTAŃ Z JEZUSEM, czyli Eucharystia, a po niej adoracja z modlitwą uwielbienia. Mija dwanaście miesięcy od pierwszego modlitewnego wieczoru w naszej pokrzywiańskiej kaplicy, który odbył się właśnie w święto Św. Urszuli i Towarzyszek, 21 października 2022. Po upływie roku, trzeciopiątkowe wieczorne uwielbienia w naszym klasztorze powoli stają się lokalną tradycją i stałą propozycją dla tych, którzy razem z nami – urszulankami UR (także ze wspólnoty przy Spornej!) chcą „przystanąć” przy Sercu Jezusa, przyjmować Jego miłość
i odkrywać moc, jaka płynie z uwielbienia Boga w naszym życiu. Jesteśmy my – siostry, starsze
i młodsze, są stali bywalcy, wciąż pojawiają się nowe twarze, jest Ks. Przemek Przybylski, który prowadzi nas w modlitwie. Buduje się wspólnota serc w Duchu Świętym, a On nie szczędzi swej łaski. Soli Deo gloria!

Sobota – 21 października 2023 roku

Centrum tego dnia jest liturgia: Msza Święta w intencji urszulańskich dzieł apostolskich i osób, które Bóg powierza naszej opiece oraz modlitwa brewiarzowa. A podczas obiadu jesteśmy RAZEM , wszystkie Siostry, które tylko mogą przyjść lub… przyjechać (na wózku). I jest to dla nas wszystkich bardzo, ważny wymiar naszego świętowania. Dzieje się dużo: po południu gościmy trzech kapłanów oraz dwoje młodych ludzi z Bydgoszczy. Przyjechali po Siostry Satyaseva: S. Vinayę i S. Gratię, które przez ostatni czas były z nami. Potem jeszcze rekreacja w łączności z naszymi Siostrami w Senegalu, które dziś właśnie świętują 60 lat swego pobytu w tym kraju, wspólny Różaniec, bo tyle mamy ważnych intencji…, kolacja i ostatnie przygotowania do niedzieli… Soli Deo gloria!

Niedziela – 22 października 2023 roku

Msza św. o g. 9.00. Jak co tydzień, przyszli nasi bliżsi i dalsi sąsiedzi. Jednak tym razem, każdy mógł zapisać swoje prośby i dziękczynienia, które złożyły się na intencję zbiorową tej Eucharystii. I zebrało się ich naprawdę sporo. Chcemy, by tak było w trzecią niedzielę każdego miesiąca. A po oddaniu chwały Bogu, RAZEM poszliśmy do naszego refektarza na kawę, herbatę i oczywiście – placek urszulański domowej produkcji! Było wiele radosnego gwaru, spotkań i rozmów, a kruszonki wystarczyło nawet „na wynos”. Soli Deo gloria!

Trzy piękne dni pod płaszczem Świętej Urszuli za nami. Mamy naprawdę za co dziękować! Bogu niech będzie chwała, bo hojnie nas obdarował… Także świadomością tego, jak wiele różnych osób gromadzi się wokół naszego urszulańskiego domu w Poznaniu – Pokrzywnie, jak rozległe pole apostolskie, jakie tutaj Bóg nam powierza. Soli Deo gloria!

                                                              Opracowały: s. Aleksandra Stachnik i s. Julia Musioł

I Niedziela Adwentu

W sposób widzialny, w pełni i w majestacie przybędzie powtórnie w momencie Paruzji. Dlatego trzeba czuwać i przygotowywać się podczas ziemskiego życia na tak ważne wydarzenie, które zadecyduje o naszym wiecznym przeznaczeniu. Najlepszym przygotowaniem jest odpowiedzialne przeżywanie każdego dnia wśród ludzi okazując im życzliwość, miłość, współczucie, pomoc, zrozumienie i przebaczenie. 

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici