„Wierzcie …ujrzycie rzeczy cudowne”
- Poświęcenie sali gimnastycznej w Zespole Szkół Urszulańskich w Poznaniu.
„Działajcie, nie traćcie czasu, wierzcie, wysilajcie się,
ufajcie, głośno wołajcie w swym sercu do Niego,
a bez wątpienia ujrzycie rzeczy cudowne”. [św. Aniela Merici]
Można powiedzieć, że prawdziwości tych słów doświadczyła wspólnota urszulanek w Poznaniu. W piątek, 28 września 2018 r., miało tam miejsce poświęcenie sali gimnastycznej wybudowanej na potrzeby prowadzonego przez siostry Zespołu Szkół Urszulańskich. Sfinalizowanie tego przedsięwzięcia, o którego potrzebie mówiło się już od... 1933 roku (sic! - wtedy powstał pierwszy projekt) graniczy rzeczywiście z cudem. Kolejna próba budowy sali była podejmowana w początkach lat 80. poprzedniego wieku. Piętrzące się trudności, przede wszystkim finansowe, okazywały się jednak nie do pokonania. Podobnie było i tym razem, a ednak UDAŁO SIĘ!
Dlatego uroczystość poświęcenia nowego obiektu szkolnego, którego dokonał Ksiądz Abp Stanisław Gądecki, była przede wszystkim okazją do wyrażenia wdzięczności wobec Boga, św. Józefa oraz konkretnych ludzi – zarówno sióstr urszulanek, jak i osób świeckich, którzy przyczynili się do jego powstania.
Wśród zaproszonych gości znalazło się więc liczne grono osób, które na różny sposób uczestniczyło w powstawaniu tego dzieła: Pan inż. Arch. Zbigniew Antczak, Przedstawiciele Generalnego Wykonawcy inwestycji, BUDOPOLU – POZNAŃ, z Panami: Prezesem Stanisławem Krukiem, Wiceprezesem Łukaszem Kawczyńskim i Kierownikiem Budowy – Inż. Krzysztofem Girusem wraz z gronem Pracowników i Podwykonawców.
Była też obecna Wielkopolski Kurator Oświaty – Pani Elżbieta Leszczyńska.
Na uroczystość poświęcenia dojechała Przełożona Prowincjalna, s. Benigna Kania, aby podziękować przełożonym wspólnoty poznańskiej – obecnej, s. Aleksandzrze Stachnik i poprzedniej, s. Beacie Grygiel – oraz siostrom, które ją tworzą za przeprowadzenie tego przedsięwzięcia. Na ich barkach spoczywał bowiem główny ciężar odpowiedzialności, one też odczuwały wszystkie niedogodności związane z budową. Szczególne słowa podziękowania otrzymała s. Kaja Zadroga, która przez dwa lata bezpośrednio czuwała nad przebiegiem prac budowlanych. We wspólne świętowanie włączyła się też duża grupa sióstr z sąsiedniej wspólnoty w Poznaniu-Pokrzywnie.
Dzielimy radość i życzymy, by nowy budynek sali gimnastycznej służył młodzieży i dzieciom nie tylko w zdobywaniu sprawności fizycznych, ale też tężyzny ducha, której sprzyja uprawianie sportu.
Cud w Kanie Galilejskiej, pierwszy znak Jezusa, ukazuje Jego Boską moc, ale także głębokie powiązanie Nowego Testamentu ze Starym. Św. Beda Czcigodny interpretuje ten znak jako obraz wypełnienia obietnic Starego Testamentu w osobie Chrystusa. Jezus, zamiast stworzyć wino z niczego (ex nihilo), przemienia wodę, podkreślając ciągłość Bożego działania w historii zbawienia.
Miejmy zawsze serca rozpalone miłością.
św. Aniela Merici