W kolejnym etapie jubileuszowego pielgrzymowania św. Anieli zatrzymujemy się w Mediolanie – mieście, które w XVI wieku było jednym z najważniejszych ośrodków religijnych i kulturalnych północnych Włoch. To właśnie tu krzyżowały się drogi reform i odnowy Kościoła, a duchowe życie mieszkańców przenikała tradycja św. Ambrożego, patrona miasta i wielkiego nauczyciela Kościoła Zachodu.
W czasach św. Anieli, Mediolan był także miejscem spotkań ludzi poszukujących głębszej wiary – duchownych, zakonników i świeckich, którzy pragnęli odnowy moralnej i duchowej. To dlatego Aniela, kobieta pokoju i wewnętrznej harmonii, została tam zaproszona: by nieść nadzieję i budzić pragnienie pojednania w sercach.
Choć – jak wspominają kronikarze – książę Sforza zapraszał ją, by pozostała w mieście, Aniela pozostała wierna swojemu powołaniu: nie tworzyć dzieł zewnętrznych, lecz odnawiać dusze i rozbudzać w nich nadzieję. Jej misją było budzenie pokoju tam, gdzie człowiek pozwala Bogu uzdrowić relację z sobą samym i z innymi.
Niech ten przystanek w Mediolanie będzie zachętą do refleksji jak ja osobiście mogę budować pokój? Co mogę zrobić na rzecz pokoju i pojednania w świecie?
Święta Aniela niosąca pokój- módl się za nami.
10. Pielgrzymowanie nadziei ze św. Anielą – przystanek dziesiąty: Mediolan

Ewangelia o wskrzeszeniu Łazarza pokazuje nam serce Jezusa, które przechodzi przez kolejne etapy spotkania z ludzkim cierpieniem. To ważne zwłaszcza w Wielkim Poście, bo uczymy się patrzeć na Boga nie jak na kogoś, kto działa automatycznie, lecz jak na Tego, który wchodzi w historię człowieka bardzo osobowo i bardzo głęboko. Jezus zna sytuację, zna ból sióstr, zna grób Łazarza, a jednak nie reaguje pośpiesznie; Jego odpowiedź dojrzewa w relacji i w prawdzie o miłości.

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.
św. Aniela Merici