logo
Aktualności

Pielgrzymka na stulecie

W 2023 roku obchodzimy jubileusz 100-lecia obecności i służby Sióstr Urszulanek w Rybniku. Zapragnęłyśmy, by z tej okazji wyruszyć na pielgrzymkę do Medjugorie. Chciałyśmy podziękować Maryi za łaski, których doświadczyły nasze Poprzedniczki, a teraz my na  śląskiej ziemi.

Zależało nam, by wyjazd miał też charakter wspólnotowy. Na pielgrzymkę wybrało się 10 Sióstr – wszystkie te,  które pragnęły i mogły wyruszyć. Dołączyła do nas rodzona siostra s. Haliny, pani Jolanta i pani Bożena – nauczyciel matematyki. Wraz z biurem turystyczno-pielgrzymkowym LUDWIK wyruszyłyśmy z Tychów w drogę.

Był to niezwykły czas, pełen Bożych znaków, modlitwy, pokoju i radości. Dzięki temu, że grupa była zróżnicowana, mogłyśmy budować  się świadectwem wiary osób świeckich, ich zaufaniem Bogu, a także dzielić się naszym świadectwem życia konsekracją. Każdego dnia uczestniczyłyśmy w programie modlitewnym w Medjugorie, ale też odwiedziłyśmy miejsca ważne dla historii objawień (Kriżewac, Podbrdo, Wspólnotę Emmanuel, Cenacolo). W planie był również wyjazd do kolorowego i bajecznie pięknego Mostaru, a także nad Adriatyk.

Polecałyśmy Maryi naszą codzienność, osoby, z którymi współpracujemy, naszych Uczniów, Rodziny i naszą Prowincję – wszystkie sprawy, które cieszą i martwią...

Do Rybnika wróciłyśmy po dziewięciu dniach pełne wrażeń, ale także napełnione pokojem, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Ona, Maryja tego doświadczyła i do podobnego doświadczenia zaprasza każdą z nas….

Dziękujemy serdecznie Siostrze Iwonie, że pozwoliła na ten wyjazd i mamy nadzieję, że pomysł wspólnotowego pielgrzymowania (dalej lub bliżej) zainspiruje inne wspólnoty.

s. Ewa P.

XXVI Niedziela Zwykła

Pierwszy syn z tej przypowieści robi wrażenie człowieka szczerego, posłusznego, kulturalnego i szanującego swojego ojca. Okazuje się jednak, że takim nie jest. Drugi syn - pozornie niegrzeczny i nietaktowny - opamiętał się i wykonał polecenie ojca. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby z szacunkiem i bez zwłoki odpowiedział na prośbę ojca.

 

 

Na dziś

Nie wystarczy bowiem coś zacząć,
jeśli zabraknie wytrwałości.

św. Aniela Merici