logo
Aktualności

POCOVIDOWE POGOTOWIE DUCHOWE w Częstochowie

Nasze Urszulańskie Pogotowie Duchowe to cykl czterech spotkań weekendowych, w czasie których uczestnicy - po trudnych doświadczeniach pandemii, mogli skorzystać ze wsparcia i odnowić swoją kondycję: duchową, psychiczną, emocjonalną i interpersonalną. Za nami już trzy spotkania, w czasie których ratowaliśmy i „naprawialiśmy” swoją duszę i ducha, serce oraz relacje i umiejętność dobrej komunikacji.

Zostało jeszcze czwarte skupienie (27- 29 maja 2022), w czasie którego poruszymy zagadnienie tożsamości kobiety i mężczyzny i skupimy się przede wszystkim na darze seksualności i akceptacji siebie w swoim ciele.

Cieszymy się, że wśród uczestników rekolekcji, były osoby, które - począwszy od pierwszego spotkania, regularnie korzystały z naszych propozycji i z radością przyjeżdżały na kolejne sesje, aby napełnić się duchowo, odnowić relację z Bogiem i skorzystać z tego czasu łaski i „zdrowienia”. Ważnym czynnikiem motywującym do zgłoszenia się na rekolekcje była również możliwość spotkania się z Maryją, królującą na Jasnej Górze. Dla niektórych młodych ludzi było to pierwsze takie doświadczenie. Młodzi dzielili się tym wyjątkowym przeżyciem i nie ukrywali swej radości i wzruszenia z możliwości stanięcia w bliskości Maryi i wpatrywania się w Jej spokojne oblicze.

Każde rekolekcje i spotkania z młodzieżą przyczyniają się również do umocnienia nas – urszulanek, w wierze i poczuciu sensu tego, co robimy. Zarówno te siostry, które odpowiadają bezpośrednio za organizację spotkań, jak i siostry ze wspólnoty, które towarzyszą i spotykają młodych w różnych miejscach, mają możliwość zobaczyć piękną i dobrą młodzież. To napełnia nas radością i nadzieją.

Poniżej dzielimy się krótkimi refleksjami i świadectwem kilku uczestników z trzeciego spotkania weekendowego: „Ratuj siebie i innych wokół ciebie – wzajemne relacje i komunikacja”, które odbyło się w dniach 6-8 maja 2022 w Częstochowie.

s. Jana OSU

*** „Był to dla mnie bardzo owocny czas, pełen spokoju i refleksji, jak również radości, którą to Siostry bardzo się dzielą. Możliwość przebywania w nocnej porze w ciemnej kaplicy, sam na sam z Jezusem, było niesamowitym doświadczeniem.”

*** „Rekolekcje u sióstr dają mi odpoczynek duchowy i fizyczny. Dzięki zatrzymaniu się, mogę przypomnieć sobie, Kto jest dla mnie najważniejszy. Spotkania z Mamą – Panią Jasnogórską są nie do opisania. Jestem wdzięczna za te treści, jakie mogę czerpać i za relacje. Dziękuję za uśmiechy sióstr!”

*** „Rekolekcje uznaję za udane. Siostry jak zawsze były super przygotowane do każdej konferencji. Czas bardzo owocny. Polecam każdemu!”

*** „Jak dla mnie rekolekcje bardzo dobre. Wiedza o komunikacji, która była nam przekazana, została bardziej ugruntowana, ponieważ wcześniej już miałem okazję usłyszeć o kilku sprawach, ale nie korzystałem z tej wiedzy. Po tych rekolekcjach to się zmieni. Już w trakcie tego weekendu wykorzystałem w praktyce kilka zasad dobrej komunikacji.”

*** „Dzięki tym rekolekcjom przybliżyłem się do Boga, zyskałem nową wiedzę i doświadczenie w zakresie budowania relacji i dobrej komunikacji. Spędziłem twórczo czas z przyjaciółmi i pogłębiłem z nimi relację. Zyskałem pokój i radość.”

 

*** „Na rekolekcjach poznałam wiele wspaniałych osób. Mam nadzieję, że część tych relacji będzie trwała i rozwijała się dalej. Zrozumiałam bardziej na czym polegają „zdrowe relacje” i jak je budować, jak rozmawiać z bliźnimi. Mogłam tutaj bardziej doświadczyć Bożej miłości. Siostry są bardzo radosne i przepełnione Bożą miłością. Jedzenie przepyszne, ale ławki w kaplicy bardzo niewygodne:) Piękny i bogaty w łaski czas!”

*** „Rekolekcje były dla mnie czasem odpoczynku z Bogiem. Jak zwykle wyjeżdżam stąd ze spokojem oraz radością. Na takich rekolekcjach uświadamiam sobie zwykle, że prawdziwego szczęścia nie daje pogoń za bogactwami świata, za ocenami, itp. Tylko chwile, które mogę spędzić z Bogiem i wartościowymi ludźmi dają mi prawdziwe spełnienie i szczęście.”

***„To był bardzo wartościowy czas, inspirujący i motywujący do poprawy życia i pracy nad jakością swoich relacji ze sobą samym i z innymi. Dziękuję za możliwość przyjazdu na rekolekcje i odpoczynku od codzienności. Wracam do siebie z nowym zapałem, radością i pokojem.”

 

Uroczystość Bożego Ciała

Eucharystia jest szczególnym darem miłości. Jest darem, który może zaspokoić duchowy głód każdego człowieka. Jest chlebem z nieba, który daje życie światu (por. J 6,33). Eucharystia jest nie tylko darem, jest przede wszystkim chlebem życia, jest Bogiem, który wychodzi na spotkanie człowieka, przychodzi aby nas nawiedzić.

Na dziś

Nie traćcie ducha.

św. Aniela Merici