logo
Aktualności

Obchody stulecia odzyskania niepodległości w krakowskiej szkole

W 100-lecie odzyskania niepodległości świętowaliśmy, włączając się w inicjatywy podejmowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty oraz Instytut Pamięci Narodowej. Braliśmy udział w odbywającym się 19 października 2018 r. Widowisku Dumy i Radości. Nasi uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w organizowanych przez IPN konkursach, odnosząc liczne sukcesy. Na terenie szkoły podejmowaliśmy liczne inicjatywy mające na celu upamiętnienie rocznicy odzyskania niepodległości.

szkola krakow

W dniach od 5 do 9 listopada 2018 r. świętowaliśmy w szkole Tydzień Niepodległości. Z tej okazji zostały zorganizowane w szkole dwie wystawy: Ojcowie Niepodległości o postaciach historycznych, które miały znaczący wkład w walkę o odzyskanie niepodległości, oraz Tak powstała Niepodległa prezentująca osiągnięcia Polaków w dziedzinie gospodarki, nauki, kultury i sportu w dwudziestoleciu międzywojennym.

spiewanka

W inicjatywy składające się na obchody Tygodnia Niepodległości z wielkim zaangażowaniem włączyli się nauczyciele, uczniowie, rodzice i nawet dziadkowie. Uczniowie klas ósmych i siódmych przygotowali i przeprowadzili quiz wiedzy historycznej na temat I wojny światowej dla koleżanek i kolegów z piątych i szóstych klas. Odbył się pokaz filmów historycznych: Przystanek Niepodległość oraz Szara służba z jednej strony przypominających wydarzenia z listopada 1918 roku, z drugiej ukazujących wzór służby Ojczyźnie.  

Uczniowie klas 1-4 wzięli udział  w czytaniu patriotycznym, w które jako lektorzy zaangażowali się dziadkowie. Klasa 2a zorganizowała kiermasz patriotyczny, własnoręcznie przygotowując biało-czerwone chorągiewki, kotyliony i wstążeczki, które podczas przerw sprzedawała.  Klasy 1-8 razem z grupą sześciolatków z naszego przedszkola odtańczyły poloneza, którego prowadzili ósmoklasiści w strojach szlacheckich.  

polonez

Kulminacyjnym punktem Tygodnia Niepodległości był obchodzony w piątek Dzień Niepodległości, który pomimo odbywających się lekcji miał charakter świąteczny. O 8:00 rano odbył się apel niepodległościowy dla klas 4-8 przygotowany przez ósmoklasistów, przypominający okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę. Gościem specjalnym była Joanna Wnęk z Instytutu Francuskiego prezentująca zaprzyjaźnionego z naszą szkołą konsula generalnego Republiki Francuskiej – Frédérica de Touchet. 

Oddzielny apel niepodległościowy dla klas 1-3 przygotowała klasa 2a. Wzruszyła do łez pieśnią Uwierz, Polsko.

Wspólnie z przedszkolem włączyliśmy się w ogłoszoną przez Ministerstwo Oświaty inicjatywę Rekord dla Niepodległej. Na wstępie obejrzeliśmy prezentację o genezie Mazurka Dąbrowskiego, roli, jaką odgrywał w podtrzymywaniu tożsamości narodowej podczas niewoli oraz okolicznościach ustanowienia go w 1927 roku hymnem narodowym. O 11:11 po wprowadzeniu sztandaru odśpiewaliśmy hymn państwowy. Następnie wzięliśmy udział w śpiewaniu patriotycznym.  Nie zabrakło Legionów, Warszawskich dzieci i oczywiście Roty.

polonez

Po południu odbył się zorganizowany przez rodziców naszej szkoły Koncert Patriotyczny. W pierwszej części wystąpili dla nas znani artyści: Magda Niedbała-Solarz oraz Mariusz Solarz, zaś w drugiej swoje zdolności mieli okazję zaprezentować uczniowie: Marcelina Kania, Izabella i Linus Wdowiarz-Bilscy, Konstanty Szyszka oraz Oliwia Żarnowska. Na zakończenie wspólnie zaśpiewaliśmy Legiony

Nie zabrakło w tych dniach modlitwy za naszą Ojczyznę, a także za bohaterów narodowych, którzy przelewali krew za wolną Polskę na wielu frontach. Nie zabrakło również pochylania się nad dziejami Polski oraz refleksji na temat naszej tożsamości narodowej. Dla nas wszystkich 100. rocznica odzyskania niepodległości miała szczególny wymiar.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z wydarzeń na stronie szkoły.

s. E. K

Więcej zdjęć z obchodów »

IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz jest dla swoich owiec kochającym bratem i prawdziwym, wiernym przyjacielem. Zna każdą owcę, one go też znają i idą za jego głosem. Miedzy dobrym pasterzem a jego stadem nawiązuje się serdeczna, bliska, ciepła, przyjacielska relacja. Prawdziwy pasterz zawsze ma czas i jest do dyspozycji swojego stada we dnie i w nocy. Dobry pasterz nigdy nie zawodzi.

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici