logo
Aktualności

Niecodzienne świętowanie w Pokrzywnie

31 sierpnia 2022 r. 100-lecie swoich urodzin świętowała Siostra Blanka od Jezusa Hostii, porucznik Halina Sugiero.

Tegoroczne wakacje dla wspólnoty w Poznaniu-Pokrzywnie zakończyły się wyjątkowym wydarzeniem. 31 sierpnia br. 100-lecie swoich urodzin świętowała nasza Siostra Blanka od Jezusa Hostii, porucznik Halina Sugiero – wychowanka poznańskiego Gimnazjum Dąbrówki, od ponad 70 lat Urszulanka Unii Rzymskiej, wieloletnia katechetka i troskliwa wychowawczyni, ale także sanitariuszka, czynna uczestniczka Kampanii Wrześniowej 1939 roku, Weteran Walk o Wolność i Niepodległość Ojczyzny, więziona w niemieckim obozie jenieckim w Gostyninie. A przy tym osoba pełna dobroci, pogody ducha, dowcipna i przyjazna siostra wszystkich, których spotykała i spotyka na swej drodze. Jej długie, piękne, choć naznaczone wieloma trudami, życie wielokrotnie było wskazywane jako wzór człowieczeństwa i patriotyzmu.

Odznaczona została przez Państwo Polskie medalem za udział w Wojnie Obronnej 1939 roku oraz awansowana przez Siły Zbrojne Rzeczpospolitej Polskiej, w 2001 roku, na stopień podporucznika, a w 2005 roku – porucznika Wojska Polskiego. Podstawowa Szkoła Sportowa Nr 13 w Poznaniu, w której Jubilatka wiele lat pracowała, w 1998 roku nadała Siostrze Blance Medal „Przyjaciel Szkoły”, a Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki w 2006 roku odznaczył Siostrę medalem „Optime Merito Archidioecesis Posnaniensis”, by podziękować w ten sposób za wieloletnią, wierną służbę Kościołowi Poznańskiemu.

Setne urodziny Siostry Blanki, jak na tak zacny jubileusz przystało, obchodzone były w Pokrzywnie przez dwa dni. We wtorek, 30 września 2022 roku na Mszy św. dziękczynnej, a po niej przy  jubileuszowym torcie, zebrała się przede wszystkim społeczność naszego Domu Pomocy Społecznej. Obecne były mieszkanki, siostry oraz obecne i byłe panie pracujące  w naszym DPS, ale dojechały też przedstawicielki i dawne współpracowniczki Siostry ze Szkoły Podstawowej Nr 13 w Poznaniu. Natomiast we środę, 31 sierpnia, w dziękczynieniu i pełnym radości świętowaniu, osoba S. Blanki złączyła wokół siebie dwie siostrzane poznańskie wspólnoty urszulańskie: naszą pokrzywiańską oraz Siostry ze wspólnoty przy ul. Spornej, gdzie Jubilatka przeżyła równo 50 lat swego zakonnego życia.

Nie zabrakło również akcentów państwowych: listy z gratulacjami oraz życzeniami z okazji 100-lecia urodzin S. Blanki Haliny Sugiero nadesłał Prezes Rady Ministrów, pan Premier Mateusz Morawiecki, oraz szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, pan Jan Józef Kasprzyk. Podczas uroczystego obiadu gościłyśmy natomiast zastępcę kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, pana Krzysztofa Konarskiego, który przekazał Jubilatce życzenia od Prezydenta Miasta Poznania, pana Jacka Jaśkowiaka.

W przedsionku pokrzywiańskiej kaplicy przygotowana została ciekawa ekspozycja poświęcona osobie naszej Czcigodnej Jubilatki. W ten sposób chcemy razem z Siostrą dzielić się pięknem i bogactwem Jej stuletniego życia, dziękując za nie dobremu Bogu. Wśród naprawdę licznych powodów do wdzięczności jest także i to, że S. Blanka świętowała swoje setne urodziny w zdrowiu i radości serca, żartując raz po raz z gośćmi i siostrami.

s. Aleksandra Stachnik OSU

IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz jest dla swoich owiec kochającym bratem i prawdziwym, wiernym przyjacielem. Zna każdą owcę, one go też znają i idą za jego głosem. Miedzy dobrym pasterzem a jego stadem nawiązuje się serdeczna, bliska, ciepła, przyjacielska relacja. Prawdziwy pasterz zawsze ma czas i jest do dyspozycji swojego stada we dnie i w nocy. Dobry pasterz nigdy nie zawodzi.

Na dziś

Trzeba słuchać rad i natchnień,
które Duch Święty nieustannie wzbudza
w sercach naszych.

św. Aniela Merici