logo
Aktualności

Misterium paschalne w Ivano-Frankivsku

26 marca 2023 r. w V Niedzielę Wielkiego Postu, w parafii Chrystusa Króla w Iwano-Frankiwsku dzieci, młodzież i dorośli przedstawili misterium Męki Pańskiej. Podstawą scenariusza były fragmenty powieści Romana Brandstaettera „Jezus z Nazaretu”.

Scenariusz opracowała s. Olena, w przygotowaniu strojów pomogła p. Bożena Szumiłowa, podkład muzyczny przygotowała nasza organistka Tetiana Kamińska, a najwięcej pracy wykonała Margo Bałasanian (aktorka, która z początkiem inwazji rosyjskiej wyjechała z Charkowa i obecnie mieszka w naszym domu parafialnym). Oczywiście, wiele wysiłku i pracy włożyli w to dzieło wszyscy aktorzy – od najmłodszych do najstarszych.

W roli głównej wystąpił nasz wikary ks. Kazimierz Wawrycz. Ze znalezieniem dwunastu Apostołów był mały problem, bo dużo młodzieży wyjechało... Więc Tomasza i Filipa grały dziewczyny, ale to nie bardzo rzucało się w oczy. Zaangażowali się również mieszkańcy naszego domu parafialnego – trzech studentów i trzy osoby spośród uchodźców. Dwa miesiące pracy (w każdą sobotę i niedzielę po kilka godzin) przyniosły wspaniały efekt – nie tylko końcowy, ale również w postaci większego zbliżenia się, zawiązania przyjacielskich relacji.

Po pierwszych próbach mieliśmy wrażenie, że podjęliśmy się zadania ponad nasze siły. Ale stopniowo aktorzy zaczęli naprawdę przeżywać to, w czym uczestniczyli, okazywanie emocji nie było już tylko „wyćwiczone”... Ostatnia Wieczerza z momentem umycia nóg i ustanowieniem Eucharystii oraz modlitwa Jezusa w Getsemani – to były właściwie główne sceny przedstawienia, pokazujące ofiarę Jezusa. Smutek i załamanie Apostołów po śmierci Jezusa, niedowierzanie opowiadaniu kobiet o pustym grobie, radość ze spotkania ze Zmartwychwstałym – to się po prostu czuło! Te emocje udzieliły się również widzom, których było dość sporo – przedstawienie odbywało się pomiędzy dwiema mszami.

Mamy nadzieję, że przeżycie tego misterium pomoże nam w przygotowaniu do obchodów Świąt Wielkanocnych. Życzymy wszystkim głębokiej paschalnej radości oraz pokoju, który przynosi nam Zmartwychwstały.

s. Blandyna Boch
s. Olena Nevinska

Вистава "Страсті Христові" >>>

I Niedziela Adwentu

W sposób widzialny, w pełni i w majestacie przybędzie powtórnie w momencie Paruzji. Dlatego trzeba czuwać i przygotowywać się podczas ziemskiego życia na tak ważne wydarzenie, które zadecyduje o naszym wiecznym przeznaczeniu. Najlepszym przygotowaniem jest odpowiedzialne przeżywanie każdego dnia wśród ludzi okazując im życzliwość, miłość, współczucie, pomoc, zrozumienie i przebaczenie. 

Na dziś

W duchowej radości
przejdźmy przez to nasze krótkie życie.

św. Aniela Merici