logo
Aktualności

„Miłość jedno ma imię…” - drugi dzień VIII UDM

Nasz sobotni program rozpoczęliśmy z Maryją, Matką Pięknej Miłości, rozważając wspólnie radosne tajemnice różańca i zawierzając Jej nasze plany, pragnienia, radości i troski. 

Następnie wysłuchaliśmy konferencji ks. Rafała Sorkowicza TChr, rzecz jasna- o miłości, bo to temat niczym studnia bez dna. Dziś skupiliśmy się na jednym z aspektów, jakim jest miłość bliźniego- miłość, do której zaprasza nas sam Chrystus, mówiąc do każdego z nas: ,,Idź i kochaj tak, jak Ja!”. 

Wobec tego wołania rozbrzmiewającego w naszych uszach i sercach nie mogliśmy pozostać ,, tylko słuchaczami” mówiącymi pięknie o miłości, ale chcieliśmy, by to, co rozważamy, stało się żywym doświadczeniem każdego z uczestników. Wszyscy zostali podzieleni na 11 grup, spośród których siedem otrzymało misje do podjęcia w różnych częściach miasta, a cztery pozostałe, tzw. grupy stacjonarne miały swoje zadania do wykonania na miejscu. O 10:00 w imię Jezusa młodzi razem z opiekunami ruszyli do akcji! Każda ekipa miała nieco inny charakter i miejsce zaangażowania - od ewangelizacji na poznańskim rynku i porządkowania cmentarza, przez odwiedzenie jadłodajni dla ubogich, DPS-u dla dzieci, wolontariatu misyjnego, po przygotowywanie własnoręcznie wykonanych upominków dla uczestników UDM-u. 

Wśród młodych często już w drodze powrotnej z ich misji rozpoczynało się spontaniczne dzielenie się wrażeniami i nowymi doświadczeniami. Dla wielu z nich była to pierwsza okazja, by tak bezpośrednio spotkać się np. z osobami bezdomnymi czy uzależnionymi i poświęcić nieco swojego czasu, by zaangażować się w konkretną pomoc dla nich. W końcu miłość to nie tyle romantyczne piosenki i kwiaty, co konkret: decyzja i służba. Po powrocie, każda z grup zapisała krótko swoje refleksje i odczucia na specjalnie przygotowanym muralu, który po południu został zaprezentowany na forum ogólnym. Widzieliśmy i słyszeliśmy, że dla wielu było to mocne i dobre doświadczenie. 

Później nadszedł czas na obiad, a niedługo po nim zgromadziliśmy się wokół stołu Słowa i Ciała Chrystusa, by karmić się Jego nieskończoną miłością, wyrażoną przez ten sakrament w szczególny sposób. 

Jako, że czas jest cenny, a program bardzo bogaty, to tuż po krótkiej przerwie spotkaliśmy się po raz kolejny, tym razem na auli, gdzie miał miejsce panel dyskusyjny. Na pytania młodych odpowiadali przedstawiciele różnych dróg i form realizacji miłości: ks. Rafał TChr, s. Jana Krogul OSU, s. Agnieszka Pięta OSU- misjonarka z Senegalu oraz zaproszeni na panel goście- Rafael i Ania - świeccy misjonarze ze wspólnoty Przymierze Miłosierdzia oraz małżeństwo: Magdalena i Robert z czwórką dzieci ze wspólnoty Ichtis z Wrocławia. Pytań było wiele: o to, czy i jak szukali w swoim życiu miłości i jak Miłość ich odnalazła, gdzie w swoim życiu usłyszeć głos Boga i rozeznać Jego plan dla mnie, jak budować relację z chłopakiem/ dziewczyną w czystości, itp. W wielu kontekstach i z ust różnych osób nieraz powracały dziś słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Jana: ,,To nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem”, przypominające nam o tym podstawowym fakcie, że inicjatywa zawsze należy do Jezusa, który od początku pragnie naszego dobra i szczęścia. 

Nie zabrakło także tematów trudnych, dotykających choroby, cierpienia, przebaczenia doznanych krzywd czy homoseksualizmu w świetle moralności chrześcijańskiej. Odpowiedzi uczestników dyskusji często przybierały formę świadectwa - każdy z nich z perspektywy swojego powołania i historii życia dzielił się doświadczeniem Miłości objawiającej się zarówno pośród radości, jak i łez.  

Po panelu czekała na nas kolacja, ale później bynajmniej nie zwolniliśmy tempa. O 19:30 nadszedł czas na chrześcijańską radość w praktyce, czyli integrację i dobrą zabawę przy różnego rodzaju śpiewach, tańcach i zabawach. Siły uczestników UDM-u są naprawdę niespożyte… :-)

Ostatnim punktem naszego sobotniego planu, zbierającym niejako owoce wszystkich naszych dzisiejszych aktywności, będzie czuwanie modlitewne, które rozpoczniemy ok. 22:00. Ramię w ramię z bratem i siostrą, serce przy Sercu, pragniemy trwać w u źródła życia - w Miłości, która jest pośród nas…

 

s. Monika Pławecka OSU

IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz jest dla swoich owiec kochającym bratem i prawdziwym, wiernym przyjacielem. Zna każdą owcę, one go też znają i idą za jego głosem. Miedzy dobrym pasterzem a jego stadem nawiązuje się serdeczna, bliska, ciepła, przyjacielska relacja. Prawdziwy pasterz zawsze ma czas i jest do dyspozycji swojego stada we dnie i w nocy. Dobry pasterz nigdy nie zawodzi.

Na dziś

Patrz na Syna Bożego
jakby dla ciebie samej przyszedł na świat.
Jest twój, jest twoim wszystkim, 
jest twoją jedyną Miłością.

św. Maria od Wcielenia