logo
Aktualności

List s. Krystyny z Kamerunu

Serdecznie pozdrawiam z Kamerunu, gdzie również - wraz całym Kościołem - trwamy w adwentowym oczekiwaniu na Boże Narodzenie.

misje

Pragnę podzielić się wiadomościami z naszej misji w tym afrykańskim kraju, a konkretnie wiadomościami dotyczącymi naszych placówek wychowawczych, gdyż prowadzone przez nas Przedszkole i Szkoła Podstawowa Świętej Anieli Merici w Ngaoundéré obchodzą w tym roku jubileusz 25-lecia.

Dla uczennic, uczniów i nauczycieli obu placówek miniony rok szkolny 2017/2018 oraz początek nowego roku 2018/2019 był okresem intensywnej pracy, która zaowocowała osiągnięciami w różnych dziedzinach. Przeżywaliśmy wielką radość z wyników nauczania - 100% naszych uczniów ukończyło Szkołę Podstawową i zdało egzaminy wstępne do Gimnazjum.

W minionym roku nasi uczniowie i uczennice brali udział w różnych konkursach i olimpiadach. Prawie we wszystkich kompetencjach byli wysoko oceniani i uzyskali pierwsze miejsca.

- Dzieci z Przedszkola zajęły pierwsze miejsce w konkursie na najciekawsze stroje tradycyjne

misje

- Uczennice ze Szkoły Podstawowej zdobyły pierwszą nagrodę w przeglądzie tańca tradycyjnego.

- Uczennica z klasy CM 2 (ostatnia klasa szkoły podstawowej) zdobyła nagrodę «excellence» w konkursie recytatorskim.

Nauczycielki również zajęły pierwsze miejsce w regionie Vina w prezentacji materiałów dydaktycznych. Szkoła prowadzi nauczanie metodą Montessori, więc nauczycielki muszą same tworzyć do lekcji różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Na zdjęciu przewodniczący Zarządu Miasta Ngaoundéré podziwia ich twórczość.

Dyrektorki potroiły wysiłki i w rezultacie tego, 5 października - w Dniu Święta Nauczyciela - otrzymały dyplomy najlepszych dyrektorek w obrębie miasta Ngaoundér.

misje

12 października uczennice uzyskały pierwsze miejsce w konkursie «Czyste ręce». Uczennice - oraz szkoła - otrzymały w nagrodę: karton mydła, materiał do szycia oraz T-shirty.

Przed nami kolejne miesiące wzmożonego wysiłku związanego z wdrażaniem do szkół podstawowych, wprowadzonej przez Ministerstwo Szkolnictwa, metody Montessori.

W naszym przypadku dochodzą nam jeszcze dodatkowe sprawy związane z organizacją jubileuszu 25-lecia powstania przedszkola i szkoły podstawowej. Byłe wychowanki obu placówek bardzo się mobilizują, by nam w tym pomóc. Dużo czasu pochłaniają nam liczne spotkania, mające na celu przygotowanie jubileuszu. Rozpoczęcie świętowania przewidziane jest na 22 i 23 grudnia tego roku, a zakończenie na 25, 26 i 27 stycznia 2019.

Zaplanowane na grudzień kiermasz i koncert mają nam pomóc w zdobywaniu środków na główne obchody jubileuszowe w styczniu, ale liczymy na to, że zasilą też budżet szkoły.

misje

Prosimy wspierajcie nas w tym przedsięwzięciu przede wszystkim przez Waszą łącznością duchową w modlitwie o to, aby łaski jubileuszowe jeszcze bardziej mobilizowały nas do pracy i czynienia dobra. Zwracamy się również do osób, które mają możliwość udzielenia naszej szkole wsparcia materialnego.

Z góry dziękujemy za Waszą pomoc duchową i finansową! Razem z siostrami mojej wspólnoty w Ngaoundéré–Kamerun, z nauczycielami oraz z uczennicami i uczniami Przedszkola i Szkoły Podstawowej Świętej Anieli Merici, życzę wszystkim Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2019!

s. Krystyna Młynarz OSU

X Niedziela Zwykła

Jezus był postacią kontrowersyjną od początku swojej działalności apostolskiej. Do Chrystusa garnęli się ludzie, którzy szczerze słuchali Jego nauczania, chorzy, aby odzyskać zdrowie czy uwolnienie z mocy złego ducha. Oni uwierzyli w boskie posłannictwo Jezusa.

Na dziś

Dusza czuje się wezwana
podążać jedynie tą drogą,
którą jej wyznacza Ten,
za którym tak żarliwie tęskni.

św. Maria od Wcielenia