logo
Aktualności

Dzień Niepodległości Ukrainy

Łączymy się z naszymi siostrami Ukrainkami i narodem ukraińskim, który 23 sierpnia obchodzi Dzień Flagi Państwowej Ukrainy, a 24 sierpnia Dzień Niepodległości. 

Obchodzony jest on w rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy  przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR 24 sierpnia 1991. Dzień ten jest uważany za datę powstania Ukrainy w obecnej formie.

Poprzedza go Dzień Flagi Państwowej Ukrainy.  Święto to, od 2004 roku, obchodzone jest corocznie 23 sierpnia. W tym roku świętowanie tych Dni nabiera szczególnego znaczenia zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i dla wszystkich, którzy na różne sposoby wspierają ich w tragicznym czasie wojny.

Niech przywołanie tych ważnych dla naszych sąsiadów świąt, a przede wszystkim determinacja, z jaką bronią swej niepodległości, stanie się dla nas bodźcem do wzmożonej modlitwy o pokój w Ukrainie i okazją do okazywania solidarności z cierpiącymi.

Zdjęcie: okolicznościowa dekoracja kościoła w Czerniowcach (region Winnicy) przygotowana
przez s. Tetianę Lesiuk

III Niedziela Wielkanocna

Słowa i łamanie chleba połączyły dwóch uczniów wracających z Emaus z apostołami w Jerozolimie. Uczniowie z Emaus opowiadają o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym, którego rozpoznali przy łamaniu chleba. 

Na dziś

Tym więcej jest trudu i niebezpieczeństw,
im większej wartości jest przedsięwzięcie.

św. Aniela Merici