logo
Aktualności

Dzień Matki w Peru

W Polsce Dzień Matki przypada 26 maja, natomiast w Peru w drugą niedzielę tego miesiąca. Święto to obchodzi się tu bardzo uroczyście, więc i my postarałyśmy się o to, by ten dzień odpowiednio podkreślić, włączając w świętowanie całe rodziny.

Świętowanie rozpoczęło się od udziału w niedzielnej Mszy Świętej. Po niej proboszcz naszej parafii w Pachacutec udzielał każdej rodzinie z osobna specjalnego błogosławieństwa. Potem rodziny mogły wykonać pamiątkowe zdjęcie, ustawiając się do niego w  przygotowanej na tę okoliczność specjalnej ramie. Tym sposobem każda z nich mogła otrzymać swój „obraz”. Inną atrakcją tego dnia była loteria – mamy mogły wylosować małe niespodzianki.

Takimi bardzo prostymi sposobami staramy się wydobyć to, co w życiu jest i powinno być najważniejsze. W tym przypadku  chodziło o zwrócenie uwagi na rolę matki, ale i wartość, jaką w życiu każdej osoby odgrywa rodzina.

W obchodach Dnia Matki wzięły udział dwie członkinie rady generalnej naszego Zgromadzenia - siostra Aghata (Indonezyjka) oraz siostra Claudine-Marie (Senegal). Spędziły one z nami cały tydzień, wizytując wspólnoty i prowadzone przez nie dzieła. Odwiedziły m.in., otwartą w czasie pandemii, Comedor Santa Ursula, czyli jadalnię św. Urszuli. Powstała ona dzięki pomocy finansowej szkoły urszulańskiej w Krakowie. Dzięki otrzymanym środkom można było zakupić odpowiednie wyposażenie. A trzeba wiedzieć, że pierwszą potrzebą były… zwykłe garnki. Do tej pory, żyjący w tej okolicy bardzo ubodzy ludzie pożyczali je z sąsiednich jadalni.

Dziś w Comedor Santa Ursula codziennie wydawane są – za symboliczną zapłatą - obiady dla 80 - 100 osób. Dla tych ludzi jest to bardzo konkretna pomoc. Nasze siostry, Aghata i Claudine-Marie, skorzystały również z wydawanych tam posiłków. Trzeba też dodać, że i budynek jadalni jest ciągle ulepszany. Ma już nie tylko ściany i dach, ale i wiatę, chroniącą przed palącym słońcem. Wszystko dzięki pomocy ludzi wrażliwych na ludzką biedę!

Dzięki takim osobom pomagamy też wielu innym potrzebującym, rozdając np. paczki z żywnością. Za każdą więc pomoc – tą w formie modlitwy i materialną – DZIĘKUJEMY!

s. Barbara Żaba OSU

XV Niedziela Zwykła

Ewangelia podaje ważne instrukcje dotyczące sposobu życia oraz apostolskiej działalności misjonarzy. Wyposażenie ich powinno być skromne, bez zapasów, bez pieniędzy, bez zbędnych osobistych rzeczy. Wiara i ufność Apostołów w Bożą opatrzność – to priorytety w przekazywaniu orędzia o miłosierdziu najlepszego Ojca, który pragnie zbawić wszystkich ludzi.

Na dziś

Miejcie nadzieję i mocną wiarę,
że Bóg pomoże wam we wszystkim.

św. Aniela Merici