logo
Aktualności

Dzień Matki w Peru

W Polsce Dzień Matki przypada 26 maja, natomiast w Peru w drugą niedzielę tego miesiąca. Święto to obchodzi się tu bardzo uroczyście, więc i my postarałyśmy się o to, by ten dzień odpowiednio podkreślić, włączając w świętowanie całe rodziny.

Świętowanie rozpoczęło się od udziału w niedzielnej Mszy Świętej. Po niej proboszcz naszej parafii w Pachacutec udzielał każdej rodzinie z osobna specjalnego błogosławieństwa. Potem rodziny mogły wykonać pamiątkowe zdjęcie, ustawiając się do niego w  przygotowanej na tę okoliczność specjalnej ramie. Tym sposobem każda z nich mogła otrzymać swój „obraz”. Inną atrakcją tego dnia była loteria – mamy mogły wylosować małe niespodzianki.

Takimi bardzo prostymi sposobami staramy się wydobyć to, co w życiu jest i powinno być najważniejsze. W tym przypadku  chodziło o zwrócenie uwagi na rolę matki, ale i wartość, jaką w życiu każdej osoby odgrywa rodzina.

W obchodach Dnia Matki wzięły udział dwie członkinie rady generalnej naszego Zgromadzenia - siostra Aghata (Indonezyjka) oraz siostra Claudine-Marie (Senegal). Spędziły one z nami cały tydzień, wizytując wspólnoty i prowadzone przez nie dzieła. Odwiedziły m.in., otwartą w czasie pandemii, Comedor Santa Ursula, czyli jadalnię św. Urszuli. Powstała ona dzięki pomocy finansowej szkoły urszulańskiej w Krakowie. Dzięki otrzymanym środkom można było zakupić odpowiednie wyposażenie. A trzeba wiedzieć, że pierwszą potrzebą były… zwykłe garnki. Do tej pory, żyjący w tej okolicy bardzo ubodzy ludzie pożyczali je z sąsiednich jadalni.

Dziś w Comedor Santa Ursula codziennie wydawane są – za symboliczną zapłatą - obiady dla 80 - 100 osób. Dla tych ludzi jest to bardzo konkretna pomoc. Nasze siostry, Aghata i Claudine-Marie, skorzystały również z wydawanych tam posiłków. Trzeba też dodać, że i budynek jadalni jest ciągle ulepszany. Ma już nie tylko ściany i dach, ale i wiatę, chroniącą przed palącym słońcem. Wszystko dzięki pomocy ludzi wrażliwych na ludzką biedę!

Dzięki takim osobom pomagamy też wielu innym potrzebującym, rozdając np. paczki z żywnością. Za każdą więc pomoc – tą w formie modlitwy i materialną – DZIĘKUJEMY!

s. Barbara Żaba OSU

IV Niedziela Wielkanocna

Dobry pasterz jest dla swoich owiec kochającym bratem i prawdziwym, wiernym przyjacielem. Zna każdą owcę, one go też znają i idą za jego głosem. Miedzy dobrym pasterzem a jego stadem nawiązuje się serdeczna, bliska, ciepła, przyjacielska relacja. Prawdziwy pasterz zawsze ma czas i jest do dyspozycji swojego stada we dnie i w nocy. Dobry pasterz nigdy nie zawodzi.

Na dziś

Posłuszeństwo
jest w człowieku wielkim światłem,
które sprawia, że każdy czyn staje się dobry
i godny przyjęcia.

św. Aniela Merici